Παναθηναϊκός: Νίκησε τη Λανς και πήρε την πρόκριση

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την ανατροπή επί της Λανς και πήρε την πρόκριση στη League Phase του Conference League

O Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 της Λανς στο ΟΑΚΑ, στη ρεβάνς για τα playoffs του Europa Conference League.

Σρο 64′ οι “Πράσινοι” άνοιξαν το σκορ με τον Πελέστρι και στο 86′ ο Τετέ έκανε το 2-0. Μεγάλος Πρωταγωνιστής ο Ντραγκόφσκι, ο οποίος κατέβασε ρολά και κράτησε το μηδέν.

Χαμένο πέναλτι είχε η γαλλική ομάδα στο 15ο λεπτό με τον Σοτοκα.

Αναλυτικά ο αγώνας:

Οι Γάλλοι ήταν εκείνοι που έχασαν την πρώτη ευκαιρία στο ματς στο 9ο λεπτό με την κεφαλιά του Σαΐντ που πέρασε λίγο άουτ, έπειτα από κόρνερ του Περέιρα.

Στο 14’ έπειτα από συνεργασία των Φρανκόφσκι και Περέιρα, ο τελευταίος έπεσε στην περιοχή σε επαφή του Μλαντένοβιτς και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Σοτοκά ανέλαβε την εκτέλεση στο 15’, αλλά ο  Ντραγκόφσκι απέκρουσε το πέναλτι, κρατώντας ζωντανο τον Παναθηναϊκό.

Ο Τετέ προσπάθησε να ανεβάσει λίγο παραπάνω την πίεση του Παναθηναϊκού και στο 28’ είχε ένα σουτ που πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 33’ ο Ντραγκόφσκι έκανε νέα επέμβαση σε σουτ του Σαΐντ από δύσκολη γωνία.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λανς βγήκε πιο επιθετικά στο γήπεδο, είχε την κατοχή και στο 51’ είχε άλλη μία τελική με τον Σαΐντ, ωστόσο, ο Ντραγκόφσκι αντέδρασε εκ νέου κι απέκρουσε με τα πόδια.

Στο 57’ σε γρήγορη μετάβαση της Λανς, από σέντρα του Φρανκόφσκι και προβολή του Τόμασον, ο Ντραγκόφσκι έκανε ακόμη μία εξαιρετική επέμβαση.

Στο 62’, λίγα δευτερόλεπτα μετά τις τρεις μαζεμένες αλλαγές του Αλόνσο, ο Πελέστρι κουβάλησε την μπάλα και την πέρασε προς τον Ιωαννίδη, ο Γκραντί τον έκοψε, αλλά ο Ουρουγουανός ακολούθησε τη φάση και με  πλασέ έκανε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

Το γκολ του Πελίστρι ανέβασε την ψυχολογία των γηπεδουχων, στο 68′ ο Τετέ έκανε το σουτ, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 85’ σε μία φάση όπου έγινε… χαμός στην άμυνα του “Τριφυλλιού”, οι «πράσινοι» κατάφεραν κι έβγαλαν αντεπίθεση από το διώξιμο του Ιωαννίδη, με τον Μαντσίνι να «σερβίρει» την μπάλα προς τον Τετέ, ο οποίος πλάσαρε με τη μία κάνοντας το 2-0.

Στο 89’ ο Τζούριτσιτς έκλεψε την μπάλα, έβγαλε μόνο του τον Ιωαννίδη, όμως ο φορ του Παναθηναϊκού δεν βρήκε καλά την μπάλα και σε κενο τέρμα πλάσαρε άουτ!

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντραγκόφσκι έκανε άλλη μία επέμβαση στο σουτ του Ντιούφ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Μαξίμοβιτς έδιωξε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Ενζολά στην τελευταία μεγάλη φάση του αγώνα.

Κίτρινες: 19’ Τετέ – 10’ Φρανκόφσκι, 53’ Γκραντί

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (61’ Βαγιαννίδης), Ίνγκασον (79’ λ.τρ. Ίνγκασον), Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (61’ Μαξίμοβιτς), Τετέ, Μπακασέτας (61’ Μαντσίνι), Πελίστρι (82’ Τζούριτσιτς), Ιωαννίδης.

ΛΑΝΣ (Γουίλιαμ Στιλ): Σαμπά, Γκραντί (87’ Ενζολά), Κουσάνοφ, Σαρ (71’ Χαϊντάρα), Φρανκόφσκι, Τόμασον, Ντιούφ, Μασάντο (71’ Τσάβες), Περέιρα ντα Κόστα (67’ Φουλζινί), Σοτοκά, Σαΐντ (67’ Λασκαρί).