Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Πέρασε από το ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός και απέκτησε προβάδισμα για τον τίτλο

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, πέρασε από το ΟΑΚΑ, έκανε το “μπρέικ” και πλέον πήρε σοβαρό προβάδισμα για τον τίτλο της A1.

Ο Ολυμπιακός τα έκανε όλα σωστά στον πρώτο τελικό της Basket League και έφυγε από το ΟΑΚΑ με μια σημαντική νίκη με 89-84 και απέκτησε μαζί με το πλεονέκτημα της έδρας και το προβάδισμα και για τον φετινό τίτλο.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ και ο Τόμας Γουόκαπ έκοβαν και έραβαν για τον Ολυμπιακό με τους Γκός και Πετρούσεφ να τους ακολουθούν. Από τον Παναθηναϊκό που δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να φανεί ανταγωνιστικός ο Σλούκας με 16 πόντος ήταν συγκινητικός ενώ ο Λεσόρ με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ έδινε την εντύπωση οτι πάλευε μόνος και σε επίθεση και σε άμυνα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο, πήρε από την αρχή το προβάδισμα και με τους Μιλουτίνοφ, Πίτερς και Πετρούσεφ στην αρχή κυριάρχησε στο παρκέ του ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό να είναι άστοχος, νευρικός και εξαιτίας αυτών να μην μπορεί να βρει ρυθμό και σε όσες στιγμές στην αναμέτρηση έδειχνε ότι έβρισκε παλμό ο Ολυμπιακός απαντούσε άμεσα και έχτιζε δίψηφιες διαφορές με την μέγιστη να είναι το +15(72-57) στην τελευταία περίοδο.

Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κάνει την μεγάλη ανατροπή αλλά όσο και αν πίεζε το μόνο που κατάφερε ήταν να περιορίσει το μέγεθος της ήττας του. Το τελικό 89-84 έδωσε την νίκη στον Ολυμπιακό αλλά και την ελπίδα στους “πράσινους” οτι μπορεί να ανατρέψουν την κατάσταση αρχής γενομένης από το δεύτερο παιχνίδι των τελικών την Παρασκευή στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και πιο δυνατά στην αναμέτρηση και με σύμμαχο την ευστοχία του έξω από τη γραμμή των 6,75 προηγήθηκε με 11-5 στο 5ο λεπτό με τον Πίτερς να κάνει πάρτι και τον Αταμάν να ζητάει αμέσως ταιμ αουτ. Ο Ολυμπιακός πατούσε καλύτερα στο παρκέ και διατηρούσε το προβάδισμα(15-7 στο 7) την ίδια στιγμή που ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να βρει λύσεις με τον Χουάντσο και τον Γκράντ. Η είσοδος στο παρκέ του Κώστα Σλούκα έδωσε 6 αναπάντητους πόντους για τον Παναθηναϊκό που μείωσε σε 18-15 λίγο πριν ο Κανάαν με ½ βολές κάνει το 19-15 υπερ των «Ερυθρολεύκων”. Στην τελευταία επίθεση της περιόδου ο Λεσόρ πέτυχε καλάθι για το τελικό 17-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Ναν να ευστοχεί σε τρίποντο και να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 20-19. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Πετρούσεφ για το 20-21. Ο Μήτογλου με νέο τρίποντο έκανε το 23-21 και στη συνέχεια ο Μακίσικ ισοφάρισε σε 23-23 με τον Γκράντ στην επόμενη επίθεση για τον Παναθηναϊκό να κάνει το 25-23. Ο Μακίσικ όμως και πάλι ήταν εκεί και ισοφάρισε και πάλι για την ομάδα του σε 25-25. Ο Μήτογλου με τρίποντο έκανε το 28-25 με τους Γκος και Μακίσικ να δίνουν και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 29-28. Ο Σλούκας με τρίποντο έκανε το 31-28, αλλά από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός «έτρεξε» ένα 11-0 και προηγήθηκε με 40-31. Ο Γκριγκόνις έδωσε με τρίποντο μια ανάσα για τον Παναθηναϊκό όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με τους Μιλουτίνοφ και Μακίσικ για το +10 της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Βιλντόζα με τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 7(37-44) πριν ο Γκος κάνει το 37-46 που ήταν και το τελικό σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Η Τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Γουόκαπ να δίνει προβάδισμα με +12 για την ομάδα το πριν ο Λεσόρ με 4 αναπάντητους πόντους ρίξει τη διαφορά στους 8(41-49). Ο Ολυμπιακός όμως συνέχιζε να βρίσκει λύσεις και εκμεταλλευόμενος και την κακή μέρα του Ναν προηγήθηκε για πρώτη φορά με 14(41-55). Ένα 10-3 που «έτρεξε» ο Παναθηναϊκός σε εκείνο το σημείο έριξε τη διαφορά στους 7(51-58) γεγονός που ανάγκασε τον προπονητή του Ολυμπιακού να ζητήσει ταιμ-αουτ. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός με τον Χουάντσο μείωσε ακόμα περισσότερο(56-59) με τον Ολυμπιακό όμως να απαντάει, να τρέχει ένα γρήγορο 7-0 και κλείνει την περίοδο έχοντας και πάλι προβάδισμα 10 πόντων(56-66).

Μία απίθανη ασίστ του Γουίλιαμς-Γκος κι ένα σουτ του Γουόκαπ από τη γωνία έγραψαν το 56-69 στο ξεκίνημα της τέταρτης, ο Παπανικολάου σκόραρε από την άλλη γωνία για το 57-72 στο 33′ και από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός δεν κοίταξε ποτέ προς τα πίσω. Ο Ναν έβαλε τρίποντο για το 72-79, όμως ο Μήτογλου χρεώθηκε με βήματα στο 1:51 πριν από το φινάλε, με τον Αταμάν να αποχωρεί με δεύτερη τεχνική ποινή, τον Γουίλιαμς-Γκος να βάζει τη βολή για το +8 και τον ΜακΚίσικ να έχει 2/2 για να κρίνει το ματς. Στο τέλος δύο απίθανα τρίποντα από τον Κώστα Σλούκα περιόρισαν κάπως την έκταση της ήττας για τον Παναθηναϊκό με το τελικό σκορ να δίνει το προβάδισμα για τον τίτλο στον Ολυμπιακό καθώς η παρτίδα μεταφέρεται στην δική του έδρα και πλέον οι “πράσινοι” είναι αυτοί που θα πάνε για το All in.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Καρπάνος, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 37-46, 56-66, 84-89

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Γκραντ 7 (1/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ναν 21 (3/9 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 14 (6/8 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 6 (2/3 τρίποντα), Μήτογλου 8 (2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 3 (1/3 τρίποντα), Σλούκας 16 (5/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Παπαπέτρου 2, Αντετοκούνμπο, Ερνανγκόμεθ 7 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (2/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ασίστ), Κάναν 4 (1), Παπανικολάου 11 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πίτερς 8 (2), Μιλουτίνοβ 12 (5/8 δίποντα, 2/3 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Γουίλιαμς-Γκος 16 (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Πετρούσεβ 10 (5/6 δίποντα), ΜακΚίσικ 11 (4/6 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ)