Παναθηναϊκός-Μακάμπι: Σόου Σλούκα και 1-1 ο Παναθηναϊκός

Ο Κώστας Σλούκας έκανε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε την Μακάμπι και πάει στο Βελιγράδι για να γυρίσει πίσω είτε με το προβάδισμα είτε με την πρόκριση για το Final-Four.

O Κώστας Σλούκας ήταν συγκλονιστικός, ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν συγκινητικός και ο Παναθηναϊκός νίκησε με 95-79 την Μακάμπι στο ΟΑΚΑ, ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και πάει στο Βελιγράδι την επόμενη βδομάδα για να φύγει με την πρόκριση για το Final-Four.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 29 πόντους και ρεκόρ καριέρας σε μια βραδιά που τα έκανε όλα στο παρκέ. Δίπλα του άξιος συμπαραστάτης με 15 πόντους ο Παπαπέτρου ο οποίος πραγματοποιήσε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση βοηθώντας την ομάδα σε στιγμές που έδειχνε ότι είχε κολλήσει επιθετικά.

Οι “πράσινοι” του Αταμάν έκαναν αυτό που έπρεπε είχαν συγκέντρωση, έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα και όταν χρειάστηκε είχαν καθαρό και σωστό μυαλό στην επίθεση. Και επειδή στο μπάσκετ τα νούμερα λένε πάντα την αληθεία αναφορικά με το ποια ομάδα ήταν καλύτερη ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε την αναμέτρηση  με 68.6% στο δίποντο και 40.7% στο τρίποντο. Πώς να χάσει εντός έδρας με τέτοια ποσοστά; Ειδικά από την στιγμή που είχε 18 ασίστ για 10 λάθη.

Η Μακάμπι ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και χτυπώντας σε καταστάσεις τρανζίσιον εκμεταλλεύτηκε την αμυντική ολιγωρία του Παναθηναϊκού και προηγήθηκε αρχικά με 5 και στη συνέχεια ακόμα και με 9 πόντους πριν η μπίλια του σκορ κάτσει στο τελικό 20-28 για το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμούς, έβγαλε αμυντική ενέργεια ενώ στην επίθεση ο Σλούκας έδειχνε ασταμάτητος πετυχαίνοντας και με 3 τρίποντα αρχικά ισοφάρισε σε 38-38 και στη συνέχεια ήταν εκείνος που έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 41-28.

Σε εκείνο το σημείο κομβικός παίκτης αποδείχθηκε ο Ιωάννης Παπαπέτρου ο οποίος πήρε τη σκυτάλη από τον αρχηγό και έδωσε ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα του. Με αυτά και αυτά η ψαλίδα άνοιξε και έφτασε με καλάθι και φάουλ του Λεσόρ ακόμα και στο +10(49-28) πριν ο Μήτογλου με δίποντο γράψει το τελικό 51-39 του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην τρίτη περίοδο όπως ακριβώς τελείωσε τη δεύτερα έχοντας το μαχαίρι στα δόντια  με τους Παπαπέτρου και Μήτογλου να σκοράρουν για το 56-39 του 23ου λεπτού.  Η Μακάμπι με τρίποντο του Λορέτζο Μπράουν μείωσε σε 56-42 με τον Ναν όμως να απαντάει αμέσως κάνοντας το 58-42. Ναν και Παπαπέτρου συνέχιζαν να σκοράρουν την ίδια στιγμή που η Μακάμπι πετύχαινε καλάθια μόνο με τον Μπράουν και το σκορ να παραμένει ψηλά για τους «πράσινους»(64-48 στο 25’). Ένα τρίποντο από τον Μπλατ έκανε το σκορ 64-41 ρίχνοντας τη διαφορά στους 13 πόντους. Στα τελευταία 3 λεπτά του δεκαλέπτου η ροή του αγώνα δεν άλλαξε, ο Σλούκας συνέχιζε να σκοράρει αλλά και να δημιουργεί, ο Αντετοκούμπο δήλωνε παρόν και σε άμυνα και σε επίθεση και η Τρίτη περίοδος να ολοκληρώνεται με 71-60.

Το ξεκίνημα της τελευταία περίοδου ανήκε στην Μακάμπι η οποία «τρέχοντας» ένα επιμέρους 8-0 έριξε τη διαφορά στους 5(71-66). Ο Σλούκας όμως παρά τα 4 φάουλ που είχε στην πλάτη του ήταν και πάλι εκεί και σκοράροντας έκανε το 75-68 ενώ λίγο αργότερα ο Λεσόρ έδωσε προβάδισμα με 9(79-70). Ο Ιωάννης Παπαπέτρου με τρίποντο από τη γωνία έκανε το 82-70 αναγκάζοντας τον Κάτας να καλέσει ταιμ-αουτ. Η συνέχεια ανήκε και πάλι στον Παναθηναϊκό και στον Σλούκα ο οποίος συνέχιζε να φόρτωνε με πόντους το καλάθι της Μακάμπι με τους Λεσόρ και Παπαπέτρου να τελειώνουν τη δουλειά με το τελικό 95-79 να δίνει την νίκη και την ισοφάριση στους “πράσινους”.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-28, 51-39, 71-60, 95-79

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 5, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 29 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαπέτρου 15 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Γκραντ 3, Ναν 10 (4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 2 (2 ριμπάουντ), Μήτογλου 14 (6 ριμπάουντ), Μαντζούκας

ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Κλίβελαντ 12 (3 ριμπάουντ), Γουέμπ 2 (5 ριμπάουντ), Μπράουν 18 (1/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 3, Ριβέρο 9 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κοέν 12 (2/3 τρίποντα), Τόμασον, Νίμπο 6 (3 ριμπάουντ), Μπλατ 11 (3/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Κόλσον 6 (4 ριμπάουντ)