Παναθηναϊκός-Ντνίπρο: Τζούριτσιτς και Σπόραρ τον στέλνουν Μασσαλία και ομίλους

Με ισοπαλία ήρθε η πρόκριση για τον Παναθηναϊκό στον τρίτο προκριματικό του Champions League.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε στην ισοπαλία με 2-2 με τη Ντνίπρο, στο “Απόστολος Νικολαΐδης” για τον επαναληπτικό του δεύτερου προκριματικού του Champions League, πήρε όμως την πρόκριση για τον τρίτο προκριματικό, όπου θα αντιμετωπίσει τη Μαρσέιγ. Ενώ έχει ήδη εξασφαλίσει τους ομίλους του Europa League.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο ματς, επιδιώκοντας να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ. Το κατάφεραν στο 15’ όταν ο Άντραζ Σπόραρ εκμεταλλεύτηκε την κακή επικοινωνία των αμυντικών της Ντνίπρο και του Βόλινετς, πήρε τη μπάλα με το στήθος σκοράροντας και γράφοντας το 1-0.

Η Ντνίπρο κατάφερε να ισοφαρίσει (24’) με τον πιο ταλαντούχο παίκτη της, Αρτέμ Ντόβμπικ που με εξαιρετική ενέργεια, πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Μπρινιόλι (1-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο, αμφότερες οι ομάδες είχαν εξαιρετικό ρυθμό και ευκαιρίες. Ωστόσο, η Ντνίπρο μπόρεσε να πετύχει γκολ στο 54’ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, με τον Σαράπι να διαμορφώνει το σκορ σε 1-2 και τη συνολική διαφορά στο ένα γκολ (4-3).

Ένας εκ των πολυτιμότερων ποδοσφαιριστών του Παναθηναϊκού στα παιχνίδια με τους Ουκρανούς, Φίλιπ Τζούριτσιτς με ωραία ενέργεια κατάφερε να βρει τον Σπόραρ, που με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2 (5-3).

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός όπως και στο πρώτο ματς μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, προσπαθώντας να «πατήσει» περιοχή και κερδίζοντας τέσσερα κόρνερ μέσα στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο 11ο λεπτό Τζούριτσιτς, Βιλένα και Σπόραρ συνδυάστηκαν υπέροχα, ο δεύτερος σούταρε αλλά ο Βόλινετς μπλόκαρε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, μετά από βαθιά μπαλιά ο Σπόραρ κυνήγησε τη φάση, ο γκολκίπερ και οι αμυντικοί των Ουκρανών έκακαν λάθος υπολογισμό και ο επιθετικός των «πρασίνων» πήρε τη μπάλα με το στήθος και «κρέμασε» τον Βόλινετς γράφοντας το 1-0.

Η Ντνίπρο έβγαλε αντίδραση με τον ποιοτικότερο ποδοσφαιριστή της, Αρτέμ Ντόβμπικ. Ο 26χρονος, από πλάγια θέση εκτός περιοχή, πέρασε εντός και σκόραρε πλασάροντας με το αριστερό κάτω από τα πόδια του Μπρινιόλι φέρνοντας τον αγώνα σε ισορροπία 1-1 (24’).

Εν συνεχεία ο Παναθηναϊκός άφησε τη μπάλα στα πόδια των Ουκρανών φτάνοντας ωστόσο, κοντά στο γκολ (33’) με διπλή ευκαιρία. Ο Κώτσιρας έδωσε υπέροχη κάθετη πάσα στον Παλάσιος, ο οποίος πλάσαρε αλλά ο Βόλινετς απέκρουσε. Ο Μπερνάρ πήρε το ριμπάουντ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 37ο λεπτό, ο Βόλινετς τραυματίστηκε στο κεφάλι έπειτα από χτύπημα με το γόνατο του Παλάσιος. Ο Ουκρανός δεν μπόρεσε να συνεχίσει, αποχώρησε με φορείο και τη θέση του πήρε ο Κιναρέικιν.

Ο Ντόβμπικ πέτυχε ακόμη ένα τέρμα για τη Ντνίπρο (40’) αλλά δεν μέτρησε λόγω χεριού στην αρχή της φάσης.

Πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες μετέτρεψαν το ματς σε «ροντέο» με ευκαιρίες από τις δύο πλευρές.

Στην επανάληψη, στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπλάνκο, αλλά ο Μπρινιόλι του είπε «όχι».

Ο Παναθηναϊκός είχε μια καλή στιγμή στο 52’, όταν ο Τζούριτσιτς έδωσε στον Μαντσίνι (πέρασε ως αλλαγή), που έκανε ντρίμπλα και παράλληλη μπαλιά στον Σπόραρ, ο οποίος καθυστέρησε, έφυγε πλάγια, μην μπορώντας να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Μόλις δύο λεπτά αργότερα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μιροσνιτσένκο, ο Σαράπι έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για να δώσει το προβάδισμα στη Ντνίπρο (1-2) και μειώνοντας το συνολικό σκορ σε 4-3.

Στο 70ο λεπτό ο σκόρερ του κρίσιμου γκολ του πρώτου ματς, Φίλιπ Τζούριτσιτς με ωραία ενέργεια, μπήκε στην περιοχή και χωρίς να βλέπει γύρισε τη μπάλα την κατάλληλη στιγμή στον Σπόραρ που με σουτ σκόραρε, σημειώνοντας το τελικό 2-2 (και συνολικό 5-3).

Η ομάδα του Ολεκσάντερ Κούτσερ, έμεινε με δέκα παίκτες στο 75’. Ο Τάντσικ έκανε σκληρό φάουλ στον Χουάνκαρ και είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Βιλένα (66′ Τσόκαϊ), Τζούριτσιτς (79′ Κλεϊνχέισλερ), Παλάσιος, Σπόραρ (79′ Ιωαννίδης), Μπερνάρ (90′ Βέρμπιτς)

Ντνίπρο (Ολεξάντρ Κούτσερ): Βόλινετς (36’ Κιναρέικιν), Πάσιτς, Άνταμιουκ, Σαράπι (57′ Σβάτοκ), Καπλιένκο (69′ Τάντσικ), Μπαμπένκο, Ντομίνγκο Μπλάνκο, Μιροσνιτσένκο, Πικάλονοκ (68′ Κόχουτ), Ρουμπτσίνσκι (69′ Χουτσούλιακ), Ντόβμπικ