Παναθηναϊκός-Μακάμπι Χάιφα: Κατώτερος των περιστάσεων και οδυνηρός αποκλεισμός από την Ευρώπη

Ο Παναθηναϊκός έχασε την πρόκριση μέσα από τα «χέρια» του, αποκλείστηκε από την ευρωπαϊκή συνέχεια και έκανε «δώρο» στη Μακάμπι Χάιφα.

Στην αυλαία της φάσης των ομίλων του Europa League, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Μακάμπι Χάιφα με 1-2 στη «Λεωφόρο» και αποκλείστηκε από την Ευρώπη.

Μάλιστα, αυτή ήταν η τέταρτη διαδοχική ήττα στη διοργάνωση για τους γηπεδούχους και έμειναν στους 4 βαθμούς, ενώ η Μακάμπι ανέβηκε στους 5, προσπερνώντας στη βαθμολογία και συνεχίζοντας τελικά αυτή στο Conference League.

Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν ιδιαίτερα καλό για τον Παναθηναϊκό και το προβάδισμα των Ισραηλινών που εκμεταλλεύτηκαν την νωθρότητα των γηπεδούχων ήταν δίκαιο. Το «τριφύλλι» άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι μετά το 20′, αλλά κατάφεραν να δημιουργήσουν μόνο μία ευκαιρία, στο 30′.

Στο δεύτερος μέρος οι «πράσινοι» είχαν πολλές ευκαιρίες και βρισκόταν συνεχώς στην επίθεση, ωστόσο η Μακάμπι ήταν αυτή που βρήκε δίχτυα από το σουτ του Σέρι, βάζοντας δύσκολα στον Παναθηναϊκό (0-2).

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς κατάφερε να μειώσει στο 89ο λεπτό, ο Μπερνάρ σε κόρνερ από τα δεξιά βρήκε τον Αράο και στη συνέχεια τον Ιωαννίδη που με κεφαλιά σημείωσε το 1-2.

Το παιχνίδι:

Με 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, με τον Λοντίγκιν να βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια, τους Βαγιαννίδη, Σένκεφελντ, Γεντβάι και Χουάνκαρ τετράδα στην άμυνα. Αράο, Βιλένα και Μπερνάρ βρισκόταν στον άξονα, ενώ οι Παλάσιος-Αϊτόρ στα άκρα και ο Ιωαννίδη στην κορυφή της επίθεσης.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς συνέβη στο 10’από τον Αϊτόρ που μπήκε στην περιοχή έκανε το διαγώνιο σουτ και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 20ο λεπτό η Μακάμπι άνοιξε το σκορ ενώ δεν είχε απειλήσει, όμως έδειχνε να ελέγχει περισσότερο το παιχνίδι, βγάζοντας μεγαλύτερη αποφασιστικότητα. Σε σέντρα από τα δεξιά ο Λοντίγκιν δεν έκανε καλή έξοδο, έπεσε πάνω στον Σένκεφελντ, η μπάλα πέρασε και ο Νταβίντ έκανε το 0-1.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Πιερό σκόραρε ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο VAR ειδοποίησε πως υπήρχε φάουλ στην αρχή της φάσης.

Οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά στην ισοφάριση όταν ο Βαγιαννίδης σέντραρε από τα δεξιά, ο Ιωαννίδης με τακουνάκι προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα αλλά «είδε» τον Καιούφ να επεμβαίνει.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Χουάνκαρ με υπέροχη προσπάθεια πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, έβγαλε την σέντρα, με τον Παλάσιος να αστοχεί.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και στο 48ο λεπτό ο Παλάσιος με ωραία ατομική προσπάθεια έφτασε κοντά στο γκολ, ενώ στο 52ο λεπτό ο Γενβάι έπιασε κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, στοχεύοντας ελάχιστα έξω.

Στο 74ο λεπτό ο Σερί βρέθηκε μέσα στην περιοχή μετά από παράλληλη μπαλιά από τα δεξιά, έκανε το σουτ για το 2-0 της Μακάμπι.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση 90 λεπτών παιχνιδιού ο Ιωαννίδης με κεφαλιά από κοντά και έβαλε τους πράσινους στο κόλπο της πρόκρισης.

Τελικά, το αποτέλεσμα δεν άλλαξε, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε και αποχαιρέτησε την Ευρώπη.

Κίτρινες: 10′ Χουάνκαρ, 36′ Κορνού, 45+3′ Σούντγκρεν, 46′ Πιερό, 60′ Χατζάτζ, 67′ Ζαμπέρ, 90+6′ Σένκεφελντ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Χουάνκαρ (Μλαντένοβιτς 81′), Αράο, Μπερνάρ, Βιλένα (Τσέριν 69′), Παλάσιος (Μανσίνι 69′), Αϊτόρ (Σπόραρ 89′), Ιωαννίδης.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Ντέγκο): Κεούφ, Γκέρσον, Σεκ, Σούντγκρεν (Φέινγκολντ 46′), Κορνού (Ποντγκορεάνου 80′), Τσέρι, Καφουμάνα, Μοχάμεντ (Ζαμπέρ 32′), Χαγκάγκ, Νταβίντ (Ραφαέλοβ 67′), Πιερό.