Παναθηναϊκός: Πέρασε σαν “σίφουνας” από το Πλόβντιβ

Με “4άρα” ο Παναθηναϊκός πέρασε από την έδρα της Μπότεφ Πλόβντιβ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Europa League

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 0-4 της Μπότεφ στο Πλόβντιβ, για τον β’ προκριματικό γύρο του Europa League,

Στην επόμενη φάση το “Τριφύλλι” θα αντιμετωπίσει τον Άγιαξ, στις 8 και 15 Αυγούστου.

Τα τέρματα των “πρασίνων” σημειώθηκαν από τον Γερεμέγεφ (δύο γκολ (6’, 50’)), τον Τζούριτσιτς (45’+3’) και το αυτογκόλ του Ουγιάχ (34’).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα και μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Μλαντένοβιτς προς τον Γερεμέγεφ, ο οποίος σκόραρε από κοντά για το 1-0.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να είναι επιθετικοί, πλησιάζοντας το 2-0 με το απευθείας φάουλ του Μπακασέτα στο 20’ που πέρασε άουτ.

Στο 24’ ο Ντραγκόφσκι αντέδρασε πολύ καλά στην προσπάθεια του Νουατσούκου μπλοκάροντας σε δύο χρόνους το γύρισμά του.

Στο 27’ οι Βούλγαροι είχαν δοκάρι σε πολύ δυνατό σουτ του Μίνκοφ, όμως από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του.

Στο 34’ μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά κι απομάκρυνση των αμυντικών, η μπάλα στρώθηκε στον Τζούριτσιτς, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει και στο κεφάλι του Ουγιάχ και να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-0.

Έξι λεπτά αργότερα (40’) ο Μπακασέτας βρήκε χώρο έξω απ’ την περιοχή κι εξαπέλυσε έναν αριστερό «κεραυνό» που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπερνάτ κι έφυγε άουτ, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε και το 3-0, με τον Τζούριτσιτςμ ο οποίος σημείωσε το τρίτο γκολ για το «τριφύλλι» τελειώνοντας μια και καλή την πρόκριση.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με γκολ και το δεύτερο ημίχρονο. Στο 50’ από πολύ ωραία κυκλοφορία της μπάλας κι ασίστ του Κώτσιρα, ο Γερεμέγεφ με ένα υπέροχο «σκάψιμο» της μπάλας έκανε το 4-0 για τους «πράσινους». Μία φάση που αρχικά υποδείχθηκε οφσάιντ απ’ τον β’ βοηθό, όμως μετά από έλεγχο του VAR κατακυρώθηκε, καθώς ο Σουηδός φορ του Παναθηναϊκού καλυπτόταν από τον Ταμ.

Στο 58’ ο Ντραγκόφσκι έδειξε ξανά εξαιρετικά αντανακλαστικά στο σουτ του Μίνκοφ έξω απ’ την περιοχή, ενώ στο 60’ ο Μπερνάτ απέκρουσε το πλασέ του Μαντσίνι, μετά την ασίστ του Γερεμέγεφ.

Στο 74’ από την επιμονή του Τετέ, η μπάλα κατέληξε στον Γερεμέγεφ που εκτέλεσε με τη μία με τον Μπερνάτ να του στερεί το χατ-τρικ, ενώ στο 86’ ο Λημνιός δεν μπόρεσε να νικήσει τον γκολκίπερ της Μπότεφ για να προσθέσει και το δικό του όνομα στον πίνακα των σκόρερ.

Την τελευταία ευκαιρία του αγώνα έχασε ο Σπόραρ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μπερνάτ να τον «νικάει» στο τετ-α-τετ διατηρώντας το σκορ στα επίπεδα του 4-0.

Κίτρινες: 19’ Ντιαμπατέ, 33’ Νουατσούκου, 47’ Κόντε, 64’ Σέκουλιτς – 40’ Γεντβάι

ΜΠΟΤΕΦ (Ντούσαν Κέρκεζ): Μπερνάτ, Κόντε, Ταμ, Ντιαμπατέ (46’ Ακερέ), Μπαλογιάννης (59’ Γιορντάνοφ, 64’ λ.τρ. Καραμπέλιοφ), Ετό, Παρέρα, Ν. Μίνκοφ, Ποπόφ, Νουατσούκου, Ουγιάχ (44’ λ.τρ. Σέκουλιτς).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ίνγκασον, Γεντβάι (46’ λ.τρ. Μαξίμοβιτς), Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (73 Ζέκα), Μαντσίνι (62’ Τετέ), Μπακασέτας, Τζούριτσιτς (73’ Λημνιός), Γερεμέγεφ (79’ Σπόραρ).