Παναθηναϊκός-Βίρτους Μπολόνια: Μήτογλου λαμπρός τον οδηγεί

Ένας καταπληκτικός στην τελευταία περίοδο Παναθηναϊκός κατάπιε την Βίρτους και πήρε μια νίκη που δείχνει το δρόμο για την 8αδα.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο καυτό ΟΑΚΑ τη Βίρτους Μπολόνια με 90-76 για την 9η αγωνιστική της ευρωλίγκας και ολοκλήρωσε ιδανικά την μπασκετική “Διαβολοβδομάδα” κάνοντας 5 τις νίκες του στη διοργάνωση.

Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν και πάλι το Α και το Ω του Παναθηναϊκού με τον Έλληνα φόργουορντ να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με ένα ακόμα double-double πετυχαίνοντας 24 πόντους με 10 ριμπάουντ. Λεσορτ και Βιλντόζα πέτυχαν καθοριστικά καλάθια, ενώ θετική ήταν η συνεισφορά του Κώστα Σλούκα. Τέλος πολύ καλός ήταν και ο Κέντρικ Ναν που αρχίζει να δείχνει λίγο από το ταλέντο του.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε γιατί ήταν καλύτερος εκεί που έπρεπε, κατάφερε και δεν έχασε τη συγκέντρωση του όταν η Βίρτους πέρασε μπροστα στο σκορ με 67-62 και με υπομονή και ενέργεια στην άμυνα κατάφερε να πάρει μια μεγάλη σε έκταση νίκη.

Σημείο κλειδί για την νίκη του Παναθηναϊκού ήταν η 4η περίοδος όταν οι “πράσινοι” έβγαλαν ενέργεια τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση καθηλώνοντας τη Βίρτους η οποία δεν μπορούσε να βρει λύσεις και διόδους προς το καλάθι των γηπεδούχων και μοιραία υποτάχθηκε στην μοίρα της και στην 3η της ήττα στη διοργάνωση.

Πλέον και με το όνομα της Βίρτους να έχει σβηστεί από το κιτάπι του Παναθηναϊκού οι πράσινοι κοιτάνε το επόμενο παιχνίδι που είναι και πάλι στο ΟΑΚΑ με τη Βαλένθια αυτή τη φορά με τους παίκτες του Αταμάν να έχουν πάρει φορά και να θέλουν ακόμα μια νίκη που θα τους ανεβάσει περισσότερο στη βαθμολογία.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ – Ντιφάλα -Κορτές.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 45-42, 62-63, 90-76.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 11 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπαλτσερόφσκι 10 (3 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (0/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκραντ 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ναν 11 (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Λεσόρ 10 (4/5 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 6 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μήτογλου 24 (6/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 λάθος), Μαντζούκας.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 2, Λούντμπεργκ 5 (1), Μπελινέκι 20 (5/10 τρίποντα), Παγιόλα 7 (1/5 τρίποντα), Σμιθ 6 (1), Ντόμπριτς, Κέικοκ 2, Σενγκέλια 17 (8/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Χάκετ 7, Ντάνστον 6, Αμπάς 4.