«Ψυχρολουσία» στο 95′!

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε την Ξάνθη και οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2,στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Superleague.

Το Τριφύλλι δεν κατάφερε απόψε να πάρει τους τρεις βαθμούς απέναντι στην ομάδα του Ράσταβατς και παραμένει χωρίς νίκη απέναντι στην Ξάνθη από τον Απρίλιο του 2015.

Οι Ακρίτες προηγήθηκαν με τον Κάστρο, όμως «πράσινοι» κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή με τα γκολ των Μπουζούκη και Κολοβέτσιου, αλλά με τη λήξη του παιχνιδιού η Ξάνθη κέρδισε πέναλτι, με τον Κάστρο να ευστοχεί και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα (2-2).

Ο αγώνας

Οι πράσινοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και μόλις στο 8ο λεπτό είχαν καλή ευκαιρία με κεφάλια του Μακέντα, έπειτα από πάσα του Ινσούα. Ο Ιταλός όμως ήταν οφσάιντ και η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 16ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν τον Παναθηναϊκό με σουτ του Μπαξεβανίδη από τα δεξιά, αλλά έπιασε ο Διούδης.

Τρία λεπτά αργότερα ο Καντάδες σούταρε από αριστερά και ο Κάστρο με κεφάλια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0 για την Ξάνθη.

Ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 26’ όταν ο Χατζηγιοβάνης πήγε να βγάλει την πάσα στον Μακέντα αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Ζίβκοβιτς.

Τρία λεπτά αργότερα οι πράσινοι έχασαν ξανά τρομερή ευκαιρία με μακρινό σουτ του Γιόχανσον, το οποίο έδιωξε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

Στο 42’ ο Παναθηναϊκός πήγε να φέρει το ματς στα ίσα με τον Μακέντα, έπειτα από καλή πάσα του Ινσούα, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ επιπλέον και ο Ιταλός βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Αμέσως μετά ο Μπουζούκης σούταρε αλλά έδιωξε ο Ζίβκοβιτς.

Με το… καλησπέρα του δεύτερου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Γιάννη Μπουζούκη. Στο 48’ ο Ινσούα έβγαλε τη σέντρα στον Χατζηγιοβάνη, αλλά η μπάλα πέρασε στα αριστερά του και τη βρήκε ο Μπουζούκης, ο οποίος με ένα τρομερό σουτ νίκησε τον Ζίβκοβιτς και έγραψε το 1-1.

Το επόμενο λεπτό ο Μπουζούκης έβγαλε σέντρα στον Μακέντα, αλλά με κεφάλια έστειλε άουτ τη μπάλα.

Στο 61’ οι πράσινοι έχασαν τριπλή (!) ευκαιρία με τον Γιόχανσον, ο οποίος γύρισε, αλλά ο Μακέντα δεν έπιασε το σουτ. Δυο λεπτά αργότερα ο Βέργος σκόραρε, αλλά σωστά ακυρώθηκε το γκολ ως οφσάιντ.

Ο Δημήτρης Κολοβέτσιος στο 68’ με κεφάλια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

Με ένα εκπληκτικό σουτ του Κάτσε στο 75’ η μπάλα βρηκε το δοκάρι.

Στη συνέχεια οι πράσινοι ενώ έδειχναν οτι θα κρατήσουν το υπέρ τους αποτελέσμα, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι στην Ξάνθη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, για τράβηγμα του Μαυρομμάτη στον Κάστρο.

Στο 94′ η Ξάνθη ευστόχησε στο πέναλτι και ο Κάστρο έκανε το τελικό 2-2.

Κίτρινες: Μελιόπουλος, Ινσούα, Ντουρίτσκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Διούδης

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Δώνης, Μακέντα (89’ Κουλιμπαλί), Μουνιέ (60’ Βέργος), Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης (72’ Χατζηθεοδωρίδης), Μαυρομμάτης, Κάτσε

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Κοβάσεβιτς, Ντουρίτσκοβιτς, Καντά (70’ Μπαριέντος), Κάστρο, Σιλά, Μελιόπουλος (86’ Αμέιδα), Λισγάρας, Κασάδο, Μπρίτο (80’ Σαρπόνγκ)