Παναθηναϊκός-Παναιτωλικός: Δυσκολεύτηκε, αλλά ο Σπόραρ έδωσε τη νίκη

Ο Παναθηναϊκός ζορίστηκε, όμως ο Σπόραρ που πέρασε ως αλλαγή σκόραρε δις και του χάρισε τη νίκη.

Για την 17η αγωνιστική της Super League, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Παναιτωλικού με 2-1 στο “Απόστολος Νικολαΐδης”, σε ένα ματς που δεν είχε καλή απόδοση, όμως πήρε το σημαντικό τρίποντο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «πράσινους» ήταν ο Σπόραρ, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο ημίχρονο και σημείωσε και τα δύο γκολ των “Πρασίνων”. Ο Μλάντεν μείωσε στις καθυστερήσεις για την ομάδα του Αγρινίου.

O αγώνας:

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη δυσκόλεψε αρκετά τους γηπεδούχους, που είχαν πρόβλημα στη δημιουργία και έκαναν κακές επιλογές στο τρίτο μισό του γηπέδου, δεδομένου ότι τα «καναρίνια» αμύνθηκαν εξαιρετικά.

Οι “πράσινοι” είχαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, με την ωραία σέντρα του Βαγιαννίδη και την κεφαλιά του Ιωαννίδη στην κίνηση που τελικά πέρασε άουτ.

Στο 11′ ο Παναιτωλικός κέρδισε κόρνερ, η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν απομάκρυνε σωστά, η μπάλα έφτασε στον Μαυρία, που έκανε το σουτ αλλά αστόχησε ελάχιστα.

Το “τριφύλλι” έφτασε κοντά στο γκολ στο 24′ όταν ο Χουάνκαρ έβγαλε φοβερή κάθετη για τον Βιλένα που σέντραρε παράλληλα στο δεύτερο δοκάρι για τον Βαγιαννίδη που δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή.

Στο 35′ ο Βαγιαννίδης βρήκε πανέμορφα τον Μαντσίνι μέσα στην περιοχή, ο Αργεντινός με το αριστερό έκανε το σουτ με τη μπαλα να φεύγει ελάχιστα έξω από την εστία του Καπίνο.

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους οι παίκτες του Παναιτωλικού διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι λόγω του μαρκαρίσματος του Τζούρισιτς στον Μαυριά, ωστόσο ο VAR αποφάνθηκε πως δεν υπήρχε παράβαση.

Στο 51ο λεπτό ο Χουάνκαρ έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Σπόραρ με σκαστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Καπίνο και στο βάθος της εστίας για το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια είχε ευκαιρίες να διπλασιάσει το υπέρ του προβάδισμα και το κατάφερε στο 89ο λεπτό όταν ο Ζέκα έκλεψε την μπάλα αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, έδωσε στον Τζούριτσιτς, ο οποίος μοίρασε για τον Σπόραρ που εκτέλεσε στην απέναντι γωνία.

Οι Αγρινιώτες μπόρεσαν να μειώσουν με τον Σεγκένλια να νικάει τον Λοντίγκιν για το τελικό 2-1.

Κίτρινες: 54’ Τζούριτσιτς, 90’+5’ Γεντβάι – 43’ Πέρες, 90’+5’ Μλάντεν

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Αράο, Γεντβάι, Χουάνκαρ (Φικάι 90+1′), Ζέκα, Τσέριν, Μαντσίνι (Σπόραρ 46′), Τζούριτσις (Γερεμέγεφ 90+1′), Βιλένα (Αϊτόρ 46′), Ιωαννίδης (Μπερνάρ 75′).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Πετράκης): Καπίνο, Μλάντεν, Οικονόμου, Μαλής, Μαυρίας (Μπελεβώνης 78′), Λιάβας, Μπαλντασάρα (Τσιγγάρας 73′), Πέρες (Ντουάρτε 63′), Χατζηθεοδωρίδης (Πέντρο 63′), Καρέλης (Ανιόρ 63′), Σενγκέλια.