Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ: O Κούρτιτς έδωσε τη νίκη στους Θεσσαλονικείς

Με δύο γκολ του Κούρτιτς, ο ΠΑΟΚ έφυγε με το διπλό από τη Λεωφόρο, νικώντας τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 1-3 από τον ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο, για την 9η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

O Άκπομ άνοιξε το σκορ στο 12′, με τους “Πράσινους” να ισοφαρίζουν με τον Μαουρίσιο στο 59′ (1-1). Τα δύο τέρματα του Κούρτιτς στο 82′ με πέναλτι και στο 90+8′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Πρώτη εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα  για το “Τριφύλλι” που παρέμεινε στους 11β, ενώ η ομάδα του Λουτσέσκου έφτασε στους 19β.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα, αλλά ο ΠΑΟΚ όσο περνούσε η ώρα, ισορρόπησε το παιχνίδι.

Στο 12ο λεπτό ο Βιεϊρίνια έκλεψε τη μπάλα από τον Βιτάλ και τροφοδότησε τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος από αριστερά έκανε την παράλληλη σέντρα στο πρώτο δοκάρι και ο Άκπομ αφού πρόλαβε τον Σάρλια, με δυνατό σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για το 0-1.

Oι γηπεδούχοι είχαν πρόβλημα στην ανάπτυξη, με τον ΠΑΟΚ να δημιουργεί αρκετές ευκαιρίες, κυρίως από τα αριστερά και την πλευρά του Κώτσιρα.

Οι δύο ομάδες είχαν κάποιες καλές στιγμές, αλλά στην τελική προσπάθεια δεν κατάφεραν να τις τελειώσουν και το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «Πράσινοι» έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης. Στο 53′ καλή στιγμή για το “τριφύλλι” όμως ο Πασχαλάκης μπλόκαρε την κεφαλιά του Σάρλια.

Στο επόμενο λεπτό απάντησε ο ΠΑΟΚ, αλλά το δυνατό σουτ του Μουργκ έξω από την περιοχή, απέκρουσε ο Μπρινιόλι.

Στο 59ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έφτασε στην ισοφάριση. Ο Καρλίτος μέσα από την περιοχή, έστρωσε στον Μαουρίσιο, ο οποίος με συρτό δυνατό σουτ, έξω από την περιοχή, νίκησε τον Πασχαλάκη και έκανε το 1-1.

Μετά το γκολ το παιχνίδι πήρε “φωτιά” με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοικτά και να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες.

Στο 73′ νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Χατζηγιοβάνης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μαουρίσιο πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Στο 78ο λεπτό ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-2, με τον Άκπομ να βρίσκεται απέναντι από τον Μπρινιόλι, αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε, το απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο επόμενο λεπτό νέα ευκαιρία για τον “Δικέφαλο του βορρά” με τον Μπινιόλι να αποκρούει εκ νέου σουτ του Ζίβκοβιτς.

Στο 82ο λεπτό οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν πέναλτι, με τον Βιγιαφάνες να ανατρέπει τον Μιχαηλίδη και μετά την υπόδειξη του VAR δόθηκε. Ο Κούρτιτς ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και έκανε το 1-2.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεζαν ασφυκτικά τον ΠΑΟΚ για να ισοφαρίσουν, αλλά δεν τα κατάφεραν. Αντιθέτως δέχτηκαν και τρίτο γκολ από την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Κούρτιτς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-3 στο 90+8′.

Κίτρινες: Αλεξανδρόπουλος, Καρλίτος, Βιγιαφάνες, Χουάνκαρ – Μιχαηλίδης, Τέιλορ, Άκπομ

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Ρούμπεν Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος (57′ Μαουρίσιο), Παλάσιος, Βιτάλ (57′ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος (77′ Μακέντα), Ιωαννίδης (66′ Βιγιαφάνες)

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (33′ Ροντρίγκο), Εσίτι (86′ Σβαμπ), Κούρτιτς, Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ, Μουργκ (70′ Ελ Καντουρί), Άκπομ (86′ Σφιντέρσκι)