ΠΑΟΚ-Χάιντουκ Σπλιτ: Κράτησε το μηδέν και πάει για πρόκριση στην Τούμπα

Χωρίς σκορ το ματς του ΠΑΟΚ και της Χάιντουκ Σπλιτ στην Κροατία, όλα θα κριθούν στην Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ έμεινε στο 0-0 με τη Χάιντουκ Σπλιτ στο «Στάδιο Πολζούντ», για τον γ’ προκριματικό γύρο του Conference League.

Αρκετά δυναμική ήταν η έναρξη του αγώνα και για τις δύο ομάδες, ωστόσο καμία από τις δύο δεν είχε ιδιαίτερες ευκαιρίες. Δύο δοκάρια είχαν οι Κροάτες, με τον ΠΑΟΚ να «κρατιέται» στην πίεση της Χάιντουκ και να μη δέχεται γκολ.

Πλέον ο «δικέφαλος του βορρά» έχει το πλεονέκτημα και η πρόκριση θα κριθεί στην Τούμπα.

Το παιχνίδι:

Στα πρώτα λεπτά του ματς, τόσο ο ΠΑΟΚ, όσο και η Χάιντουκ μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω.

Οι Κροάτες είχαν μια καλή στιγμή με τον Λιβάγια (11’) που έκανε το γύρισμα στον Μλάκαρ, ο οποίος με πλασέ αστόχησε.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Σίγκουρ έκανε τρομερό σουτ με το αριστερό, με τη μπάλα να τραντάζει το δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο 14ο λεπτό ο ΠΑΟΚ βγήκε στην αντεπίθεση ο Τσιγγάρας πλάσαρε, όμως η μπάλα έφυγε άουτ από το πλασέ του χαφ.

Ο «δικέφαλος του βορρά»  με εξαιρετική ενέργεια του Νάρεϊ από τα δεξιά πάτησε περιοχή και γύρισε στον Κωνσταντέλια που δεν πρόλαβε ωστόσο να κάνει την προβολή.

Μέχρι και το 45’ καμία από τις δύο ομάδες δεν κάποια αξιόλογη ευκαιρία στην αναμέτρηση, με το 0-0 να παραμένει μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 52’ ο Τόμας βρέθηκε σε θέση βολής εκτός περιοχής, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα να φεύγει άουτ.

Στη συνέχεια εώς και το τέλος του παιχνιδιού της αναμέτρησης η Χάιντουκ προσπαθούσε να βρει ένα γκολ αλλά ο ΠΑΟΚ με εξαιρετική άμυνα κρατούσε το μηδέν στην άμυνα.

ΧΑΪΝΤΟΥΚ: Λούτσιτς, Μουφί (90+5′ Μικάνοβιτς), Σάρλια, Φέρο (79′ Ντιαλό), Μέλνιακ, Σίγκουρ, Κροβίνοβιτς, Σαχιτί (67′ Ντόλτσεκ), Οτζίτζα Οφόε (79′ Καλίκ), Μλάκαρ, Λιβάγια

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κετζιόρα, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Φελίπε Σοάρες (72′ Σβαμπ), Τσιγγάρας (79′ Οζντόεφ), Νάρεϊ (61′ Τάισον), Κωνσταντέλιας (79′ Μουργκ), Ζίβκοβιτς, Μπράντον Τόμας (61′ Σαμάτα).