Παναθηναϊκός-Ρεν: Πλήρωσε τα λάθη του και έπεσε από την κορυφή

Πρώτη ήττα στους ομίλους του Europa League για τον Παναθηναϊκό.

Για την 3η αγωνιστική του Europa League, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Ρεν με 1-2 στο «Απόστολος Νικολαϊδης», έφυγε χωρίς βαθμό από τον αγώνα και «έπεσε» στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Η Ρεν έδειξε από νωρίς τις «προθέσεις» της πετυχαίνοντας γρήγορο γκολ στο 8ο λεπτό με τον Γκουιρί να σκοράρει, νικώντας την άμυνα του «τριφυλλιού» και τον ανυπεράσπιστο Μπρινιόλι. Ο Παναθηναϊκός μετά το 20’ ανέβασε την απόδοσή του, είχε ιδιαίτερα θετική εικόνα και θα μπορούσε να είχε βρει το τέρμα της ισοφάρισης αλλά δεν τα κατάφερε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με γρήγορο γκολ των Γάλλων, όταν ο Καλιμουεντό με ένα υπέροχο τακουνάκι έκανε το 0-2. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν χάρη στο κερδισμένο πέναλτι του Παλάσιος που ευστόχησε ο Ιωαννίδης, μειώνοντας σε 1-2.

Το παιχνίδι:

Με 4-3-3 παρέταξε την ομάδα του ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς με τον Μπρινιόλι να βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια. Τετράδα στην άμυνα ξεκίνησαν οι Μλαντένοβιτς, Γέβνται, Σένκεφελντ και Βαγιαννίδης. Στον άξονα ο Τζούρισιτς είχε στα δεξιά του τον Τσέριν και στα αριστερά τον Αράο. Οι Μπερνάρ και Μαντσίνι έπαιξαν στα δύο άκρα με τον Ιωαννίδη να είναι στην κορυφή της επίθεσης.

Το παιχνίδι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό από το πρώτο σφύριγμα και αμφότερες οι ομάδες «πατούσαν» εύκολα στις δύο περιοχές απειλώντας του γκολκίπερ.

Στο 7ο λεπτό οι «πράσινοι» είχαν την πρώτη τους ευκαιρία στο ματς. Ο Μπρινιόλι με εκπληκτική μακρινή μπαλιά βρήκε τον Παλάσιος ο οποίος πέρασε δύο αντιπάλους, συνεργάστηκε με τον Ιωαννίδη επιχειρώντας το σουτ που πέρασε άουτ.

Δευτερόλεπτα αργότερα ο Λε Φε έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Γκουιρί πρόλαβε τους αμυντικούς του Παναθηναϊκού και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1.

Στο 14’ οι Γάλλοι έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ. Ο σκόρερ Αμίν Γκουιρί βρέθηκε σε θέση βολής και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Μπρινιόλι.

Το «τριφύλλι» επιχείρησε να απαντήσει με τον Γεντβάι που έφυγε στην επίθεση και άνοιξε δεξιά στον Μπερνάρ, όμως αυτός δεν μπόρεσε να σουτάρει σωστά και η προσπάθεια που έκανε κόντραρε στα σώματα.

Στο ημίωρο η Ρεν προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή καθώς ο πολύτιμος μέχρι εκείνη τη στιγμή Μπουριζό τραυματίστηκε και έδωσε τη θέση του στον Σανταμαριά.

Ο Παλάσιος στο 33ο λεπτό με τρομερή ενέργεια, που κέρδισε τη μπάλα σχεδόν στο κόρνερ, μπήκε στην περιοχή και «έσπασε» τη μπάλα στον Τζούρισιτς, όμως το σουτ που έκανε ο Σέρβος δεν ήταν καλό.

Οι ποδοσφαιριστές του Ιβάν Γιοβάνοβιτς συνέχισαν με «καταιγισμό» ευκαιριών μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς να καταφέρουν ωστόσο να βρουν τον «δρόμο» προς τα δίχτυα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τη Ρεν να βρίσκει πάλι γρήογορο γκολ. Ο Καλιμουεντό σε εκτέλεση φάουλ από τα έπιασε το τακουνάκι, άλλαξε την πορεία της μπάλας και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδα του για το 0-2.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και στο 59’ ο Ασενιόν μάρκαρε αντικανονικά τον Παλάσιος μέσα στην περιοχή. Αρχικά ο Πινέιρο έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι αλλά κλήθηκε από το VAR να δει ξανά τη φάση, δείχνοντας την ασπρη βούλα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Ιωαννίδης που ήταν εύστοχος και μείωσε σε 1-2.

Στο 70’ ο Κουλιμεντό έφυγε στην κόντρα, σούταρε με τον Μπρινιόλι να βγάζει απίθανη επέμβαση.

Ο Μαντσίνι που είχε περάσει ως αλλαγή γύρισε ωραία στον Αϊτόρ ο οποίος αστόχησε από το ύψος του πέναλτι.

Μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός είχε ευκαιρίες όμως δεν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης και το αποτέλεσμα έμεινε ως είχε.

Κίτρινες: 22’ Μπελοσιάν, 25’ Μπερνάρ, 45’ Αράο, 45+4’ Τριφέρ, 80′ Καλιμουεντό, 90+4′ Τεάτ, 90+5′ Μπλας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (Κώτσιρας 79′), Γεντβάι, Σένκεφελντ, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (Βιλένα 62’), Τζούριτσιτς (Σπόραρ 74’), Μπερνάρ (Αϊτόρ 61’), Παλάσιος (Μαντσίνι 61’), Ιωαννίδης.

ΡΕΝ (Ζενεσιό): Μανταντά, Ασινιόν, Ομορί, Μπελοσιάν, Τριφέρ (Τεάτ 80′), Μπουριζό (Σανταμαριά 30’), Μάτιτς, Λε Φε (Ρίντερ 46’), Μπλας, Καλιμουεντό (Ντουέ 80′), Γκουιρί (Τεριέ 90+2′)