ΠΑΟΚ-Ατρόμητος: Λύτρωση και νίκη στο τέλος για τον ΠΑΟΚ

Με γκολ στις καθυστερήσεις ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ατρόμητο στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-1 του Ατρομήτου στην Τούμπα, για την 2η αγωνιστική της Super League.

Δύο στα δύο για τον «Δικέφαλο του βορρά». Οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Κούρτιτς στο 12′, για να ισοφαρίσει ο Τζοβάρας στο 90+2′ για τους Περιστεριώτες, αλλά ο ΠΑΟΚ με γκολ του Νάρεϊ στο 90+6′ πήρε τους τρεις βαθμούς. Mε δέκα παίκτες από το 82′ αγωνιζόταν ο Ατρόμητος με την αποβολή του Κιβρακίδη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ επιθετικά το ματς και προηγήθηκαν με πέναλτι στο 12’, σε χέρι του Δημήτρη Χατζηισαϊα, έπειτα από κεφαλιά του Ινγκι Ινγκασον. Την εσχάτη των ποινών, που υποδείχθηκε έπειτα κι από τη χρήση του VAR, ανέλαβε ο Κούρτιτς για το 1-0.

Σε δύο περιπτώσεις στη συνέχεια, ο Ανδρέας Γιαννιώτης βγήκε νικητής στις «μονομαχίες με τον Μπράντον Τόμας, μια στο 24’ και μια στο 36’. Μόνο στο τέλος του πρώτου μέρους φάνηκε κάπως απειλητικός ο Ατρόμητος, με τον Ντομινίκ Κοτάρσκι να μπλοκάρει το σουτ του Γκαετάν Ρομπάιγ (42’) ενώ αυτό του Έντερ Γκονζάλες (44’) πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Κροάτη τερματοφύλακα.

Πιο μοιρασμένο το δεύτερο ημίχρονο. Καλή στιγμή στο 62’ για τους γηπεδούχους, με τον Κωνσταντίνο Κουλιεράκη να αποτυγχάνει από πλεονεκτική θέση με το κεφάλι ενώ δύο λεπτά μετά ο Γιαννιώτης πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε κεφαλιά του Αντριγια Ζίβκοβιτς.

Το ματς έγινε άναρχο, χωρίς ωστόσο «καθαρές» ευκαιρίες. Η (νέα) κεφαλιά του Κουλιεράκη ήταν πάλι άστοχη στο 77’ ενώ το σουτ του Βίκτωρα Κλωναρίδη (79’) αδύναμο για να ανησυχήσει τον Κοτάρσκι.

Η αποβολή του Κιβρακίδη στο 82’, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, φάνηκε να απλοποιεί τα πράγματα για τον ΠΑΟΚ. Που βρήκε γκολ με τον Νέλσον Ολιβέιρα, ωστόσο ακυρώθηκε καθώς στο ξεκίνημα της φάσης ήταν οφσάιντ ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ.

Κι ενώ ο Κοτάρσκι στο 90’ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το φάουλ του Χουάν Μουνίθ, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από ωραία συνεργασία, ο Τζοβάρας πλάσαρε ψύχραιμα για το 1-1.

Στο 96’ η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έφτασε στο «τρίποντο» χάρη σε πολύ όμορφο και δύσκολο γκολ του Νάρεϊ, κάνοντας το τελικό 2-1.

Κίτρινες: Φιλίπε Σοάρες – Χατζηισαϊας, Κουέν, Κιβρακίδης.

Κόκκινες: Κιβρακίδης (82΄)

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (76’ Σάστρε), Ινγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης, Κούρτιτς (80’ Σβαμπ), Ντάντας (76’ Μπίσεσβαρ), Αουγκούστο (81’ Φιλίπε Σοάρες), Νάρεϊ, Α. Ζίβκοβιτς, Τόμας (63’ Ολιβέιρα).

Ατρόμητος (Κόλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κιβρακίδης, Χατζηισαϊας, Σουάρεθ, Γκονζάλες, Κουέν, Μουνίθ (90’+4’ Οικονομίδης), Ρομπάιγ (62’ Κιάρτανσον), Κλωναρίδης (80’ Τζοβάρας), Τζαβίδας (62’ Ροτάριου).