Παναθηναϊκός: Πάλεψε, αλλά ηττήθηκε στην παράταση από τη Μπαρτσελόνα

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε στη Βαρκελώνη τη Μπαρτσελόνα, σε έναν αγώνα “θρίλερ”, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, με τους “μπλαουγκράνα” να είναι οι νικητές.

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε, σε ένα ματς το οποίο κρίθηκε στην παράταση. Οι “πράσινοι” ηττήθηκαν με 97-89 (75-75 κ.δ) από τη Μπαρτσελόνα στο Παλάου Μπλαουγκράνα, για την 4η αγωνιστική της Euroleague,

Πλέον η Μπάρτσα έχει ρεκόρ 3-1, ενώ ο Παναθηναϊκός 1-2 αντίστοιχα κι ενώ αναμένει την απόφαση και πλέον τον επαναπρογραμματισμό του αγώνα με τη Βιλερμπάν που δεν έγινε προ 48 ωρών.

Στο πρώτο 5λεπτο οι “πράσινοι” ήταν εξαιρετικοί, καθώς βρέθηκαν να κερδίζουν με 9 πόντους (2-11), κάτι το οποίο άλλαξε μέχρι τις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου καθώς οι Ισπανοί με ένα σερί 11-0 πήραν “κεφάλι” στο σκορ. Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι πήγαν να ξεφύγουν, οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα δεν το επέτρεψαν αυτό και το ημίχρονο έληξε στο 36-35. Οι δύο απώλειες του αγώνα ήταν μία για τη Μπαρτσελόνα, αυτή του Αμπρίνες ο οποίος γύρισε τον αστράγαλο του και τέθηκε νοκ άουτ, ενώ από την άλλη ο Σάικς δεν κατάφερε να τελειώσει την αναμέτρησει καθώς υπέστει κάκωση στη φτέρνα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν άξιος μαχητής και με αυτοθυσία κατάφερε να αντιμετωπίσει τη Μπαρτσελόνα στα ίσα, κάτι το οποίο φάνηκε από το κλειστό σκορ του αγώνα αλλά και το γεγονός ότι το ματς κρίθηκε στο τέλος του αγώνα. Το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ και με 3 βολές του Κασελάκη το σκορ ήρθε στην ισοπαλία. Οι Ισπανοί δεν κατάφεραν να σκοράρουν στην τελευταία επίθεση, με το ματς να οδηγείτε στην παράταση.

Το “τριφύλλι” ηττήθηκε στην παράταση με 97-89, παρά το γεγονός ότι το πάλεψαν σκληρά και έκαναν τα πάντα για να πάρουν τη νίκη.

Ο Γιώργος Βόβορας πήρε 72 πόντους από τέσσερις παίκτες (Μάρκους Φόστερ, Νεμάνια Νέντοβιτς, Ντίνος Μήτογλου, Χάουαρντ Σαντ Ρος), αλλά ελάχιστους (17) από τους υπόλοιπους επτά που πάτησαν το παρκέ. Εξαιρετική επίδοση είχε ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος μάζεψε 7 επιθετικά ριμπάουντ και συνολικά 12.

Ο MVP του αγώνα ήταν ο Κόρι Χίγκινς, ο οποίος είχε 24 πόντους (με 5/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Ο αγώνας

Ο ρυθμός του αγώνα στο ξεκίνημα ήταν αρκετά ανεβασμένος, με τον Παναθηναϊκό να είναι πολύ καλός, παίρνοντας διαφορά 9 πόντων, 2-11 (4′). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι οι κυρίαρχοι στο γήπεδο και με τον εξαιρετικό Φόστερ, διατήρησαν τη διαφορά στους 8 πόντους, 10-18 (7′). Οι Ισπανοί το μόνο που κατάφεραν ήταν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 13-18.

Το σκηνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε, με τους γηπεδούχους να συμπληρώνουν ένα σερί 11-0 (από το 10-18) ανατρέποντας το σκορ σε 21-18 έπειτα από το δεύτερο τρίποντο του Κούριτς (12′). Στη συνέχεια η διαφορά υπέρ της Μπαρτσελόνα ανέβηκε στους 5 πόντους, με το σκορ στο 29-24 (14′). Το “τριφύλλι” ωστόσο κατάφερε να επανέλθει και να μην αφήσει τους γηπεδούχους να ξεφύγουν. Οι δύο ομάδες ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ και το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 36-35.

Οι “πράσινοι” χτύπησαν πολύ γρήγορα στο ανοικτό γήπεδο και με ένα σερί 0-7, ανέτρεψαν το σκορ σε 36-42 (21′). Οι παίκτες του κόουτς Βόβορα με την εξαιρετική τους άμυνα ανάγκασαν τη Μπαρτσελόνα σε πολλά λάθη και ανέβασαν τη διαφορά στους 9 (41-50), έπειτα από τρίποντο του Φόστερ, ο οποίος μετρούσε μέχρι εκείνο το σημείο 19 πόντους (25′). Οι φιλοξενούμενοι αν και έφτασαν τη διαφορά στους 11 πόντους, χαλάρωσαν στη συνέχεια και η διαφορά έπεσε στους 5 πόντους πολύ γρήγορα, 50-55 (27′). Οι Καταλανοί κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ σε 56-55, με επιμέρους σκορ 15-5 (29′). Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε το σκορ στο 58-58 και την απόλυτη ισοπαλία.

Οι Ισπανοί συνέχισαν την αντεπίθεση και γρήγορα έφτασαν στο +4, 62-58 (32′). Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και το σκορ έμεινε στο 64-63 (35′). Ο Νέντοβιτς με ένα μακρινό τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του, 64-66 (35′). Οι γηπεδούχοι πήραν “μαξιλαράκι ασφαλείας”, καθώς έκαναν το 71-68 σε ένα αρκετά κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης (38′). Το ματς κύλησε σε πολύ κλειστό σκορ, καθώς ρόλο πλέον έπαιξε η τακτική και το αποτέλεσμα και όχι το θέαμα. Ο Ντέιβις με 2/2 βολές έκανε το 75-72, μόλις 18 δευτερόλεπτα πριν λήξει ο αγώνας. Ο Λεωνίδας Κασελάκης κέρδισε φάουλ στο τρίποντο και ευστόχησε σε όλες, φτάνοντας στην ισοφάριση 8 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα. Οι Ισπανοί δεν κατάφεραν να πετύχουν καλάθι στην τελευταία επίθεση και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Η Μπαρτσελόνα έφτασε τη διαφορά στο +4 δημιουργώντας προϋποθέσεις νίκης (42′). Ο Φόστερ μετά από ώρα “μίλησε” και με τρίποντο έκανε το 79-78, όμως ο Κούριτς στη συνέχεια απάντησε με το ίδιο νόμισμα, για το 82-78 (43′). Οι δύο ομάδες συνέχισαν με τρίποντα, όμως ένα καλάθι του Ντέιβις έφτασε τη διαφορά στο +8, 89-81 (44′). Ο Νέντοβιτς με ακόμα ένα τρίποντο έδειξε πως δεν τα παρατάει και έκανε το 89-84 (44′). Τελικά ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στην παράταση με 97-89, παρά το γεγονός ότι πάλεψε πάνω από τις δυνάμεις του.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 36-35, 58-58, 75-75, 97-89.

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 20 (7/8 δίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Χάνγκα 6 (2), Μπολμάρο, Σμιτς 4, Ερτέλ 7 (1), Πούστοβι 1, Οριόλα 6 (3/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Αμπρίνες, Χίγκινς 24 (5/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαρτίνεθ 1, Κούριτς 14 (4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Καλάθης 14 (1/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη).

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Παπαγιάννης 2 (3 μπλοκ), Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 8 (3/9 σουτ), Κασελάκης 5 (1/1 δίποντο, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φόστερ 24 (5/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νέντοβιτς 15 (5/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σάικς, Γουάιτ, Μήτογλου 16 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπέντιλ, Σαντ-Ρος 17 (2/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 19/36 δίποντα, 13/31 τρίποντα, 20/24 βολές, 40 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 16/35 δίποντα, 14/37 τρίποντα, 15/19 βολές, 30 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 9 επιθετικά), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη.