Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα: Ανέβηκαν στην 4η θέση οι “Πράσινοι”

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός πέρασε το εμπόδιο του ΠΑΣ Γιάννινα και ανέβηκε στην 4η θέση

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στη Λεωφόρο, για την 15η αγωνιστικής της Super League 1.

Με τα τέρματα των Μαουρίσιο και Σάντσες οι “Πράσινοι” ανέβηκαν στην τέταρτη θέση που οδηγεί στην Ευρώπη. H ομάδα του Γιοβάνοβιτς έχει 23β, ενώ οι Γιαννιώτες έμειναν στους 22β και στην 5η θέση.

Αυτή ήταν η 5η νίκη του “Τριφυλλιού” στα τελευταία 6 παιχνίδια. Αξιοσημείωτο ήταν ότι η εντεκάδα των γηπεδούχων αποτελούνταν από 11 ξένους!

Ο Παναθηναϊκός απείλησε για πρώτη φορά στο 18’ με το φάουλ του Μαουρίσιο που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τους χώρους μετά το 30’, με ξεκάθαρο στόχο από την πλευρά του Ηρακλή Μεταξά να «χτυπήσει» τον Παναθηναϊκό στην κόντρα.

Στο 43’ οι Γιαννιώτες θα μπορούσαν να έχουν πάρει προβάδισμα, όταν ο Σάλιακας εκτέλεσε εξαιρετικό φάουλ, το οποίο χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Μπρινιόλι κι απομακρύνθηκε από την άμυνα του Παναθηναϊκού.

Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 54’. Από ωραία συνεργασία και μπαλιά «τρύπα» του Βιγιαφάνιες προς τον Χουάνκαρ, ο Ισπανός μπακ έβγαλε σέντρα ακριβείας προς τον Μαουρίσιο που με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

Στο 66’ ο Μαουρίσιο έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ, όμως το πλασέ του έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, όμως τρία λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-0.

Από εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες, ο Σάντσες με κεφαλιά στο πίσω δοκάρι σημείωσε το πρώτο γκολ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού κι έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στους «πράσινους» (2-0)

Στο τελευταίο 20λεπτο ο Παναθηναϊκός έκανε διαχείριση του 2-0, κυκλοφόρησε με ηρεμία την μπάλα και πήρε τη νίκη.

Κίτρινες: – Σάλιακας, Περέα, Γκαρντάβσκι

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Μαουρίσιο (90’ Αλεξανδρόπουλος), Αϊτόρ (67’ λ. τρ. Μακέντα), Βιγιαφάνιες, Παλάσιος (80’ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος (67’ Βιτάλ).

ΠΑΣ Γιάννινα (Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Πίρσμαν, Σνάιντερ (86΄ Λώλης), Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Γκαρντάβσκι (73’ Μπρένερ), Περέα (76’ Μορέιρα), Μιλιντσεάνου (86’ Λιάσος).