ΠΑΟΚ- ΑΕΚ: Στον τελικό οι Θεσσαλονικείς

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε της ΑΕΚ στην Τούμπα και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Νίκη με 2-1 πέτυχε ο ΠΑΟΚ κόντρα στην ΑΕΚ στην Τούμπα για τον επαναληπτικό ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και σε συνδυασμό με το 0-1 του πρώτου αγώνα στο ΟΑΚΑ, πήρε την πρόκριση στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Το σκορ για την Ένωση άνοιξε ο Κώστας Γαλανόπουλος στο 70′, ενώ για τους Θεσσαλονικείς σκόραραν ο Μίκαελ Κρμέντσικ στο 85′ και ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς στο 90’+6′. Χαμένο πέναλτι είχε ο Βιεϊρίνια.

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήταν για τον ΠΑΟΚ με ωραία κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ προς τον Σβιντέρσκι μόλις στο 1′ της αναμέτρησης με τον Πολωνό να κάνει το σουτ, τον Τσιγκρίνσκι το τάκλιν αποκρούοντας σε κόρνερ.

Το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης η ΑΕΚ είχε ελαφρά κατοχή αλλά δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Πασχαλάκη. Αντίθετα με τους γηπεδούχους που στο 26’ απείλησαν ξανά με τον Ουάρντα και τον τραυματισμό του Τσιντώτα στην ίδια φάση. Ο Ζίβκοβιτς βγήκε από τα δεξιά έκανε την παράλληλη μπαλιά προς τον Ουάρντα που έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι με τον γκολκίπερ της ΑΕΚ να σώζει την ομάδα του. Εν συνεχεία ο Αιγύπτιος με το γόνατο έσκισε το φρύδι του γκολκίπερ των γηπεδούχων, ο οποίος μάτωσε.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε και οι φάσεις εξακολουθούσαν να είναι ελάχιστες έως ανύπαρκτες και για τις δύο ομάδες.

Στο 35’ ο Αουγκούστο είδε την κίνηση του Ουάρντα του πέρασε την μπάλα με τον Αιγύπτιο να κάνει μία σέντρα σουτ μέσα στην περιοχή και αριστερά προς τον Σβιντέρσκι, ο οποίος πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Η πρώτη τελική της ΑΕΚ ήταν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Λόπεζ επιχείρησε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Η ομάδα του Γκαρσία πρόσεξε περισσότερο να μην δεχτεί κάποιο τέρμα, αλλά παράλληλα έκανε κάποιες καλές επιθέσεις. Από την άλλη η ΑΕΚ δεν μπορούσε να μπει στην εστία του Πασχαλάκη και απείλησε μόνο με μακρινά σουτ και κάποια γεμίσματα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ είχε αποκτήσει ρυθμό και προσπαθούσε να βρει το γκολ που θα την οδηγούσε στην παράταση. Όμως ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πάλι σε θέση βολής χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Ο Βιεϊρίνια ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε από τον Γαλανόπουλο ο Σβιντέρσκι στο 63’, αλλά έστειλε τη μπάλα με δύναμη στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τσιντώτα και έχασε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Η ΑΕΚ που έγινε αρκετά επιθετική στο τελευταίο δεκάλεπτο κέρδισε κόρνερ, με τον Τάνκοβιτς να εκτελεί στο πρώτο δοκάρι. Ο Γαλανόπουλος έκανε την κίνηση, πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος και νίκησε τον Πασχαλάκη στο 70’ για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ βγήκε στην επίθεση από τα δεξιά στο 85’, σε μια παράλληλη μπαλιά ο Σβαμπ έχασε τη μπάλα η οποία μετά από κόντρα κατέληξε στον Μπαμπά. Αυτός την κατέβασε, είδε στην απέναντι πλευρά τον Κρμέντσικ, του πέρασε τη μπάλα και με σουτ από πλάγια θέση νίκησε τον Τσιντώτα για το 1-1.

Την ώρα που η ΑΕΚ έψαχνε το γκολ που θα την οδηγούσε στον τελικό, ένα λάθος του Μιτάι στην παράλληλη μπαλιά βρήκε τον Ζίβκοβιτς που έκοψε τη μπάλα, είδε τον γκολκίπερ της ΑΕΚ εκτός εστίας και με ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα για το 2-1 του ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βιεϊρίνια (77′ Μιχαηλίδης), Ίνγκασον, Βαρέλα, Μπάμπα, Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς (90+6′ Λύρατζης), Σβαμπ, Ουάρντα (87′ Τσιγγάρας), Σβιντέρσκι (77′ Κρμέντσικ).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώντας, Βασιλαντωνόπουλος (87′ Ντατσένκο), Νεντελτσιάρου, Τσιγκρίνσκι (87′ Κοσίδης), Σβάρνας, Λόπες (61′ Μιτάι), Κρίστιστις (61′ Αλμπάνης), Γαλανόπουλος, Σιμάνκσι (61′ Τάνκοβιτς), Μάνταλος, Ανσαριφάρντ