Παναθηναϊκός- Περιστέρι: Άνετα στα ημιτελικά οι «Πράσινοι»

Άνετη επικράτηση του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ επί του Περιστερίου, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας και εκεί θα αντιμετωπίσει το Λαύριο

Στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε εντός έδρας του Περιστερίου με 88-62. Το «τριφύλλι» θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη (6/5) το Λαύριο Megabolt στα ημιτελικά.

Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Ντίνος Μήτογλου με 15 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι ΜακΛιν με 16π και Πέτεγουεϊ με 14π.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 2’ βρέθηκε να προηγείται με 7-2.Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 9-9 στο 5’ με το «τριφύλλι» να κάνει το 15-11 στο 6’. Το Περιστέρι μείωσε σε 20-19 στο 9’ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 23-19. Στο 12’ οι «πράσινοι» πέτυχαν να «χτίσουν» μια διαφορά της τάξης των έντεκα πόντων (30-19), ενώ στο επόμενο λεπτό έφτασαν στο +13 (32-19). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 36-28 στο 15’, αλλά στο 17’ η διαφορά επανήλθε στο +13 (43-30). Το Περιστέρι πλησίασε σε 43-35 στο επόμενο λεπτό πριν το φινάλε του ημιχρόνου με το σκορ στο 46-40.

Στο 21’ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους τέσσερις (46-42) με τον Παναθηναϊκό να απαντά με ένα σερί 4-0 για το 51-42. Στο 25’ έγινε το 56-46 υπέρ του «τριφυλλιού», ενώ στο 27’ η διαφορά ανήλθε στους 17 πόντους (63-46). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 22 πόντους διαφορά (72-50) και στο 31’ έγινε το 75-50. Η συνέχεια είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τελικά στη νίκη με 88-62.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 46-40, 72-50, 88-62

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 9 (3), Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 4, Χεζόνια 11 (3), Δίπλαρος 3 (1), Κασελάκης 3 (1), Βουγιούκας 2, Γουάιτ 10 (3), Μήτογλου 15, Μπέντιλ 11 (1), Σαντ-Ρος 8 (2).

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 14 (2), Τσαϊρέλης 4, Φορντ 4, Τόλα, Καράμπελας 1, ΜακΛιν 16 (4), Τζόουνς 6, Κρόκετ 8 (2), Μάντζαρης 3 (1), Γκουτιέρες 6.