ΠΑΟΚ – Άρης: Ισόπαλο το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

ΠΑΟΚ και Άρης κόλλησαν στο μηδέν και μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας

ΠΑΟΚ και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 στην Τούμπα, για την 4η αγωνιστική της Super League 1.

Ανώτεροι οι γηπεδούχοι που είχαν τον έλεγχο στον αγώνα, με τους “κιτρινόμαυρους” να προσπαθούν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα κυρίως με αντεπιθέσεις. Στο 84ο λεπτό για τον “Δικέφαλο του Βορρά” δε μέτρησε το γκολ του Ντεσπόντοφ ως οφσάιντ.

Στην 4η θέση η ομάδα του Λουτσέσκου με 7β, ενώ ο Άρης έφτασε στους 4β.

Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή στον πρώτο ημίχρονο και πίεσε τον Άρη, που προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις.

Στην πρώτη από αυτές, στο 3ο λεπτό, ο Μορόν έπιασε το σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο Κοτάρσκι. Στο 16ο λεπτό ο Κωνσταντέλιας θέλησε να “κρεμάσει” από μακριά τον Κουέστα, ο τερματοφύλακας των «κιτρινόμαυρων», όμως, δεν αιφνιδιάστηκε και κράτησε το μηδέν στην εστία του.

Με σέντρα-σουτ το 22ο λεπτό, ο Μορόν απείλησε ξανά για τον Αρη, αλλά ο Κοτάρσκι έδιωξε την μπάλα. Στο 35’ κεφαλιά από τον Εκόνγκ δεν βρήκε στόχο για τον ΠΑΟΚ (η προσπάθεια κατέληξε σε κόρνερ) και οκτώ λεπτά αργότερα, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ύστερα από κεφαλιά του Ντουκουρέ για τους φιλοξενούμενος.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρουν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν ο Ζίβκοβιτς σούταρε στην εστία και ο Κουέστα έσωσε σωτήρια για τους «κιτρινόμαυρους».

Χωρίς ιδιαίτερες… συγκινήσεις κύλησε το δεύτερο ημίχρονο μέχρι το 81ο λεπτό, όταν ο Αρης απείλησε με τον Κάρσλον, με σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Στο 84ο λεπτό ο ΠΑΟΚ βρήκε δίχτυα με τον Ντεσπόντοφ, το γκολ, ωστόσο, με υπόδειξη από το VAR για οφσάιντ, ακυρώθηκε λίγο αργότερα.

Κίτρινες: Βιεϊρίνια, Κουλιεράκης, Κετζιόρα, Μουργκ / Ντουκουρέ, Μοντόγια, Κουέστα

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (72’ Κεντζιόρα), Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (72’ Σβαμπ), Κωνσταντέλιας (65’ Ντεσπόντοφ), A. Ζίβκοβιτς, Τάισον (90’ Μουργκ), Σαμάτα (72’ Μπράντον)

Άρης (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μοντόγια, Βερστράτε (90’+ Πάρντο), Ντουκουρέ (68’ Βέλεθ), Ρουπ (68’ Σουλεϊμάνοφ), Μενέντες (68’ Σαμόρα), Κάρλσον (90’+ Χριστοδουλόπουλος), Μορόν