Παναθηναϊκός-Παναιτωλικός: Καθάρισε ο Μακέντα για τους “Πράσινους”

Με δυο γκολ του Μακέντα, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη επί του Παναιτωλικού στη Λεωφόρο

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 του Παναιτωλικού στη Λεωφόρο, για την 11η αγωνιστική της Super League 1.

Τα τέρματα πέτυχε ο Μακέντα με πέναλτι στο 53′ και στο 66ο λεπτό. Οι “Πράσινοι” ανέβηκαν στην 5η θέση και στους 17β, ενώ οι Αγρινιώτες στη 12η θέση με 8β.

O Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβάζει την πίεσή του. Ο Παναιτωλικός, ωστόσο, ήταν εκείνος που έχασε την πρώτη (πολύ) μεγάλη ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα στο σκορ.

Συγκεκριμένα, στο 15’ ο Αποστολάκης εξέθεσε την άμυνα του Παναθηναϊκού και την ασυνεννοησία ανάμεσα σε Χουάνκαρ και Σάρλια, γύρισε την μπάλα προς τον Καρέλη που σούταρε με τη μία, αλλά ο Μπρινιόλι έκανε απίστευτη απόκρουση, διατηρώντας το «μηδέν» στην εστία του.

Στο 22’ έπειτα από φάση διαρκείας στην περιοχή του Παναιτωλικού και σέντρα του Κώτσιρα από τα δεξιά, ο Μακέντα έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Μελίσσας έδιωξε εκπληκτικά σε κόρνερ.

Έξι λεπτά αργότερα από εξαιρετική μπαλιά του Βιγιαφάνιες, ο Αϊτόρ βγήκε στο τετ-α-τετ, αλλά «νικήθηκε» από τον Μελίσσα που απέκρουσε σε κόρνερ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό από χαμηλή σέντρα του Χουάνκαρ, ο Κώτσιρας έπιασε ένα (όχι πολύ «γεμάτο») σουτ κι ο Μελίσσας απέκρουσε ξανά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε στο γήπεδο με ακόμη πιο πιεστική διάθεση και στο 49ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, όταν ο Αϊτόρ «διάβασε» την ασταθή απόκρουση του Χουχούμη, μπήκε «σφήνα» στη φάση και δέχθηκε κλωτσιά στο πόδι απ’ τον αριστερό μπακ του Παναιτωλικού.

Στο 50′ ο Χουχούμης έκανε λάθος κοντρόλ μέσα στην περιοχή, ο Αϊτόρ του έκλεψε την μπάλα και ο αριστερός μπακ του Παναιτωλικού στην προσπάθεια να διώξει την μπάλα κλότσησε τον Ισπανό. Ο Γκάμαρης άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί, αλλά το πέναλτι ήταν ξεκάθαρο, με τον Παπαδόπουλο στο VAR να φωνάζει τον Γκάμαρη να τον δει κι εκείνος να δείχνει το πέναλτι. Ο Μακέντα ανέλαβε την εκτέλεση, όπως είχε κάνει και με τη Λαμία και έβαλε μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και στο 66’ έφτασε και σε δεύτερο γκολ. Μετά από τεράστιο λάθος του Χουχούμη, ο Μαουρίσιο έκλεψε την μπάλα και τη… σέρβιρε προς τον Μακέντα, ο οποίος έκανε το 2-0 σαν σε προπόνηση.

Στο 73’ ο Μακέντα έφυγε στο τετ-α-τετ έπειτα από υπέροχη πάσα του Αλεξανδρόπουλου στο χώρο, όμως επέλεξε να μην «τελειώσει» τη φάση, αλλά να «σπάσει» την μπάλα προς τον Μαουρίσιο, με τον Κορνέλιους να παρεμβάλλεται και να γλιτώνει την ομάδα του από το τρίτο γκολ.

Στις καθυστερήσεις, ο Παλάσιος υποδέχθηκε την μπάλα από τον Χατζηθεοδωρίδη και σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ, με το 2-0 να «σφραγίζει» τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο φινάλε.

Κίτρινες: Ντουάρτε, Φλόρες, Χουχούμης, Λούι

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (76’ Μπουζούκης), Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (75’ Χατζηγιοβάνης), Βιτάλ (67’ Παλάσιος), Μακέντα (82’ Χατζηθεοδωρίδης).

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Αποστολάκης, Αντούνες, Κορνέλιους, Χουχούμης (78’ Στάθης Μπελεβώνης), Φλόρες, Τσιγγάρας, Μόρσεϊ (61’ Μεντόσα), Ντουάρτε (78’ Λούι), Μπαρμπόσα, Καρέλης (58’ Βέργος)