Παναθηναϊκός: Πρώτη φιλική νίκη με Αλ Ντουχαϊλ

Την πρώτη νίκη του στα φιλικά προετοιμασίας σημείωσε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας της Αλ Ντουχαϊλ

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την πρώτη του νίκη στα φιλικά προετοιμασίας που δίνει στην Αυστρία, επικρατώντας με 1-0 της Αλ Ντουχαϊλ από το Κατάρ.

Ο Αϊτόρ με πέναλτι στο 44’ σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, με τους παίκτες του «τριφυλλιού» να χάνουν πολλές ευκαιρίες (ειδικά στο πρώτο ημίχρονο) για να πετύχουν κι άλλα τέρματα.

Επόμενο φιλικό ματς για τους «πράσινους» την Κυριακή 17 Ιουλίου κόντρα στη Λεβερκούζεν.

Στο 6ο λεπτό, ο Σάσι υποδέχθηκε την μπάλα από τον Ολούνγκα και σούταρε με τη μία, όμως ο Λοντίγκιν μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια στην αριστερή γωνία του.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να κυκλοφορεί καλά την μπάλα μετά το πρώτο τέταρτο και στο 18’ έπειτα από πολύ ωραίο συνδυασμό του Καρλίτος με τον Βαγιαννίδη και γύρισμα του τελευταίου προς την περιοχή, ο Αϊτόρ δεν βρήκε καλά το τελείωμα πλασάροντας πολύ άουτ.

Ένα λεπτό μετά (19’) ο Ολούνγκα είχε ένα καλό σουτ πάνω από τα δοκάρια του Λοντίγκιν, ενώ στο 29’ έπειτα από νέο πολύ καλό συνδυασμό ανάμεσα στους Αϊτόρ και Γκάνεα, ο Καρλίτος έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας και πλάσαρε ελάχιστα άουτ.

Στο 40’ από πάσα του Εντμίλσον, ο Ολούνγκα βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το πλασέ του κόντραρε πάνω στον Πούγγουρα και πέρασε ελάχιστα εκτός εστίας.

Στο 42’ έπειτα από καταπληκτική ατομική ενέργεια του Παλάσιος που πέρασε σαν… σταματημένο τον αριστερό μπακ της Αλ Ντουχαΐλ, η μπάλα κατέληξε στον Καρλίτος που πλάσαρε πάνω στα σώματα των αμυντικών.

Ένα λεπτό μετά (43’) ο Παλάσιος κέρδισε πέναλτι από πάτημα του Αλ Ναΐμ με τον Αϊτόρ να αναλαμβάνει την εκτέλεση από τα έντεκα μέτρα δίνοντας το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 1-0 στο 44’.

Στο δεύτερο ημίχρονο, παρά τις πολλές αλλαγές, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να κυριαρχεί στο χορτάρι κι στο 58’ έφτασε κοντά το 2-0, όμως το πλασέ του Παλάσιος από κοντά, αποκρούστηκε από τον Αλ Μπακρί.

Μετά το 65’ ο ρυθμός έπεσε μετά τις πολλές αλλαγές, όμως και πάλι ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που πλησίασε στο γκολ, όταν στο 80’ από κλέψιμο της μπάλας, ο Καμπετσής έφυγε στο τετ-α-τετ, αλλά το «σκάψιμό» του πέρασε λίγο άουτ.

Στο 89’ από αβίαστο λάθος του Χουάνκαρ, ο Καλέντ πήρε την μπάλα και πλάσαρε ελάχιστα άουτ στην τελευταία καλή στιγμή του φιλικού.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν (46’ Μπρινιόλι), Βαγιαννίδης (46’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ (63’ Σιδεράς), Πούγγουρας (46’ Σάρλια), Γκάνεα (46’ Χουάνκαρ), Κουρμπέλης (46’ Τσέριν), Αλεξανδρόπουλος (63’ Φρόκου), Παλάσιος (63’ Κρυπαράκος), Καρλίτος (46’ Ρούμπεν), Αϊτόρ (63’ Σαρδέλης), Ιωαννίδης (63’ Καμπετσής).

Αλ Ντουχαϊλ (Κρέσπο): Αλ Μπακρί, Αλααεντίν, Μούσα, Αϊμέν, Αλ Ναΐμ, Σεαρά (36’ λ.τρ. Ζιγιάντ), Σάσι, Καλέντ (63’ Γιαζίντι), Μαντιέρ, Ολούνγκα, Εντμίλσον (63’ Σουχαΐμπ).