Παναθηναϊκός: Νικηφόρα πέρασαν από τη Ρόδο οι «Πράσινοι»

Έφυγε με τη νίκη από τη Ρόδο ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας άνετα του Κολοσσού

Νικηφόρα πέρασε από τη Ρόδο ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε με 59-96 του Κολοσσού, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 15η αγωνιστική. Οι «πράσινοι» έχουν πλέον ρεκόρ 16-5, ενώ η ομάδα της Ρόδου 10-11.

Μία αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, ο Παναθηναϊκός είναι δεδομένα δεύτερος ενόψει πλέι οφ, ενώ ο Κολοσσός θα καταλάβει είτε την 7η είτε την 8η θέση, υπερτερώντας στην ισοβαθμία του Αρη, με τον οποίο βρίσκονται μαζί στους 31 βαθμούς. Αυτά τα δεδομένα κάνουν ορατό το ενδεχόμενο οι δύο σημερινοί αντίπαλοι να τεθούν αντιμέτωποι και στον πρώτο γύρο της post season.

Ο Χρήστος Σερέλης είδε τους 11 από τους 12 παίκτες που χρησιμοποίησε να σκοράρουν, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να ολοκληρώνει με 16 πόντους, τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη με 15 και τους Μάριους Γκριγκόνις και Πάρις Λι από 11 πόντους. Για τους γηπεδούχους του Ηλία Παπαθεοδώρου, που σούταραν μόλις με 19% πίσω από τα 6,75μ., ο Μάικλ Ντίξον είχε 12 πόντους και ακολούθησαν οι Λίνος Χρυσικόπουλος, Γιανίκ Μορεϊρά και Μαρκίς Τιγκ με 8.

Μετά από το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα όπου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (8-10), ο Παναθηναϊκός άνοιξε τον ρυθμό και με ένα επιμέρους σκορ 13-2, έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα 13 πόντων με το σκορ 10-23. Με τον Πάρις Λι να ευστοχεί σε τρία διαδοχικά τρίποντα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν κι άλλο την υπέρ τους διαφορά φτάνοντας στο 12-36 στο 14′. Οι παίκτες του Κολοσσού H Hotels έφταναν με δυσκολία στο καλάθι με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να συντηρήσουν αλλά και να αυξήσουν το προβάδισμά τους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 52-29 υπέρ τους.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και του σκορ με τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη επιθετική αιχμή. Με ένα σερί 11-0 οι «πράσινοι» έφτασαν στο +35 στο 28′ με τον Γουίλιαμς να κάνει το σκορ 68-33 ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 72-40. Ο Κολοσσός Η Hotels κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, μειώνοντας σε 78-53 όμως ένα νέο σερί 12-0 του Παναθηναϊκού με τον Γκριγκόνις να σκοράρει πίσω από τα 6,75μ. διαμόρφωσε το 53-90 τριάμισι λεπτά πριν από το τέλος. Στο 38′ ο Δημήτρης Αγραβάνης έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +39 με το σκορ 55-94, ενώ ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με 96-59.

Τα δεκάλεπτα: 10-23, 29-52, 40-72, 59-96

Κολοσσός Ρόδου (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8, Ντίξον 12 (2), Χατζηδάκης 5, Κατσίβελης 1, Γιαννόπουλος 4, Σμιθ 4, Μορέιρα 8, Κόφι 7 (1), Ιορδάνου, Τιγκ 8 (2), Χατζηνικόλας 2.

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Λι 11 (3), Παπαγιάννης 6, Γουίλιαμς 7 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 8, Μπέικον 10 (1), Π. Καλαϊτζάκης 15 (1), Μποχωρίδης 5 (1), Αγραβάνης 16 (1), Σαμοντούροβ 2, Γκριγκόνις 11 (3), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 5.