ΠΑΟΚ-Μπεϊτάρ: Έμειναν στο μηδέν, στον «αέρα» η πρόκριση

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε πολύ, αλλά έμεινε στο 0-0 με την Μπεϊτάρ και θα ψάξει την πρόκριση στο Ισραήλ την επόμενη εβδομάδα.

Ισόπαλο και χωρίς γκολ (0-0) έληξε το ματς ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ στην Τούμπα, για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League και οι “Θεσσαλονικείς” θα τα δώσουν όλα την επόμενη εβδομάδα στο Ισραήλ, προκειμένου να πάρουν την πρόκριση.

Πριν την έναρξη του αγώνα, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για στη μνήμη του Περικλή Στεφανίδη και Χρήστου Μουλά,  των δύο πιλότων που έχασαν τη ζωή τους, στο τραγικό δυστύχημα με το καναντέρ στην Κάρυστο.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε γκολ (0-0), με τον ΠΑΟΚ να απειλεί και να είναι καλύτερος, αλλά μην καταφέρνοντας να μετουσιώσει τις ευκαιρίες σε γκολ. Ως μεγαλύτερη στιγμή είχε το χαμένο πέναλτι του Σβαμπ (12’). Από την άλλη, η Μπεϊτάρ αποσυντονίστηκε από τον ΠΑΟΚ που πίεζε «ψηλά», μην μπορώντας να πατήσει την περιοχή των «ασπρόμαυρών», παρά μόνο στο 30’, όταν μετά από «καραμπόλα» ο Νικολαέσκου έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Το παιχνίδι:

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος και είχε τις ευκαιρίες. Πρώτη μεγάλη φάση για τους παίκτες του Ρασβάν Λουτσέσκου ήταν στο 12’ όταν ο Γκότλιβ έριξε αγκωνιά εντός περιοχής στον Ζίβκοβιτς, με τον διαιτητή να δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Σβαμπ, ο οποίος το έστειλε στην αριστερή γωνία αλλά ο Σίλβα έπεσε σωστά και μπλόκαρε.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Τάισον από την αριστερή πλευρά σύγκλινε, σούταρε όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 19ο λεπτό ο Σβαμπ σε εκτέλεση κόρνερ πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Έκονγκ τη δεύτερη, αστοχώντας και στέλνοντας τη μπάλα πάνω από την εστία του γκολκίπερ της Μπεϊτάρ.

Ο «δικέφαλος του βορρά» πίεσε ψηλά την Μπεϊτάρ με αποτέλεσμα, μέχρι το 24ο λεπτό να αποσυντονίσει τους Ισραηλινούς, οι οποίοι δεν έπαιρναν πρωτοβουλίες στην επίθεση.

Εν συνεχεία, ο Κωνσταντέλιας ήταν αυτός που απείλησε με σουτ από μακρινή απόσταση, αλλά ο Σίλβα είπε «όχι» με επέμβαση στη δεξιά γωνία.

Η πρώτη ευκαιρία  για την Μπεϊτάρ ήρθε στο 30ο λεπτό όταν σε σέντρα από δεξιά ο Νικολαέσκου έκανε την προβολή από κοντινή απόσταση στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι.

Στο 39’ οι γηπεδούχοι άλλαξαν ωραία τη μπάλα σε μια όμορφη επίθεση, ο Σβαμπ έκανε σουτ εκτός περιοχής μην μπορώντας να νικήσει τον Σίλβα.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ έχει την πρώτη καλή στιγμή (49’) όταν ο Ζίβκοβιτς από τη δεξιά πλευρά, έκανε την πάσα στον Μπράντον Τόμας ο οποίος είδε τον εξαιρετικό τερματοφύλακα της Μπεϊτάρ να μπλοκάρει για ακόμη μία φορά.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Νικολάεσκου επιχείρησε τρομερό σουτ εκτός περιοχής όμως ο Κοτάρσκι έδιωξε με το ένα χέρι.

Σε μία από τις αρκετές στατικές φάσεις που κέρδισε η ελλινική ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σβαμπ πήρε την κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ, μην καταφέρνοντας να αλλάξει το 0-0 (78’).

Ο Ρουμάνος τεχνικός του ΠΑΟΚ προσπάθησε να αλλάξει τη ροή του ματς κάνοντας αρκετές αλλαγές αλλά το μηδέν έμεινε.

Κίτρινες: Μπάμπα, Τάισον – Γκότλιβ, Μπίτον, Σίλβα, Μίχα, Αζάρια

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Τρόοστ-Εκόνγκ, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Τσιγγάρας (71’ Σοάρες ), Σβαμπ, Α. Ζίφκοβιτς (86’ Μουργκ), Κωνσταντέλιας (64’ Νάρεϊ), Τάισον, Τόμας (71’ Σαμάτα).

ΜΠΕΪΤΑΡ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Γιόσι Αμπουκασίς): Σίλβα, Ντγκάνι, Κριάφ, Γκότλιβ (57’ Κόρσια), Μπίτον, Μορόζοφ, Ασκενάζι, Αζάρια, Τόμας (57’ Γιόνερ), Σούα (72’ Μίχα), Νικολαέσκου.