ΠΑΟΚ: Δεν τα κατάφερε και αποκλείστηκε από τη Ρίτας στο BCL

Η Ρίτας τελείωσε το φετινό ευρωπαϊκό «ταξίδι» του ΠΑΟΚ

Η φετινή ευρωπαϊκή πορεία του ΠΑΟΚ ολοκληρώθηκε στη Λιθουανία, με την ελληνική ομάδα να δέχεται την ήττα με 82-63 από τη Ρίτας στο Βίλνιους και έχασε τη σειρά με 2-1 και παράλληλα αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Παρά την καλή του παρουσία στο πρώτο μέρος, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Λιθουανών στο δεύτερο ημίχρονο που άνοιξαν τη διαφορά και έφτασαν στη νίκη – πρόκριση. Οι «ασπρόμαυροι» πλήρωσαν σε σημαντικό βαθμό την αστοχία τους καθώς τελείωσαν το παιχνίδι με 38% εντός παιδιάς (13/33 δίποντα και 11/30 τρίποντα) έχασαν τα ριμπάουντ (41-34) ενώ υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν άστοχοι από την αρχή της αναμέτρησης ωστόσο τα επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν τους επέστρεψαν να είναι κοντά στο σκορ (18-15 στο δεκάλεπτο). Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο αλλά οι Θεσσαλονικείς, κυρίως χάρη στον Ράιλι, παράμεναν κοντά στο σκορ με τη διαφορά να παραμένει διαχειρίσιμη μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-37).

Οι γηπεδούχοι ωστόσο μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και άνοιξαν πολύ γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (47-37). Ο Ράιλι με τρίποντο μείωσε σε 59-50 στο 29′ όμως ο ΠΑΟΚ mateco έμεινε δίχως καλάθι εντός παιδιάς για σχεδόν τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, με τους Λιθουανούς να ξεφεύγουν με 67-52. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με τους Λιθουανούς να φτάνουν το προβάδισμά τους και στο +22 (82-60) λίγο πριν από το τελικό 82-63.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 41-37, 63-50, 82-63.

Ρίτας Βίλνιους (Ζιμπένας): Εκοντας 16, Νορμάντας 7 (1), Ραντζεβίτσιους 6 (1), Ουλέκας 3 (1), Βάραντι 8 (2), Φόστερ 19 (3), Φρίντρικσον 12 (1), Καϊρίς 6, Μασιούλις 3 (1), Γουίλιαμς 2.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 8 (1), Σαλούστρος 7 (1), Σάιμπερτ 3 (1), Σλαφτσάκης, Τσιακμάς 3 (1), Χαντς 8, Κακλαμανάκης, Καμπερίδης, Μαργαρίτης 6 (2), Πόλι 6, Ρένφρο 4, Ράιλι 21 (5).