ΠΑΟΚ- ΑΕΚ: Χαμένοι και οι δύο!

Μοιρασιά στη Θεσσαλονίκη με την ΑΕΚ, αν και προηγήθηκε δύο φορές κόντρα στον ΠΑΟΚ, δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο.

Κανείς δεν χάρηκε στην Τούμπα με την ΑΕΚ να αναδεικνύεται ισόπαλη με 2-2 με τον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” διατηρήσει το αήττητο στην έδρα του, ενώ η ΑΕΚ συνέχισε το σερί που “χτίζει” να παραμένει χωρίς ήττα για πέμπτο σερί ματς. Με αυτή την ισοπαλία η ομάδα του Χιμένεθ έφτασε τους 37 βαθμούς και παραμένει δεύτερη, ενώ ο ΠΑΟΚ τους 36, ισοβαθμεί πλέον με τον Άρη.

Η Ένωση κατάφερε να προηγηθεί δύο φορές με τους Σακχοφ και Γαλανόπουλο, ενώ και τις δυο δεν μπόρεσε να διατηρήσει το σκορ και ισοφαρίστηκε με τον Κρέσπο και τον Βιερίνια, αντίστοιχα.

Να θυμίσουμε, ότι στον αγώνα του πρώτου γύρου οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο ΟΑΚΑ, με τον Τόμας Μουργκ να ισοφαρίζει λίγο πριν τη συμπλήρωση 90 λεπτών το γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ.

Η ΑΕΚ τα πρώτα λεπτά πίεζε ψηλά και δημιουργούσε προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ και στο 3ο λεπτό ο Σάκχοφ έκλεψε την μπάλα ύστερα από λάθος του Κρέσπο, βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά δεν έκανε καλή πάσα στον Μάνταλο, με τον Καντουρί να προλαβαίνει και να απομακρύνει.

Ένα βήμα πριν το γκολ βρέθηκε ο Μάρκο Λιβάγια στο 11’, ο Κροάτης επιχείρησε μια σέντρα-σουτ από δύσκολη γωνία, όμως ο Ζιβκοβιτς απέκρουσε.

Η Ένωση άνοιξε το σκορ με τον Σακχοφ μολις στο 18’, με τον Ουκρανό να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του χωρίς να πανηγυρίζει το γκολ απέναντι στην πρώην ομάδα του. Ο Λιβάγια συνεργάστηκε με τον Γκαρσία, ο οποίος απέφυγε υπέροχα τον Περέιρα, γύρισε στο ύψος του πέναλτι στον Σάκχοφ που νίκησε τον Ζιβκοβιτς και σημείωσε το 0-1.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 25’, ο Τζόλης βρήκε τον Κρμέντσικ, ο οποίος πλάσαρε τον Αθανασιάδη, αλλά ο Σβάρνας πρόλαβε και έδιωξε τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή και παραχώρησε κόρνερ.

Ο ΠΑΟΚ έψαξε με πολλούς τρόπους το γκολ και τελικά στο 40’  κατάφερε να ισοφαρίσει πριν την ανάπαυλα. Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε το φάουλ απ’ τα αριστερά, σε πρώτο χρόνο ο Ουάρντα πήρε την κεφαλιά, ο Αθανασιάδης απέκρουσε, στη συνέχεια ο Κρέσπο πήρε το ριμπάουντ και ισοφάρισε προ κενής εστίας.

Σε ένα γεμάτο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 1-1 με τον Δικέφαλο του Βορρά στα τελευταία λεπτά να διατηρεί τον έλεγχο ψάχνοντας και δεύτερο γκολ.

Με το δεξί ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ, καθώς ο Κώστας Γαλανόπουλος δημιούργησε μόνος του την φάση και τελικά σκόραρε. Ο Έλληνας μέσος έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Λόπες, ο οποίος έκανε τη σέντρα, οι αμυντικοί προσπάθησαν να διώξουν, με την μπάλα να καταλήγει και πάλι στον ανενόχλητο Γαλανόπουλο, ο οποίος τελικά νίκησε τον Ζίβκοβιτς και έκανε το 1-2.

Πέντε λεπτά αργότερα Λιβάι Γκαρσία έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, σέντραρε στον Λιβάγια, αλλά το πλασέ του Κροάτη πέρασε δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι.

Η απερισκεψία του Αθανασιάδη που μπλόκαρε την μπάλα από γύρισμα του Λατσι, στοίχισε στην ΑΕΚ, που ισοφαρίστηκε ξανά σε 2-2. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε έμμεσο φάουλ, ο Ζίβκοβιτς πάτησε στον Βιεϊρίνια, ο οποίος έκανε το σουτ και νίκησε τον Αθανασιάδη(70’).

Σκόρερ: 40’ Κρέσπο, 70’ Βιερίνια/ 18’ Σακχοφ, 50’ Γαλανόπουλος

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο(83’ Βαρελα) , Περέιρα(46’ Ροντρίγκο), Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Ουάρντα(86’ Μουργκ), Α. Ζίβκοβιτς(73’ Αουγκούστο) , Κρμέντσικ (83’ Σβιντέρσκι)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης, Σβάρνας, Λάτσι(86’ Τσιγκρίνσκι), Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Σάκχοφ(86’ Τάνκοβιτς), Μάνταλος(71’ Σιμάνσκι), Γκαρσία(90+3’ Ινσουα), Λιβάγια(71’ Ανσαριφάρντ)