Παναθηναϊκός-Προμηθέας Πάτρας: Εύκολη νίκη με ροτέισον από τον Αταμάν

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Προμηθέα Πάτρας σε εξ αναβολής αναμέτρηση με τον Αταμάν να κάνει ροτέισον και να δίνει ευκαιρίες σε όλους τους παίκτες του.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 90-82 του Προμηθέα Πάτρας στο ΟΑΚΑ σε εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής του Top 6 του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση και με τον Αταμάν να δίνει ευκαιρίες σε όλους τους παίκτες του.

Οι “πράσινοι” αγωνίστηκαν με απουσίες καθώς τόσο ο Σλούκας όσο και ο Ερναγκόμεθ παρακολούθησαν με πολιτικά την αναμέτρηση με την κατάσταση των δύο όμως να μην εμπνέει ανησυχία εν όψει του Final-Four

Πρώτοι σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκαν οι Ματίας Λεσόρ και Τζέριαν Γκραντ με 15 πόντους έκαστος. Από τον Προμηθέα Πάτρας Ετσενίκα και Ρέινολντς ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 6’ βρέθηκε να προηγείται με 15-7. Στο 9’ οι πράσινοι ξέφυγαν με διαφορά 16 πόντων (24-8), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους (32-13) στο 12’ με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 34-20 στο 14’. Στο 16’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 44-24 και έκλεισε το ημίχρονο στο 50-36. Ο Προμηθέας μείωσε σε 55-44 στο 23’ και σε 53-43 στο 26’, ενώ στο 28’ η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό (65-58).

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 68-60 υπέρ των πράσινων, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν σε 70-68 στο 32’. Το «τριφύλλι» απάντησε με ένα επιμέρους 6-0 για το 76-68 του 33’, ενώ στο 35’ ξέφυγε και πάλι με διψήφια διαφορά πόντων (81-71). Τελικά, οι πράσινοι έφτασαν στη νίκη με 90-82.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 50-36, 68-60, 90-82

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 9, Βιλντίζα, Μωραϊτης 11 (3), Μπαλτσερόφσκι 2, Παπαπέτρου 13 (3), Γκραντ 15 (2), Λεσόρ 15, Ναν 6, Αντετοκούνμπο 1, Γκριγκόνις 10 (2), Μήτογλου 6, Μαντζούκας 6.

Προμηθέας Πάτρας (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 17 (5), Κάουαν 11 (1), Πλώτας 3 (1), Κόνιαρης 5 (1), Μπαζίνας, Χάμιλτον 6 (2), Πάπας 5, Χρυσικόπουλος 3 (1), Κόφι 2, Ετσενίκε 19, Καραγιαννίδης 2, Χέιλ 9 (1).