Παναθηναϊκός-ΟΦΗ: Ξέσπασαν στους Κρητικούς οι “Πράσινοι”

Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός, νικώντας με “4άρα” τον ΟΦΗ

O Παναθηναϊκός επικράτησε με 4-0 του ΟΦΗ στη Λεωφόρο, για τη 13η αγωνιστική της Super League 1.

Το “Τριφύλλι” επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά τις ήττες απ’ τον Άρη και τη Βιγιαρεάλ κι έκλεισε τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου στην κορυφή της βαθμολογίας, ως “πρωταθλητής χειμώνα”.

Τα τέρματα των “Πρασίνων” πέτυχαν ο Ιωαννίδης (πέναλτι στο 34’ και στο 90’+1’), ο Αϊτόρ (61’) και ο Παλάσιος (69’).

Mόλις στο 2ο λεπτό o ΟΦΗ είχε καλή ευκαιρία με το σουτ του Ντίκο μέσα απ’ την περιοχή, το οποίο έβγαλε με εξαιρετική επέμβαση στη γωνία του ο Λοντίγκιν.

Στο 9’ το φάουλ του Μλαντένοβιτς από τα αριστερά βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Παλάσιος, όμως το τελείωμα του Αργεντινού αποκρούστηκε απ’ το σώμα του Αμπάντα, ενώ στο 16’ από το φάουλ του Βιλένα, ο Αράο έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά έφυγε λίγο άουτ.

Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να πιέζει ψηλά τον ΟΦΗ και στο 27’ ο Βιλένα έκλεψε την μπάλα έξω απ’ την περιοχή και σούταρε λίγο άουτ απ’ το αριστερό δοκάρι του Μπάουμαν.

Στο 30’ από εξαιρετική κάθετη πάσα του Αϊτόρ προς τον Ιωαννίδη, ο Πασαλίδης ανέτρεψε τον φορ του «τριφυλλιού». Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι και στο 34’ ο Ιωαννίδης εκτέλεσε εύστοχα, κάνοντας το 1-0.

Στο 45’+4’ το απευθείας φάουλ του Αϊτόρ πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπάουμαν.

Ο ΟΦΗ είχε την πρώτη καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο, όταν στο 55’ ο Λουίζ Φελίπε βρήκε λίγο χώρο στην περιοχή και σούταρε, αλλά ο Λοντίγκιν είχε καλύψει πολύ καλά τη γωνία του και μπλόκαρε σταθερά, ενώ στο 58’ ο Βραζιλιάνος φορ της κρητικής ομάδας είχε μία πολύ καλή κεφαλιά στη γωνία, την οποία απέκρουσε ο Λοντίγκιν.

Στο 62’ ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τα τέρματά του με τον Αϊτόρ, ο οποίος με πλασέ έκανε το 2-0.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και στο 69’ έφτασαν στο 3-0 με τον Παλάσιος.

Στο 74’ ο Μπάουμαν έκανε φοβερή επέμβαση στο δυνατό σουτ του Βιλένα μέσα απ’ την περιοχή, απ’ την ασίστ του Ιωαννίδη, ενώ στο 76’ ο γκολκίπερ του ΟΦΗ μπλόκαρε το πλασέ του Ιωαννίδη απ’ τα πέντε μέτρα, μετά τη χαμηλή σέντρα του Παλάσιος.

Το… κερασάκι στην τούρτα της νίκης του Παναθηναϊκού έβαλε ο Ιωαννίδης στο 90+1′ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Κίτρινες: 83’ Βέρμπιτς – 44’ Αμπάντα, 45’+3’ Καρώ, 47’ Ντίκο, 49’ Μεγιάδο, 73’ Βούρος, 77’ Λάρσον

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Αράο, Μλαντένοβιτς (70’ Χουάνκαρ), Ρουμπέν (78’ Ζέκα), Βιλένα, Παλάσιος (78’ Βέρμπιτς), Τζούριτσιτς (64’ Μπερνάρ), Αϊτόρ (64’ Μαντσίνι), Ιωαννίδης.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Θοράρινσον, Πασαλίδης (40’ λ.τρ. Καρώ), Βούρος, Μαρινάκης (69’ Λάρσον), Μεγιάδο (79’ Νέιρα), Γκαγιέγκος (66’ Τοράλ), Γκλάζερ, Αμπάντα, Ντίκο (66’ Ριέρα), Λουίζ Φελίπε.