Παναθηναϊκός-Βιλερμπάν: Όταν σοβαρεύτηκε δεν είχε πρόβλημα απέναντι στη Βιλερμπάν

Ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε τη Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το χρέος απέναντι στη Βιλερμπάν την οποία νίκησε στο ΟΑΚΑ  με 85-67 για την 28η αγωνιστική της ευρωλίγκας παραμένοντας στα ψηλά πατώματα της βαθμολογίας. Στο 18-10 οι “Πράσινοι” που διατηρήθηκαν στην τρίτη θέση μια βδομάδα πριν τη συνάντηση τους με τον Ολυμπιακό.

Ο Τζεράια Γκράντ με 21 πόντους ήταν ο κορυφαίος του παρκέ για τον Παναθηναϊκό ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος με τις μωβ εμφανίσεις θέλοντας να τιμήσει την ημέρα της γυναίκας.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο καθώς στο πρώτο μισό του αγώνα ο Παναθηναϊκός δεν ήταν τόσο σοβαρός όσο έπρεπε κάτι που έδωσε δικαίωμα στη Βιλερμπάν να πιστέψει ότι μπορεί να φύγει με κάτι θετικό από το ΟΑΚΑ. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η κατάσταση άλλαξε ο Παναθηναϊκός έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, είχε σωστές επιλογές στην επίθεση και έφτασε στο 18ο ροζ φύλλο αγώνα.

Εκτός του Γκράν πολύ καλή εμφάνιση για έναν ακόμα αγώνα έκανε και ο Ματίας Λεσορ που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους με τους Γκριγκόνις και Σλούκα να ακολουθούν με 14.

Από τη Βιλερμπάν που ήταν ανταγωνιστική μόνο για ένα ημίχρονο ο Ντε Κολό με 15 πόντους και ο Λοβέρν με 11 ήταν οι δύο παίκτες που προσπάθησαν περισσότερο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Χορντόβ, Βικλίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 38-36, 59-50, 85-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 1, Σλούκας 14 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ) , Παπαπέτρου , Γκραντ 21 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Ναν 10 (2/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη) , Λεσόρ 17 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 14 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) , Ερνανγκόμεθ 3 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μήτογλου 3 (1/6 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μαντζούκας

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πουπέ): Τόμας 7 (5 ριμπάουντ), Καχούντι , Λοβέρν 11 (4/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Λουγουαγού-Καμπαρό 3 (1), Τζάκσον 4 , Ντε Κολό 15 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη) , Λάιτι 3 (1), Εντιαγέ 6 , Γιάκοβ 10