Πανωλεθρία στο β’ μέρος

Η Εθνική μας ομάδα δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στην παγωμένη Φινλανδία και ηττήθηκε από την καλύτερη Φινλανδία με 2-0.

Τα τέρματα των νικητών πέτυχαν οι (46΄ )Σοΐρι και στο (89΄) Καμάρα.

Με αυτη την ήττα η Εθνική ομάδα αποχαιρετά την πρώτη θέση, καθώς η Φινλανδία έκανε το 4Χ4 και έφτασε τους 12π. με την Ελλάδα να είναι 3η με 6π.

Στο πρώτο εικοσιπεντάλεπτο το παιχνίδι είχε υψηλό τέμπο αλλά καμία από τις δύο ομάδες δεν κατόρθωσε να δημιουργησει κάποια ευκαιρία.

Στο 25′ υπήρξε η στιγμή που ανησύχησε περίσσότερο η ελληνική άμυνα, ήταν η εκτέλεση φάουλ του Λουντ που η αμυνόμενοι δεν έδιωξαν καλά και ο Αραγκιούρι με γυριστό έστειλε την μπάλα στον Μπάρκα.

Στο 32ο λεπτό ο Μπακασέτας απείλησε την Φινλανδία με σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 42′ η Εθνική μας ομάδα έφτασε κοντά στο γκολ με τον Πέλκα με ψιλοκρεμαστό σουτ που έβρηκε το πάνω μέρος των διχτύων της Χραντέκι.

Πριν προλάβει να αρχίσει το β’ μέρος στο 46′ ο Σοϊρι άνοιξε το σκορ για τους Σκανδιναβούς οι Φινλανδοί πλαγιοκόπησαν από τα αριστερά ο Μανωλάς από την σέντρα που επιχείρησαν απομάκρυνε πάνω στον Σοϊρι που πλάσαρε ιδανικά τον Μπάρκα για το 1-0.

Στο 49′ ο Τόμινεν σούταρε από τα 25 μέτρα λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι του Έλληνα γκολκίπερ της ΑΕΚ.

Στο 57ο λεπτό ο Μήτρογλου σούταρε από μακρυά αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο 67′ η Φινλανδία λίγο έλειψε να σκοράρει και δεύτερη φορά. Ο Τόμινεν βγήκε στην πλάτη του Τσιμίκα πλάσαρε τον Βασίλη Μπάρκα αλλά ο τερματοφύλακας του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος νίκησε τον Φινλανδο εξτρεμ και παραχώρησε κόρνερ.

Στο 72′ ο Τόιβιο εκτέλεσε φάουλ, ο Μπάρκας έπεσε και απομάκρυνε στην αριστερή του γωνία.

Στο 80ο λεπτό η Φινλανδία πίεσε και πάλι την Εθνική και έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Λούντ σούταρε από μακρυά, ο Μπάρκας με δυσκολία έδιωξε πάνω στον Σοίρι που ανενόχλητος δεν έβαλε το γκολ.

Στο 86′ ο Κουλούρης εξαπέλυσε έναν κεραυνό εκτός περιοχής στην κίνηση χώρις να βγει τέρμα.

Στο 88′ ύστερα από εκπληκτική τρίπλα του Λουντ στον Μπακάκη και σέντρα στο σημείο του πέναλτι ο Καμαρά με σουτ έκανε το 2-0.

Κίτρινες: Μανωλάς 75′)

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Κανέρβα): Χραντέτσκι, Αραγιούρι, Τόιβιο, Καμαρά, Σόιρι(Πίρινεν 86′), Σπαρβ, Ουρόνεν, Λουντ, Τόμινεν(Καρλάινεν 91′), Ραϊτάλα, Πούκι(Σκράμπ 12′).

ΕΛΛΑΔΑ (Σκίμπε): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιμίκας, Παπασταθόπουλος(Τζαβέλας 46′), Μανωλάς, Ζέκα, Κουρμπέλης, Φορτούνης, Πέλκας(Κουλούρης 73′), Μπακασέτας(Λάζαρος 55′), Μήτρογλου.