ΠΑΟΚ-Χαρτς: Πανηγυρική πρόκριση με «4άρα» για τους Θεσσαλονικείς

Με δύο νίκες επί της Χαρτς, ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε άνετα στους ομίλους του Conference League

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 4-0 της Χαρτς στην Τούμπα, στη ρεβάνς των πλέι οφ του Conference League.

Έτσι με συνολικό σκορ 6-1, ο «Δικέφαλος του βορρά» προκρίθηκε στους ομίλους της διοργάνωσης, όπου θα μάθει αύριο (Παρασκευή 1/9) τους αντιπάλους του.

Τάισον (16′, 71′), Μπράντον Τόμας (23′) και Γιάννης Κωνσταντέλιας (57′) τα γκολ για τους «ασπρόμαυρους» που πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση

O Βιεϊρίνια ήταν αυτός που απείλησε πρώτος, με το δυνατό σουτ του να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Ζάντερ Κλαρκ στο 13ο λεπτό.

Τρία λεπτά αργότερα, όμως, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ. Ο Τάισον εκτέλεσε φάουλ από πλάγια αριστερά, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια των αμυνόμενων αλλά και του Γιάννη Κωνσταντέλια, ξεγελώντας τον Κλαρκ για το 1-0.

Επτά λεπτά αργότερα, οι Θεσσαλονικείς έφτασαν και σε δεύτερο γκολ, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση. Από ενέργεια του Κωνσταντέλια, ο Στέφαν Σβαμπ βρήκε τον Τόμας, ο οποίος με ωραίο γυριστό σουτ δεν άφησε περιθώρια στον Κλαρκ για το 2-0.

Μια άστοχη κεφαλιά του Φράνκι Κεντ στο 34′, έπειτα από κόρνερ και η προβολή του Βιεϊρίνια που πρόλαβε τον Λίαμ Μπόις πριν σουτάρει στις καθυστερήσεις, ήταν ό,τι είχε να επιδείξει η Χαρτς στο πρώτο μέρος.

Οι Σκωτσέζοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, σε μια προσπάθεια να μειώσουν. Το σουτ, όμως, του Αλεξάντερ Κοχρέιν (51′) και η κεφαλιά του Σάνκλαντ (54′) δε βρήκαν στόχο.

Αντίθετα, οι «ασπρόμαυροι» αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί. Από βολέ του Ντόμινικ Κοτάρσκι η μπάλα έφτασε στον Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ο Σέρβος τροφοδότησε τον Κωνσταντέλια που με διπλή προσπάθεια ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 57′.

Εξαιρετική αντεπίθεση στο 71′, με τον Τάισον να είναι ο αποδέκτης της κάθετης πάσας του Τόμας και να πλασάρει ιδανικά τον Κλαρκ για το 4-0 μέσα σε αποθέωση.

Κίτρινες: Τόμας, Κουλιεράκης – Σίμπικ, Σάνκλαντ, Ντέβλιν.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (64′ Κεντζιόρα), Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ, Τσιγγάρας (64′ Οζντόεφ), Τάισον (74′ Μουργκ), Α. Ζίβκοβιτς (81′ Βρακάς), Κωνσταντέλιας, Τόμας (74′ Τζίμας).

ΧΑΡΤΣ (Φράνκι ΜακΑβόι): Κλαρκ, Κεντ, Σίμπικ, Ρόουλς, Ατκινσον (82′ Οφιά), Κίνγκσλεϊ (66′ Ντένχολμ), Μπόις (59′ Ταγκάβα), Ντέβλιν (82′ Χάλιντεϊ), Κοχρέιν, Σάνκλαντ (66′ Λάουρι), Βάργκας.