ΠΑΟΚ: Φιλική ισοπαλία με την Άλκμααρ

Αν και προηγήθηκε 2-0 ο ΠΑΟΚ, στο τέλος δεν απέφυγε την ισοπαλία με την Άλκμααρ

Ο ΠΑΟΚ είδε το έργο σε επανάληψη, καθώς και απέναντι στην Άλκμααρ, στο τρίτο φιλικό προετοιμασίας στην Ολλανδία, προηγήθηκε με 2-0, αλλά δεν απέφυγε την ισοπαλία 2-2. Νέες δοκιμές και «αλχημείες» από τον Λουτσέσκου.

Μετά την φιλική ήττα από την Γκρόνινγκεν, ο Ραζβάν Λουτσέσκου στάθηκε κατά τη διάρκεια των προπονήσεων στη διαχείριση και στην πνευματική ετοιμότητα που καλούνται να δείξουν οι ποδοσφαιριστές του κάτω από κάθε είδους συνθήκες στο ματς. Και το τρίτο φιλικό για τους Θεσσαλονικείς ξεκίνησε ιδανικά και με αέρα δύο τερμάτων για έναν ΠΑΟΚ που πήρε βάσει εικόνας ό,τι άξιζε. Ο Παυλίδης της Άλκμααρ όμως έβαλε εκ νέου τους τυπικά γηπεδούχους στο ματς και στο β΄ημίχρονο οι Ολλανδοί εν τέλει «χτύπησαν» για την ισοπαλία σε ένα κακό και για τις δύο ομάδες ημίχρονο…

Ματς ειδικών συνθηκών για τον ΠΑΟΚ δεδομένου πως οι εξελίξεις στην υπόθεση Τσόλακ ήταν καταιγιστικές μετά τη χθεσινοβραδινή συμφωνία με την Ρέιντζερς. Ο Κροάτης αναχώρησε το πρωί της Τετάρτης (6/7) για το Μάντσεστερ προκειμένου να περάσει από ιατρικές εξετάσεις ενώ ο Νέλσον Ολιβέιρα έμεινε εκτός φιλικού καθώς ταλαιπωρείται ακόμη από πόνους στα πλευρά. Ως εκ τούτου, ο Ραζβάν Λουτσέσκου κλήθηκε να διαχειριστεί μία ιδιόμορφη κατάσταση στο τρίτο φιλικού επί ολλανδικού εδάφους απέναντι στην Άλκμααρ. Απέναντι σε μία ομάδα που βρίσκεται περίπου στο ίδιο επίπεδο προετοιμασίας με τον ΠΑΟΚ και ως εκ τούτου φάνταζε μία καλή δοκιμασία προκειμένου να μετρήσει τις δυνάμεις του.

Σε ένα ακόμη παιχνίδι, ο προπονητής του ΠΑΟΚ μοίρασε το χρόνο στο διαθέσιμο ρόστερ του (σ.σ. εκτός και οι Ελ Καντουρί – Αντρέ Ρικάρντο), προχωρώντας στο α΄ημίχρονο στη δοκιμή του Αντρίγια Ζίβκοβιτς ως προωθημένου στην επίθεση. Μάλιστα, με το «καλημέρα» ο Σέρβος φρόντισε να του δώσει και γκολ μέσα από το πείσμα του, κλέβοντας τη μπάλα και ξεκινώντας κατά μέτωπο επίθεση προς τα αντίπαλα δίχτυα. Με προβολή «Ζίλε», ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα και την ψυχολογία και φάνηκε να πατά καλύτερα στο γήπεδο.

Μέσα σε οχτώ λεπτά, ο ΠΑΟΚ πήρε αέρα δύο τερμάτων και το βασικότερο είναι πως βρήκε γκολ από στατική φάση και συγκεκριμένα από εκτέλεση κόρνερ του Κωνσταντέλια, με τον Κάργα να πιάνει την κεφαλιά και τον Μιχάι να σφραγίζει με προβολή το 2-0, θέλοντας να βεβαιωθεί πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή! Σε ένα πρώτο 45λεπτο με καλό ρυθμό παιχνιδιού, ο ΠΑΟΚ έδειξε ξεκάθαρα πιο ορεξάτος επιθετικά, αρκετά aggresive, έβγαλε συνεργασίες και θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο… Αγωνιζόμενος δε με Λάμπρου και Κωνσταντέλια στις πτέρυγες και Σοάρες στην πλάτη του προωθημένου Αντρίγια.

Οι κακές επιλογές όμως και η αργή σκέψη (σ.σ. κάτι που έχει επισημάνει πολλάκις ο Λουτσέσκου στις προπονήσεις) όπως στο πλεονέκτημα του αιφνιδιασμού δεν του έδωσαν το κάτι παραπάνω. Από την άλλη, στο 27′ στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία της Άλκμααρ των… Ελλήνων, ο Παυλίδης νίκησε τον Κοτάρσκι με διαγώνιο σουτ, μείωσε σε 2-1, παρά το γεγονός πως ο Κροάτης έπεσε και βρήκε τη μπάλα με το δεξί χέρι, εν τέλει την είδε να καταλήγει στη γωνία της εστίας.

Την πρώτη του εμφάνιση στα φιλικά προετοιμασίας έκανε ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, Αντελίνο Βιεϊρίνια, ο οποίος βρέθηκε στο αριστερό άκρο της άμυνας, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να διατηρεί τους Σοάρες – Κάργα για 60λεπτο, με τον Πορτογάλο σαφώς πιο βελτιωμένο από υα προηγούμενα φιλικά. Χρόνος συμμετοχής δόθηκε και στους Κούρτιτς – Κουλιεράκη, με τον Σλοβένο να τοποθετείται στα χαφ δίπλα στον Αουγκούστο, «απελευθερώνοντας» τον Ντάντας.

Λίγα πράγματα στο β΄ημίχρονο ως προς την παραγωγή φάσεων, πολλά τα λάθη και πολύ διαφορετική η εικόνα των δύο ομάδων συγκριτικά με το α΄μέρος. Ο ΠΑΟΚ δεν απείλησε, κινήθηκε σε πολύ ρηχά νερά επιθετικά, δεν κατάφερε να κάνει αίσθηση ενώ εξίσου κακό ήταν το δεύτερο ημίχρονο για την Άλκμααρ που όμως φάνηκε πιο αποτελεσματική στην ευκαιρία που δημιούργησε, εκτελώντας για το 2-2 με τον Γκρίφιτ!

Ελάχιστα πράγματα θα έχει να θυμάται ο Ραζβάν Λουτσέσκου από το συγκεκριμένο 45λεπτο σε ένα ματς -βέβαια- ειδικής διαχείρισης.

Άλκμααρ (Πασκάλ Γιάνσεν): Βάινταλ, Φαν Μπρεντερόντε, Χατζηδιάκος, Ντέκερ, Κέρκεζ. Κούπμαϊνερς, Μπούρμεεστερ, Έβιεν, Ντε Γιονγκ, Ντε Βιτ, Παυλίδης. Στην επανάληψη αγωνίστηκαν οι: Βέρουλστ, Μίντζο, Βίτρι, Μπαράσι, Ντούιν, Λάντο, Ραϊντενς, Μπεούκεμα, Ντε Βιτ, Γκρίφιθ και Σάουτεν.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι (46’ Ζίβκο Ζίβκοβιτς), Λύρατζης (46’ Σάστρε), Κάργας (61’ Κουλιεράκης), Μιχάι (46’ Ίνγκασον), Ράφα Σοάρες (46’ Βιεϊρίνια), Σβαμπ (46’ Ντόουγκλας), Τσιγγάρας (46’ Ντάντας), Αντρίγια Ζίβκοβιτς (46’ Λάμπρου), Φελίπε Σοάρες (61’ Κούρτιτς), Τσαούσης (46’ Κουαλιάτα), Κωνσταντέλιας (46’ Τζίμας).

πηγή: paokday.gr