Πανιώνιος-Κολοσσός: Επιστροφή στην Α1 με νίκη για τον “Ιστορικό”

Ο Πανιώνιος συνδύασε την επιστροφή του στην Α1 με νίκη επικρατώντας, μετά από ένα ματς θρίλερ, του Κολοσσού Ρόδου.

Ο Πανιώνιος επέστρεψε στην μεγάλη κατηγορία του μπάσκετ με νίκη καθώς επικράτησε στο κλειστό της Γλυφάδας του Κολοσσού Ροδου με 67-65.

Για να φτάσει όμως η ομάδα της Νέας Σμύρνης στην νίκη χρειάστηκε να επιστρέψει από το -15 και αφού ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ να πάρει και το προβάδισμα το οποίο και διατήρησε μέχρι και το τέλος του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Νέας Σμύρνης ήταν ο Λάντρι Νόκο με 15 πόντους, ο οποίος ήταν και ο παίκτης που έβαλε τις καθοριστικές βολές που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Πανιωνίου. Μεγάλο ματς από Ντανουσεβίτσιους και Γκάουντλοκ με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα για τον Κολοσσό.

Οι «θαλασσί» με σερί 11-0 σε διάστημα λίγο παραπάνω των δύο λεπτών με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Άντριου Γκάουντλοκ και δύο καλάθια του Λόντον Περάντες ξέφυγαν με 16-8 στο 8’ της αναμέτρησης. Ο Κολοσσός H Hotels επέβαλλε στην συνέχεια πλήρως τον ρυθμό του με πολύ καλή άμυνα που ανάγκασε τον Πανιώνιο ΧΥΜΟΙ VIVA σε συνεχή άστοχα σουτ τριών πόντων.

Με δυόμιση λεπτά να απομένουν για την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Γκάουντλοκ προηγήθηκαν με 34-19.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι «κυανέρυθροι» προσπάθησαν να αντεπιτεθούν ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα τους και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Λάντρι Νόκο, Κέβιν Σμιθ και Ράιν Γούλριτζ… ροκάνισαν την διαφορά.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Πανιώνιο ΧΥΜΟΙ VIVA να έχει μειώσει στους τέσσερις (51-47).

Οι «κυανέρυθροι» άρχισαν την τέταρτη περίοδο με σερί 12-0 με δύο καλάθια του Σμιθ και προσπέρασαν με 59-51 στο 35’ της συνάντησης. Ο Κολοσσός H Hotels Collection, ωστόσο, αντέδρασε και με πρωταγωνιστές τους Ιωσήφ Κολοβέρο, Παύλιους Ντανουσεβίτσιους ισοφάρισε σε 65-65, 37’’ πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Νόκο κέρδισε βολές για τον Πανιώνιο XYMOI VIVA 12’’ πριν την λήξη και ευστόχησε και στις δύο (67-65). Ο Κολοσσός H Hotels Collection επιχείρησε με τρίποντα να πάρει τη νίκη αλλά τα σουτ των Γκάουντλοκ, Οντίζ Τόνι ήταν άστοχα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Αγραφιώτης, Μαγκλογιάννης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 25-37, 47-51, 67-65

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λυκογιάννης): Σμιθ 12 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντέιβις 8 (6 ριμπάουντ), Μπράουν 9, Κάναντι 4, Νόκο 15 (4 ριμπάουντ), Γούλριτζ 10, Μιλεντίγιεβιτς 1, Τσαλμπούρης 4 (4 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης, Σαλούστρος 2, Δημητρακόπουλος, Γκίκας 2

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σιγάλας): Γκάουντλοκ 16 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλαφτσάκης 2, Οκόρο 2, Πετρόπουλος 3, Περάντες 4, Ορτίζ 2, Κολοβέρος 7 (5 ασίστ), Χατζηνικόλας 6, Κουρουπάκης 3, Γιακάι, Ντανουσεβίτσιους 19 (3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Νέλσον 1