Ο ανώτερος ΠΑΟΚ “καθάρισε” τον Άρη από το πρώτο ημίχρονο

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε άνετα του μέτριου Άρη (0-2) και πήρε σημαντικό τρίποντο, για την διεκδίκηση της δεύτερης θέσης.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Άρη με 0-2 στο Κλεάνθης Βικελίδης, για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ λιγκ.

Ο ΠΑΟΚ έφυγε με το διπλό από το Κλεάνθης Βικελίδης χάρις τα γκολ των Βαρέλα (36′) και Σφιντέρφσκι (45+4′) και πήρε το πολυπόθητο τρίποντο κόντρα στον μέτριο Άρη.

Οι “ασπρόμαυροι” καθάρισαν την ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ από το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ήταν και σαφώς ανώτεροι, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, που ο ρυθμός είχε πέσει αρκετά, οι “κιτρινόμαυροι” ήταν καλύτεροι αλλά και ακίνδυνοι.

Με αυτή τη νίκη ο δικέφαλος παραμένει στην 2η θέση της βαθμολογίας με 59 βαθμούς (στο +3 από την ΑΕΚ, η οποία αγωνίζεται κόντρα στον Ολυμπιακό), ενώ ο Άρης είναι στην 5η θέση με 38 βαθμούς.

Μόλις στο 1′, ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι, όταν ο Μπα σταμάτησε την πορεία της μπάλας από μια μπαλιά του Μπίσεσβαρ με το χέρι. Ο Σβιντέρφσκι ανέλαβε την εκτέλεση του και ο Κουέστα απέκρουσε, σώζωντας την ομάδα του από το γρήγορο γκολ.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μπορούσε να κατλάβει κανείς ότι πρόκειται για ένα βαρυσήμαντο ντέρμπι, καθώς υπήρχε πολύ υψηλός ρυθμός, δυνατές μονομαχίες αλλά και ένα χαμένο πέναλτι.

Στο 9′ ο δικέφαλος βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ, με τον Μπίσεσβαρ να είναι σε θέση τετ α τετ και τον Κουέστα να κρατάει και πάλι ανέπαφη την εστία του με εντυπωσιακό τρόπο.

Μόλις 1 λεπτό μετά, η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα ξανά απείλησε, όταν ο αμαρκάριστος Γιαννούλης εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ από δύσκολη διαγώνια θέση, με τον Κουέστα να του λέει όχι.

Φτάνοντας στο πρώτο 15λεπτο του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι, έχοντας σημειώσει ήδη 3 κλασικές ευκαιρίες για γκολ, σε αντίθεση με τους “κιτρινόμαυρους” που δεν είχαν απειλήσει ακόμα την εστία του Πασχαλάκη.

Στο 22′ ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Μίακελ Ένινγκ, όταν ο Μπρούνο Γκάμα έκανε ένα σουτ από πλάγια μες στην περιοχή, με τον Πασχαλάκη να πέφτει στην κλειστή γωνία και να αποκρούει.

Ύστερα από 5 λεπτά, ο Πασχαλάκης κατάφερε με ένα δυνατό βολέ να βγάλει τον Σφιντέρφσκι σε θέση τετ α τετ, όμως ο Πολωνός πιεζόμενος από τον Μπα δεν κατάφερε να πλασάρει όπως ήθελε, με τον Κουέστα να μπλοκάρει άνετα.

Στο 35′ ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0, όταν ο Στοχ με ένα άψογο γέμισμα από εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Βαρέλα και εκείνος με μια καρωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε το προβάδισμα στη ομάδα του.

Στο 42′ ο Ματίγια έβαλε πολύ δύσκολα στον Πασχαλάκη με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως ο Έλληνας τερματοφύλακας ήταν σε ετοιμότητα και με μια φοβερή απόκρουση είπε όχι στον Ισπανό.

Εκεί που ο ρυθμός είχε πέσει μετά το πρώτο γκολ, στο 45+4′ οι “ασπρόμαυροι” βγήκαν σε μια ταχύτατη αντεπίθεση, με μια κάθετη πάσα του Μπίσεσβαρ ο Σβιντέρφσκι βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και ο Πολωνός πλασάροντας κάτω από τα πόδια του Κουέστα έκανε το 2-0.

Έτσι λοιπόν, ο διαιτητής σφύριξε άμεσα την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και χάρις τα γκολ των Βαρέλα (36′) και Σφιντέρφσκι (45+4′) οι φιλοξενούμενοι κατευθύνθηκαν προς τα αποδυτήρια, έχοντας το προβάδισμα των δύο τερμάτων.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά έχοντας κλείσει τους παίκτες του δικεφάλου στην περιοχή τους στα πρώτα 10 λεπτά, όμως δεν μπορούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά.

Μπορούσε εύκολα κανείς να αντιληφθεί πως ο ρυθμός στα πρώτα 20 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ήταν πολύ πιο χαμηλός σε σχέση με αυτόν του πρώτου μέρους, με τον Άρη να έχει τον έλεγχο, αλλά να μην μπορεί γίνει απειλητικός.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος για την ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα ήρθε στο 66′ με μια κεφαλιά του Βαρέλα μετά από κόρνερ που πέρασε άουτ, ενώ 1 λεπτό μετά ο Στοχ έβγαλε τον Σφιντέρφσκι λίγο έξω από την μικρή περιοχή, με το τελείωμα του Πολωνού να είναι αδύναμο.

Στο 71′ ο Στοχ πάλι με ένα πολύ ωραίο γέμισμα βρήκε τον Σφιντέρφσκι μες στην αντίπαλη περιοχή, όμως η κεφαλιά του Πολωνού επιθετικού δεν ανησύχησε καθόλου τον Κουέστα.

Όσο κυλούσε ο χρόνος ο ρυθμός έπεφτε ακόμη πιο πολύ, με αμφότερες τις ομάδες να βγάζουν κούραση, κάτι το οποίο είναι απολύτως λογικό τόσο λόγω των μεσοβδόμαδων αγώνων κυπέλλου όσο και των καιρικών συνθηκών.

Το αξιοπερίεργο είναι ότι η αναμέτρηση είχε φτάσει στο 88ο λεπτό και ο Μίκαελ Ένινγκ δεν είχε κάνει καμία αλλαγή, την ώρα που ο Φερέιρα είχε πραγματοποιήσει τις 4 από τις 5.

Στο 90′ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας που πήρε ο Δεληζήσης μετά από ένα πολύ σκληρό τάκλιν που έκανε στον Άκπομ λίγο έξω από την περιοχή.

Λίγα λεπτά αργότερα ήρθε το τελικό σφύριγμα από τον διαιτητή της αναμέτρησης, με τον ΠΑΟΚ να φεύγει από το Κλεάνθης Βικελίδης παίρνοντας ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Κόκκινες: Δεληζήσης

Κίτρινες: Ματίγια, Τόνσο, Σάσα, Μπα – Μαουρίσιο, Μάτος, Τζόλης, Πασχαλάκης

Άρης: Κουέστα, Κόρχουτ, Δεληζήσης, Ρόουζ, Σάσα, Ματίγια, Τόνσο, Γκάμα, Μπα, Μαντσίνι, Ιντέγε

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Γιαννούλης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Μάτος (90+4′ Μιχαηλίδης), Εσίτι, Μαουρίσιο, Μπίσεσβαρ (85′ Λημνιός), Τζόλης (81′ Σοάρες), Στοχ (85′ Τσιγγάρας), Σφιντέρσκι (81′ Ακπόμ)