Πανωλεθρία στη Λεμεσό για τον Απόλλωνα

Βαριά ήττα και αποκλεισμό δέχτηκε ο Απόλλωνας Λεμεσού από τη Λεχ Πόζναν.

Ενόψει του Α’ προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ, ο Απόλλων Λεμεσού υπέστη βαριά ήττα με 0-5 από την Λεχ Πόζναν στο ΓΣΠ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι Πολωνοί εξ αρχής πήραν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και πολιορκούσαν τους Κύπριους γύρω από την περιοχή τους χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα.

Αυτά ίσχυαν μέχρι το 25ο λεπτό, έπειτα ο Απόλλων πήρε τα ηνία και δημιούργησε ευκαιρίες με σημαντικότερη αυτή του Μπένσοπ στο 35′.

Στο 41’οι Πολωνοί άνοιξαν το σκορ με τον Τίμπα. Ο Ραμίρες είδε τρύπα στο κέντρο άμυνας του Απόλλωνα και έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Τίμπα που δεν αστόχησε.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Λεχ Πόζναν καθάρισε το παιχνίδι. Πιο συγκεκριμένα, στο 47′ η πολωνική ομάδα χτύπησε και πάλι από τον άξονα και ο Τίμπα πέρασε την μπάλα στον Ισαάκ και ο φορ της Πόζναν δεν λάθεψε και έκανε το 0-2.

Στο 58′ ουσιαστικά έληξε το παιχνίδι με το τέρμα του καμίνσκι να δίνει και τυπικά την πρόκριση στους φιλοξενούμενους. Ο Πολωνός βγήκες αντεπίθεση και βρέθηκε απέναντι στον ανήμπορο να αντιδράσει και αυτή τη φορά Δημητρίου.

Το 0-4 έκανε ο Σικόρα στο 81ο λεπτό με εκτέλεση εκτός περιοχής. Ο Τσέχος μέσος δέχτηκε την μπάλα από τον Rαμίρες και εξαπέλυσε έναν κεραυνό πού βρέθηκε στο βάθος της εστίας του Απόλλωνα Λεμεσού.

Το τελικό 0-5 έκανε με το δεύτερο του τέρμα ο Τίμπα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με όμορφο τελείωμα.

Απόλλων Λεμεσού: Δημητρίου, Πίττας (46′ Λάρσον), Κατελάρης, Ρομπέρζ, Σάλαϊ, Ντένιτς, Σακέτι (66′ Μάρκοβιτς), Αγκίρε, Νταμπό (14′ Γιαννιώτας), Ντιγκινί Μπένσοπ

Λεχ Πόζναν: Μπέτναρεκ, Πούχαζ, Τσρνομάρκοβιτς, Σάτκα, Σρεβίνσκι, Καμίνσκι (76′ Σκόρας), Τίμπα, Μόντερ (73′ Μούχαρ), Σικορά, Φερνάντεζ, Ίσακ (67′ Κατσιαράβα)