ΠΑΟΚ-Κοπεγχάγη: Ήττα με ανατροπή και… έμπλεξε!

Ο ΠΑΟΚ δέχτηκε την ήττα στην Τούμπα από την Κοπεγχάγη και πλέον παίζει “τελικό” για την πρόκριση με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 1-2 από την Κοπεγχάγη στην Τούμπα, για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa Conference League

Ο Ζίβκοβιτς άνοιξε το σκορ για τον “Δικέφαλο του βορρά”, για να πετύχουν την ανατροπή οι Δανοί με τον Άνκερσεν και Μπίελ. Κόκκινη στο τέλος του αγώνα για τον Μιχαηλίδη.

Οι Θεσσαλονικείς έμειναν στους 7 βαθμούς, όσους έχει και η Σλόβαν Μπρατισλάβας, ενώ η ομάδα της Δανίας πάτησε στην κορυφή με 9 βαθμούς.

O ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά, πίεσε την Κοπεγχάγη και έψαξε για ένα γρήγορο γκολ που θα τον έβαζε σε θέση οδηγού. Αυτό το τέρμα ήρθε στο 7ο λεπτό με τον Μπίσεσβαρ να σεντράρει από τα αριστερά, ο Σφιντέρσκι προσπάθησε για την κεφαλιά, δεν τα κατάφερε και η μπάλα στρώθηκε στον Ζίβκοβιτς, ο οποίος με κοντινό πλασέ, έκανε το 1-0.

Στο 13ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν. Μετά από τραγικό λάθος του Μιχάι, ο Μπέβινγκ έκλεψε και έδωσε έτοιμο γκολ στον Μπίελ, ο οποίος σε κενό τέρμα, έστειλε τη μπάλα άουτ!

Όσο περνούσε η ώρα ο ρυθμός έπεσε, οι Δανοί πήραν μέτρα στο γήπεδο και έφτασαν στο γκολ της ισοφάρισης στο 34ο λεπτό. Μετά από ωραία ομαδική συνεργασία, η μπάλα έφτασε στον Άνκερσεν, ο οποίος με πλασέ από τα πλάγια, νίκησε τον Πασχαλάκη και έφερε το παιχνίδι στα ίσια (1-1).

Στο 45ο λεπτό ο “Δικέφαλος του βορρά” είχε δοκάρι. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ, ο Σβαμπ πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 50ο λεπτό η Κοπεγχάγη κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή με το διαγώνιο σουτ του Μπίελ (1-2).

Στο 55ο λεπτό η Κοπεγχάγη είχε δοκάρι μετά από σουτ του Κβιντ.

Δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία, αλλά από κοντά το πλασέ του Σφιντέρσκι, η μπάλα βρήκε στον αμυντικό των Δανών λίγο πριν περάσει τη γραμμή.

Η ομάδα του Λουτσέσκου ανέβασε την πίεσή της, έχασε τρομερές ευκαιρίες με τους Κούρτιτς (60′) και Ελ Καντουρί (72′), αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει και να φέρει το ματς στα ίσα.

Όσο ο χρόνος κυλούσε τόσο αύξανε και η νευρικότητα στις τάξεις του γηπεδούχου ΠΑΟΚ με τους Δανούς να κρατάνε το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος. Στο 93΄ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μιχαηλίδης, καθώς με το κεφάλι χτύπησε αντίπαλο.

Κίτρινες: Κούρτιτς, Στατζ, Γιόνσον, Γιοχάνεσον.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Κρέσπο (62′ Τέϊλορ), Βιεϊρίνια, Μιχάϊ, Μιχαηλίδης, Σβαμπ (86′ Κούτσιας), Κούρτιτς, Ελ Καντουρί, Α.Ζίφκοβιτς, Σφιντέρσκι (71΄Ακπομ), Μπίσεσβαρ (86΄Μουργκ) .

Κοπεγχάγη (Θόρουπ): Γιόνσον, Ανκερσεν (75΄Γκαμπριέλσεν), Κρίστιανσεν, Μπόϊλεσεν, Κοτσολάβα, Ντικς, Στατζ, Λέραγκερ, Μπίελ (86′ Μπάλντουρσον), Βιντ (86′ Χόϊλουντ), Μπόβινγκ (63΄Γιοχάνεσον).