Πανηγυρικά στους “16” ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Καθάρισε τον Έβανς ο Τσιτσιπάς και προκρίθηκε στους “16” των Ολυμπιακών Αγώνων

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 σετ (6-1, 6-2) του Βρετανού, Ντάνιελ Έβανς και εξασφάλισε το «εισιτήριο» για τους «16» των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού.

Εκεί, θα βρει απέναντί του τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Αργεντινό, Σεμπάστιαν Μπάες (το νο18 της παγκόσμιας κατάταξης είναι το μεγάλο φαβορί) και στον Λιβανέζο, Μπέντζαμιν Χασάν (νο170 στην ATP).

Ο Τσιτσιπάς στο παιχνίδι με τον Έβανς δεν άφησε την παραμικρή πιθανότητα στον αντίπαλό του για τη νίκη. Από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα ήταν σοβαρός και πειθαρχημένος.

Να σημειωθεί ότι σε περίπτωση που ο Τσιτσιπάς παίξει με τον Μπάες και προκριθεί στους προημιτελικούς, τότε το πιθανότερο σενάριο, είναι να βρει απέναντί του τον Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος νίκησε πολύ εύκολα σήμερα τον Ράφαελ Ναδάλ με 2-0 και στην φάση των «16» θ΄ αντιμετωπίσει το νικητή του εν εξελίξει αγώνα, ανάμεσα στον Ντομινίκ Κέπφερ και στον Ιταλό, Ματέο Αρνάλντι.