Χ-τύπησε καμπανάκι στον ΠΑΟΚ ο Ατρόμητος

Ανώτερος ο Ατρόμητος που έφυγε με την ισοπαλία από την Τούμπα και έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου στον ΠΑΟΚ ενόψει Κράσνονταρ.

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ατρόμητο στην Τούμπα, για την 2η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Οι γηπεδούχοι δεν παρουσίασαν το πρόσωπο που είχαν δείξει στις ευρωπαϊκές τους αναμετρήσεις και έδειξαν ότι το “μυαλό” τους ήταν στον αγώνα της Τρίτης με τη Κράσνονταρ για τα πλέι οφ του Champions League.

Από την άλλη το σύνολο του Νταμίρ Κάναντι έδειξε πολύ καλή αγωνιστική εικόνα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έδειξαν πως άφησαν το κακό αποτέλεσμα κόντρα στον Βόλο. Αν είχε εκμεταλλευτεί και τις ευκαιρίες, θα μπορούσε να είχε πάρει και τη νίκη.

Ο Δικέφαλος του Βορρά άνοιξε το σκορ στο 57′ με τον Α. Ζίβκοβιτς, ενώ η φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 77′ με το αυτογκόλ του Μιχάι. Δοκάρι είχαν οι Περιστεριώτες με τον Κιβρακίδη.

Πρώτος βαθμός για τον Ατρόμητο στο πρωτάθλημα, ενώ ο ΠΑΟΚ έχει τέσσερις βαθμούς.

Με αμυντική φιλοσοφία μπήκε ο Ατρόμητος στον αγώνα και με πρώτο στόχο να κρατήσει το μηδέν, προσπαθώντας να χτυπήσει κυρίως με αντεπιθέσεις.

Απο την άλλη ο ΠΑΟΚ αν και είχε την κατοχή της μπάλας, δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα των Περιστεριωτών.

Η κυριότερη ευκαιρία των γηπεδούχων σημειώθηκε στο 16ο λεπτό με τον Σφιντέρσκι που μπλόκαρε ο Γιαννιώτης.

Όλο το πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι κράτησαν με άνεση το 0-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η πρώτη φάση άνηκε στον Δικέφαλο με τον Τζόλη. Στο 51′ ο νεαρός επιθετικός βρέθηκε μέσα στην περιοχή, επιχείρησε το σουτ, όμως ο Γιαννιώτης απέκρουσε σωτήρια τη μπάλα.

Στο επόμενο λεπτό ο Ατρόμητος έχασε μεγάλη ευκαιρία. Μετά από ωραία αντεπίθεση των φιλοξενουμένων, ο Κιβρακίδης σούταρε δυνατά από τα δεξιά, με τη μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Στο 55′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου και έχασαν μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία. Ο Γιακουμάκης βγήκε στην κόντρα, πρόλαβε την άστοχη έξοδο του Ζίβκοβιτς, που βρήκε μακριά από την περιοχή, ο Έλληνας μεσοεπιθετικός σούταρε με τη μία, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο επόμενο λεπτό ο Ατρόμητος τιμωρήθηκε και αφού δεν σκόραρε, δέχτηκε το γκολ. Μετά από σέντρα του Γιαννούλη από τα αριστερά, ο Ζίβκοβιτς από το σημείο του πέναλτι, έκανε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Στο 59′ ο Ατρόμητος έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, για να ισοφαρίσει. Ο Γιακουμάκης απέναντι από τον Ζίβκοβιτς, σούταρε, με τον Σέρβο τερματοφύλακα να αποκρούει και στη συνέχεια ο Ραμπέγιο πλάσαρε εκτός στόχου.

Η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι προσπάθησε για το γκολ, καθώς πήρε μέτρα στο γήπεδο. Τελικά τα κατάφερε στο 77ο λεπτό, όταν από ατομική ενέργεια του Ενισκουλού, έκανε την παράλληλη σέντρα και στη προσπάθεια να διώξει ο Μιχάι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-1).

Στο τελευταίο 15λεπτο δεν άλλαξε κάτι στη ροή του αγώνα, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να κάνουν ευκαιρίες και έτσι το τελικό σφύριγμα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1.

Κίτρινες: Χαρίσης, Γιαννιώτης, Σάλομον, Μουνίθ

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μιχάι, Βαρέλα (81′ Κρέσπο), Μιχαηλίδης, Σβαμπ, Εσίτι (81′ Νινούα), Γιαννούλης, Μπίσεσβαρ (86′ Βρακάς), Τζόλης (72′ Πέλκας), Α. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι (72′ Κούτσιας)

Ατρόμητος (Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Γούτας, Στρούγγης, Σάλομον, Χαρίσης (73′ Ούμπιντες), Τομάσεβιτς (83′ Νάτσος), Κιβρακίδης, Γιακουμάκης (73′ Ενσικουλού), Ραμπέγιο (88′ Μουνίθ), Μανούσος (46′ Κωτσόπουλος)