Παναθηναϊκός: Τόμας και Φριντέτ «οδήγησαν» σε νίκη κόντρα στη Φενέρμπαχτσε

Στον μικρό τελικό του 2ου «Τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος», ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε την Φενέρμπαχτσε, την οποία και κέρδισε με 84-74. Οι “πράσινοι” κατέκτησαν την τρίτη θέση του τουρνουά, αφήνοντας την Φενέρ στην τέταρτη και τελευταία θέση.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε τον αγώνα με καλύτερη απόδοση από τους «πράσινους». Στη συνέχεια τα δεδομένα άλλαξαν και ο Παναθηναϊκός έχοντας πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας από το τρίποντο πήρε το προβάδισμα. Καθ’ όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό και να κρατήσουν τη διαφορά που είχαν «χτίσει».

Από πλευράς Παναθηναϊκού, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τζίμερ Φριντέτ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους (5/6 τριπ.). Επίσης καλός ήταν ο Ντεσόν Τόμας που πρόσθεσε 21 πόντους, αλλά και ο Νικ Καλάθης που μοίρασε 12 ασίστ και έβαλε 9 πόντους. Για την ομάδα του κόουτς Ομπράντοβιτς, θετικός ήταν ο Αχμέτ Ντουβερίογλου που πέτυχε 14 πόντους.

Το παρόν στο γήπεδο έδωσε ο πρώην πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας, ο οποίος παρακολούθησε τον αγώνα παρέα με τον πρόεδρο του Παναθηναϊκού, Δημήτρη Γιαννακόπουλο.

Το ματς ξεκίνησε με μεγάλη αστοχία για τις δύο ομάδες, καθώς το σκορ έπειτα από δυόμιση αγωνιστικά λεπτά ήταν στο 0-2. Ο Τζίμερ Φριντέτ έβαλε το πρώτο καλάθι για τον Παναθηναϊκό με τρίποντο, 3-5 (3’). Η Φενέρμπαχτσε πήρε μπρος και διαμόρφωσε το σκορ σε 3-9 (4’). Ο Τζίμερ Φριντέτ πέτυχε ακόμα ένα τρίποντο και έκανε το 8-9 (5’). Στη συνέχεια ο Τζίμερ Φριντέτ πέτυχε δύο ακόμα τρίποντα (4 συνολικά), για το 16-13 (7’). Τρίποντο και πάλι για τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά από τον Νικ Καλάθη, 19-13 (7’). Ο Βλάντιμιρ Στίματς ισοφάρισε σε 19-19 (9’). Ο Ντεσόν Τόμας «έγραψε» το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου, 24-21.

Ο Τάιρις Ράις ευστόχησε και αυτός σε τρίποντο σουτ, κάνοντας το 27-22 (11’). Ο Μπεν Μπεντίλ «»ανοιξε» και αυτός λογαριασμό με εύστοχο σουτ δύο πόντων, 30-24 (12’). Ο Μπεν Μπεντίλ σκόραρε και πάλι, αυτή τη φορά με ένα δυνατό κάρφωμα, 36-27 (15’). Η τουρκική ομάδα κάνοντας «ζημιά» μέσα στο «ζωγραφιστό» μείωσαν σε 37-31 (17’). Ο Ιωάννης Παπαπέτρου πέτυχε καλάθι και φάουλ, για το 42-31 (18’). Ο Ίαν Βουγιούκας έπειτα από μία εκπληκτική προσποίηση διαμόρφωσε το τελικό σκορ του ημιχρόνου σε 48-33.

Το ημίχρονο ξεκίνησε με τον Τζίμερ Φριντέτ να πετυχαίνει το πέμπτο του τρίποντο έκανε το 51-33 (21’). Οι πράσινοι με ένα σερί 7-0 έφτασαν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της, στο +22, 55-33 (22’). Η Φενέρμπαχτσε μείωσε σε 57-42, με ένα σερί 2-9, (26’). Με τρίποντο του Ταρίκ Μπιμπέροβιτς, το σκορ έφτασε στο 61-48 (29’). Μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά, το σκορ διαμορφώθηκε σε 63-49.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο με πιο σκληρή άμυνα και καλύτερη επίθεση, μειώνοντας σε 68-58 (33’). Έπειτα από καλή συνεργασία των «πράσινων», ο Ντεσόν Τόμας ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, για το 71-58 (34’). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά ασφαλείας με το σκορ στο 75-62 (36’). Με τρίποντο από τον Τάιρις Ράις το σκορ έφτασε στο 82-66 (38’). Η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να μειώσει στο τέλος του αγώνα, καταφέρνοντας να κάνει το τελικό 84-74.

Παίκτες – κλειδιά του αγώνα ήταν, ο Νικ Καλάθης που βοήθησε πολύ στο δημιουργικό κομμάτι με 12 ασίστ και πρόσθεσε και 9 πόντους, αλλά και ο Τζίμερ Φριντέτ που έδωσε ρυθμό στην ομάδα με τα συνεχόμενα τρίποντα του και τους 17 πόντους που πέτυχε.

Τα δεκάλεπτα 21-24, 33-48, 49-63, 74-54.

Παναθηναϊκός: Τόμας 21, Ράις 12, Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 5, Παππάς, Τζόνσον 3, Μπράουν, Φριντέτ 17, Καλάθης 9, Μήτογλου, Μπεντίλ 6, Ουάιλι 2, Βουγιούκας 9.

Φενέρ: Τιρπάντσι 5, Βέστερμαν 2, Μαχμούτογλου 6, Κάλινιτς 6, Μπιμπέροβιτς 11, Σλούκας 2, Ουίλιαμς 6, Καντάν 13, Ντίξον, Ντουβερίογλου 14, Στίματς 4.