Παναθηναϊκός βόλεϊ: Με ανατροπή προκρίθηκε στις «16» του Challenge Cup

Στις «16» του Challenge Cup γυναικών προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός που νίκησε με ανατροπή την Οστράβα

O Παναθηναϊκός επικράτησε της Οστράβα με 3-0 σετ στη ρεβάνς που πραγματοποιήθηκε στο κατάμεστο κλειστό του Αγίου Θωμά κι ανέτρεψε το 3-2 του πρώτου αγώνα στην Τσεχία.

Η ομάδα του Αποστόλη Οικονόμου είχε εντυπωσιακή παρουσία στο μπλοκ και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Οστράβα, παίρνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Οστάνδη-Γκενκ (η ομάδα απ’ το Βέλγιο είχε επικρατήσει με 3-0 σετ στο πρώτο ματς).

Το «τριφύλλι» πήρε ευρωπαϊκή πρόκριση μετά από πολλά χρόνια στην επιστροφή του στις διεθνείς διοργανώσεις και έδειξε ότι η φανέλα του συνεχίζει να έχει βάρος και εκτός συνόρων.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι καθώς έχασε τους πρώτους πόντους μέχρι να μπει στο παιχνίδι. Οι «πράσινες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στην αρχή με 0-4 και αιφνιδιάστηκαν από τις φιλοξενούμενες.

Παρόλα αυτά οι “Πράσινες” συνήλθαν γρήγορα και κατάφεραν και έφεραν το ματς στο ίσα άμεσα με 7-7 και συνεχόμενα μπλοκ. Το “Τριφύλλι” πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο παιχνίδι στο 9-8 ωστόσο και οι φιλοξενούμενες κατάφρναν και έμεναν μέσα στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 16-16.

Μέχρι εκείνο το σημείο υπήρχαν εκατέρωθεν προβλήματα στις υποδοχές ενώ πολλοί πόντοι πάρθηκαν από μπλοκ.

Σε αυτό το σημείο ο Παναθηναϊκός «ξεκόλησε» από την αντίπαλο του στο σκορ, έκανε ένα εξαιρετικό σερί και κατέκτησε το σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ η ελληνική ομάδα δεν μπήκε πάλι πολύ δυνατά στην έναρξη του και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 7-7, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ανέβασε πιο γρήγορα ρυθμούς σε αυτό το σετ και πήρε προβάδιασμα ασφαλείας με 17-12. Σε αυτούς τους ρυθμούς συνέχισε η ομάδα του Οικονόμου ως το τέλος και κατέκτησε τελικά το σετ με 25-21.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες πήραν και πάλι προβάδισμα με 1-3 στο σκορ στην αρχή του σετ και με 4-5. Ωστόσο γρήγορα ο Παναθηναϊκός κατάφερε και πάλι και γύρισε το ματς σε 15-11. Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν τον έλεγχο του σετ ως το τέλος και το κατέκτησαν με 25-17.