Παναθηναϊκός: Με νίκη επί της Φένλο αποχαιρετάει την Ολλανδία

Με νίκη στα πέναλτι επί της Φένλο, ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην Ολλανδία ο Παναθηναϊκός

Με νίκη επί της Φένλο στα πέναλτι με 5-3 (2-2 κ.δ), στο φιλικό παιχνίδι -θεσμό προς τιμήν του «Χέρμαν Τέεβεν», ολοκλήρωσε ο Παναθηναϊκός τα φιλικά του επί ολλανδικού εδάφους, ένα 24ωρο προτού επιστρέψει στη «βάση» του στην Αθήνα για τη συνέχεια της προετοιμασίας του.

Οι Αϊτόρ κι Ενγκμπακοτό σημείωσαν τα γκολ των «πράσινων» στην κανονική διάρκεια του αγώνα, έπιασε ένα πέναλτι και χάρισε τη νίκη στους «πράσινους» ο Ξενόπουλος.

Για τους Ολλανδούς τα τέρματα πέτυχαν οι Σβεν Μπράκεν και Φαν Ρούιγεν, με την ολλανδική ομάδα να παίζει δίχως τον Γιώργο Γιακουμάκη, που έμεινε εκτός αποστολής λόγω ενοχλήσεων.

Στο 10ο λεπτό η Φένλο πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Σβεν Μπράκεν. Από μπαλιά 35 μέτρων του Κόγκλιν, ο Φερχέιγεν κατέβασε την μπάλα, προσπέρασε στο ένας με έναν τον Κώτσιρα και σέντραρε χαμηλά. Ο Διούδης έδιωξε την πρώτη προσπάθεια του Μπράκεν, όμως ο ίδιος παίκτης πήρε το… ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια η πίεση του Παναθηναϊκού «καρποφόρησε» στο 38΄, όταν ο Μαουρίσιο «έκοψε» στα δύο την άμυνα των Ολλανδών με μία μπαλιά ακριβείας προς τον Ιωαννίδη στην πλάτη των αμυντικών. Ο 21χρονος άφησε την μπάλα στον Καρλίτος που σέντραρε με ακρίβεια προς τον Αϊτόρ, ο οποίος ισοφάρισε με την… πλάτη (ενώ σηκώθηκε για κεφαλιά) σε 1-1.

Δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο, οι «πράσινοι» πήραν και το προβάδισμα στο σκορ. Μετά από εξαιρετική συνεργασία των Ενγκμπακοτό, Καρλίτος, Ιωαννίδη κι ασίστ του τελευταίου, ο Κονγκολέζος εξτρέμ ξαναπήρε την μπάλα σε θέση βολής κι έκανε το 2-1 για τον Παναθηναϊκό.

Στο 68′, ο Ξενόπουλος έκανε καταπληκτική απόκρουση στη γωνία του σε πλασέ του Σρόιγεν, όμως δεν μπόρεσε να αντιδράσει το ίδιο καλά στο 72΄, όταν από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή του Παναθηναϊκού και σέντρα-σουτ του Ρέμερ, ο Φαν Ρούιγεν με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 2-2.

Το σκορ δεν άλλαξε στο υπόλοιπο του αγώνα, ο οποίος οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί οι «πράσινοι» ήταν εύστοχοι σε όλες τις προσπάθειές τους, με τους Χατζηγιοβάνη, Μακέντα, Καρλίτος, Αγιούμπ, Σάντσες και Χατζηθεοδωρίδη να σκοράρουν και τον Ξενόπουλο να αποκρούει ένα πέναλτι.

Κίτρινες: Φαν Ρούιγεν

Φένλο (Λουχουκάι): Ζίμα, Χούπερτς, Κόγκλιν, Ντε Γκράτσα (73΄ Χέντριξ), Εσανούσι (46΄ Λέλιενταλ), Φαν Ντάικ (61΄ Φαν Ρούιγεν), Ντε Μπουρ (81΄ Πάχονικ), Μάνστερς (61΄ Γιάνσεν), Ρέμερ, Φερχέιγεν (61΄ Σρόιγεν), Μπράκεν (86΄ Σμανς).

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Διούδης (65΄ Ξενόπουλος), Κώτσιρας (46΄ Σάντσες), Βέλεθ (61΄ Σερπέζης), Σιδεράς (61΄ Ρόμπι), Χουάνκαρ (46΄ Χατζηθεοδωρίδης), Πέρεθ (46΄ Αλεξανδρόπουλος), Μαουρίσιο (46΄ Αγιούμπ), Αϊτόρ (46΄ Σαβιέρ), Καρλίτος (46΄ Μπουζούκης), Ενγκμπακοτό (46΄ Χατζηγιοβάνης), Ιωαννίδης (46΄ Μακέντα).