Παναθηναϊκός: Νίκησε τη Μπότεφ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης

Ο Παναθηναϊκός έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση, νικώντας τη Μπότεφ Πλόβντιβ

O Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 της Μπότεφ Πλόβντιβ στο ΟΑΚΑ, για τον πρώτο αγώνα του β’ προκριματικού γύρου του Europa League.

Τα τέρματα των “Πρασίνων” πέτυχαν ο Γερεμέγεφ (8′) και ο Μπακασέτας (44′). Για τη βουλγαρική ομάδα σκόραρε ο Κόροσετς (71′).

Η ρεβάνς θα γίνει στη Βουλγαρία την επόμενη Πέμπτη (1/8).

O αγώνας:

Οι “Πράσινοι μπήκαν καλύτερα και πιο δυνατά από τη βουλγαρική ομάδα.

Στο 8ο λεπτό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γερεμέγεφ. Ο Γεντβάι έκανε το γέμισμα, ο Γερεμέγεφ κατέβασε όμορφα τη μπάλα μέσα στην περιοχή της Μπότεφ και με συρτό σουτ, (αφού κόντραρε στον Ταμ) κατέληξε στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

Έχοντας την ψυχολογία, το “τριφύλλι” πίεσε και για ένα δεύτερο τέρμα. Στο 13ο λεπτό μετά από ωραία κάθετη από τα δεξιά του Μαντσίνι, ο Γερεμέγεφ από καλή θέση, έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 22′ νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, πάλι με τον Γερεμέγεφ, ο οποίος δεν έκανε καλό τελείωμα και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 28′ η Μπότεφ έκαναν την πρώτη τους ευκαιρία στο ματς. Ο Περέιρα έκανε το σουτ, αλλά ο Ντραγκόφσκι μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 37′ οι “Πράσινοι” έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία, μετά από την παράλληλη σέντρα του Βαγιαννίδη, η μπάλα έφτασε στον Βιλένα, πλάσαρε, αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή από τους αμυντικούς

Στο 43′ ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι, καθώς ο Τζούρισιτς ανατράπηκε. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπακασέτας, ο οποίος ευστόχησε και έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Αλόνσο μπήκε δυνατά και απείλησε στο 49′ με τον Βαγιαννίδη, όμως το δυνατό διαγώνιο σουτ του, το απέκρουσε δύσκολα ο Ιγκονέν.

Στο 59′ ο Τζούρισιτς βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσαιντ.

Στο 71′ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1. Μετά από λάθος του Βιλένα, ο Σέκουλιτς μέσα από την περιοχή, έκανε το γύρισμα και ο Κόροσετς σε κενό τέρμα, έκανε το 2-1.

Στο 78′ ο Παναθηναϊκός είχε δοκάρι, ο Τζούρισιτς από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής, έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Στο 83′ μετά από τραγικό λάθος του Γεντβάι με τον Σένκεφελντ, ο Ουκάκι το εκμεταλλεύτηκε και απέναντι στον Ντραγκόφσκι κέρδισε το πέναλτι. Ο διαιτητής όμως το ακύρωσε, μετά από υπόδειξη του VAR.

Μέχρι το τέλος πίεσε η Μπότεφ για την ισοφάριση, αλλά το το 2-1 ήταν το αποτέλεσμα του αγώνα.

Κίτρινες: 69’ Μαντσίνι – 30’ Ετό, 33’ Περέρα, 81’ Κόροσετς

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ (89’ Ίνγκασον), Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Βιλένα (74’ Μαξίμοβιτς), Μαντσίνι (74’ Λημνιός), Μπακασέτας, Τζούριτσιτς (89’ Βέρμπιτς), Γερεμέγεφ (78’ Σπόραρ).

Μπότεφ Πλόβντιβ (Ντούσαν Κέρκεζ): Ίγκονεν, Μίνκοφ, Ταμ, Κόντε, Μπαλογιάννης, Ετό (63’ Κόροσετς), Περέρα (70’ Καραμπέλιοφ), Ακερέ (80’ Ντιαμπατέ), Ποπόφ (80’ Ουκάκι), Νουατσούκου, Ουγιάχ (70’ Σέκουλιτς).