Πανελλήνιο Κορασίδων: Πήρε την νίκη μετά από ματς θρίλερ ο Παναθηναϊκός

Σε ένα ματς πραγματική διαφήμιση του αθλήματος ο Παναθηναϊκός νίκησε στη δεύτερη παράταση με 67-66 του ΠΑΟΚ για την τρίτη αγωνιστική του πανελληνίου πρωταθλήματος Κορασίδων.

Αμφίρροπος από το ξεκίνημά του ο αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων, με το προβάδισμα στο σκορ να αλλάζει διαρκώς πλευρά. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4-5 (4΄38΄΄). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες με 8-8 (2΄44΄΄), ενώ ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 19-14 με τη λήξη της περιόδου.

Η ομάδα της Αθήνας εξακολούθησε να έχει προηγείται στο σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο με 27-18 (4΄03΄΄), ενώ ανέβασε σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά με 30-20 (2΄12΄΄).

Ο ΠΑΟΚ έκανε την αντεπίθεσή του στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 6-0 μείωσε σε 32-28 (5΄30΄΄). Στη συνέχεια η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε σε 34-34 (1’36’’) και στη λήξη της περιόδου προηγήθηκε με 35-36.

Στην τέταρτη περίοδο ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 6-0 έκανε το 35-42 (7΄37΄΄). Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε δυναμικά μειώνοντας σε 47-48 (2΄12΄΄), ενώ με το τρίποντο της Κούκη προηγήθηκε με 50-48 (1΄35΄΄). Τα τελευταία δευτερόλεπτα εξελίχθηκαν σε θρίλερ με την Πρίφτη από τον Παναθηναϊκό να ευστοχεί σε ελεύθερες βολές και να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση 52-52.

Η νευρικότητα που επικράτησε στην παράταση οδήγησε τις δύο ομάδες σε νέα παράταση καθώς σκόραραν από 3 πόντους (55-55). Στη δεύτερη παράταση ο Παναθηναϊκός βρήκε επιθετικά τις λύσεις που ήθελε και έτσι προηγήθηκε με 64-58 (2΄17΄΄). Ο ΠΑΟΚ με δίποντο της Γενναίου ισοφάρισε σε 64-64 (41΄΄), όμως το τρίποντο της Ζαρρή έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό με 67-64.

Δεκάλεπτα: 19-14, 32-22, 35-36, 52-52, 55-55, 67-64

Διαιτητές: Κοτσίμπος, Τσιμπούρης

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Ζαρρή 9(3), Πρίφτη 21, Μπιλθικιώτη 8, Ζανίκα, Μαυράκη 10(2), Κεφαλά 4, Κούκη 3(1), Δαυλάκου 12.

ΠΑΟΚ (Παπαδόπουλος): Μπουτσούκη 12(3), Πολυμένη 24(2), Άλλεν, Στεργάκη 2, Τζέλου 12, Χατζηδάκη, Καζαμία 2, Γενναίου 6, Κουματσιώτη 6.