Πανηγυρικά στα ημιτελικά η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του Ατρομήτου στο ΟΑΚΑ, στην ρεβάνς της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου Ελλάδας.

Η Ένωση πήρε δίκαια την πρόκριση στα ημιτελικά, έχοντας σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού την υπεροχή. Τα τέρματα των γηπεδούχων σημείωσαν οι Πόνσε και Μάνταλος (δυο τέρματα) και είχε δυο δοκάρια με τους Γκάλο και Μάνταλο.

Ο Ατρόμητος δεν είχε καλή παρουσία σήμερα, επηρεασμένος από τις απουσίες που είχε και το γρήγορο γκολ που δέχτηκε, που ουσιαστικά κλείδωσε την πρόκριση της ΑΕΚ.

Αποφασισμένη για να κλειδώσει την πρόκριση στα ημιτελικά μπήκε η ΑΕΚ στο ματς και η πρώτη καλή στιγμή γα την Ένωση ήταν στο 8΄μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκάλο, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Θεοδωράκη, χάνοντας την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Δυο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ βρήκε το γκολ με τον  Πόνσε, αφού μόλις στο 10΄ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Ο Γκάλο εκτέλεσε το πλάγιο, η μπάλα έφτασε στον Αργεντινό και αυτός με δυνατό σουτ εκτέλεσε τον γκολκίπερ του Ατρόμητου.

Στο 20΄ο Σιμόες δοκίμασε ένα σουτ από μακρινή απόσταση, αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία του Θεοδωράκη.

Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει και στο 24΄ ο Πόνσε εκτός περιοχής έκανε το σουτ, όμως ο τερματοφύλακας το Ατρόμητου απέκρουσε, στρώνοντας την μπάλα στον Λιβαγια, ο Κροάτης υπο πίεση δεν έπιασε το γυριστό και έχασε την ευκαιρία.

Στο 29΄μια άσχημη πτώση του Άλεφ, σημάδεψε το ματς, αφού η άτσαλη προσγείωση του Βραζιλιάνου, τον έκανε να χάσει τις αισθήσεις του, όμως ευτυχώς δεν έπαθε κάτι, συνεχίζοντα κανονικά το ματς.

Στο 43΄ωραία ατομική προσπάθεια του Γκάλο από τα δεξιά, έκανε την παράλληλη σέντρα, με τον Λιβάγια να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να τραντάζει το αριστερό δοκάρι του Θεοδωράκη.

Το ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 1-0, έχοντας βάλει γερά θεμέλια πρόκρισης.

Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τους «κιτρινόμαυρους», ο Μάνταλος στο 51΄πέτυχε το δεύτερο γκολ για την Ένωση. Μετά από την κεφαλιά του Λιβάγια, ο Μάνταλος  πλάσαρε από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-0.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση και έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους είχαν και το δεύτερο δοκάρι στην αναμέτρηση αυτή την φορά από πλασέ του Μάνταλου στο 56΄.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του Ατρομήτου ήταν στο 60΄ο Ενσικουλού βγήκε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, πρόλαβε τον Μπάρκα, όμως το πλασέ του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά της εστίας.

Η ΑΕΚ πέτυχε και τρίτο γκολ στο 71΄μετά από ωραία συνεργασία του Λιβάγια με τον Μάνταλο, ο Κροάτης έστρωσε την μπάλα στον αρχηγό της Ένωσης, νικώντας τον Θεοδωράκη για τρίτη φορά. Αυτό ήταν το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Μάνταλου στο 71΄.

Στην συνέχεια ο αγώνας ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ΑΕΚ να έχει καθαρίσει την πρόκριση. Στο 88΄η ΑΕΚ είχε μια ακόμα ευκαιρία με το διαγώνιο σουτ του Κριστιτσιτς, να το αποκρούει ο Θεοδωράκης.

Το τελικό αποτέλεσμα βρήκε την ΑΕΚ νικήτρια με 3-0 και πηρε την πρόκριση στα ημιτελικά.

Σκορερ: 11΄Πόνσε, 51΄ 71΄Μάνταλος

Κίτρινες: Τσόσιτς / Ρισβάνης

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Τσόσιτς (81΄Σβάρνας), Οικονόμου, Μπακάκης, Σιμόες ( 75΄Κρίστιτσιτς), Αλέφ, Μπακασέτας, Μάνταλος, Λιβάγια ( 84΄ Μπογε), Πόνσε.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Θεοδωράκης, Σάκιτς, Χατζηισαΐας (46′ Κατράνης), Καρασαλίδης( 71΄Στρούγγης), Ρισβάνης, Μπρούνο, Μπουσουλάτζιτς, Βασιλακάκης, Ενσικουλού, Ουάρντα (75΄Μανούσος), Κουλούρης.