Παναιτωλικός – ΑΕΚ: Ισόπαλο το αποτέλεσμα στο Αγρίνιο

Μοιράστηκαν βαθμούς Παναιτωλικός και ΑΕΚ.

Για την 14η αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος, ο μαχητικός  Παναιτωλικός παρόλο που έμεινε πίσω στο σκορ, βρήκε την δύναμη και έφερε το ματς στα ίσια.  Τα «καναρίνια» πήραν έναν υπερπολύτιμο βαθμό στην προσπάθειά της να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ μπήκε πιο δυναμικά πιάνοντας στον ύπνο τους γηπεδούχους. Στο 2΄ το σουτ του Λιβάι Γκαρσία κόντραρε στο πόδι αμυντικού και κατέληξε στα δίχτυα του Καπίνο, ενώ στο 14΄ ο Νίκλας Ελίασον με θαυμάσιο ελιγμό από δεξιά και αριστερό σουτ πέτυχε το καλύτερο γκολ της εν Ελλάδι καριέρας του. Πραγματικά υπέροχο γκολ από τον Σουηδό.

Η συνέχεια του αγώνα δεν όπως την περίμεναν  οι «κιτρινόμαυροι» παρότι είχαν μεγάλη άνεση, ο Παναιτωλικός κατάφερε να μειώσει  με το πέναλτι του Ζοάο Πέδρο στο 37’.

Στην επανάληψη η ομάδα του Γιάννη Πετράκη μπήκε εμψυχωμένη και σαφώς πιο βελτιωμένη.  Πρώτη καλή στιγμή ήταν στο 63’ με τον Οικονόμου ο Μάνταλος έσωσε την ομάδα του. Στο 65’ ο Μπαλντασάρα σούταρε και έκανε το 2-2.  Η ΑΕΚ στο 83΄ έχασε σημαντική ευκαιρία με το γυριστό του Γκατσίνοβιτς και τη δύσκολη απόκρουση του Καπίνο. Το 2-2 έμελλε να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης .

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Οικονόμου, Ντουάρτε, Μλάντεν, Σίλβα, Λιάβας, Μπαλντασάρα, Χατζηθεοδωρίδης (82΄ Μπελεβώνης), Χουάνπι (64΄ Καρέλης), Ντουάρτε, Ζοάο Πέδρο (90΄ Τσιγγάρας)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ (68΄ Ρότα), Βίντα, Μουκουντί (87΄ Μήτογλου), Μοχαμάντι (87΄ Φαν Βέερτ), Σιμάνσκι (68΄ Γιόνσον), Ελίασον, Μάνταλος, Γκατσίνοβιτς, Ζίνι (68΄ Τσούμπερ), Γκαρσία