ΠΑΟΚ: Φιλική ήττα από τη Βέστερλο

Με ήττα έκλεισε τα φιλικά στην Ολλανδία ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 3-2 από τη Βέστερλο στο “Αρμάντ Μέλισταντιον”, στο τελευταίο του φιλικό κατά τη διάρκεια του βασικού σταδίου της προετοιμασίας που πραγματοποίησε η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου στην Ολλανδία.

Κάλεντ Νάρεϊ (5′) και Μπράντον Τόμας (17′) σημείωσαν τα γκολ για τον ΠΑΟΚ που έδειξε καλά στοιχεία επιθετικής ανάπτυξης αλλά και πάλι προβλημάτισε στην ανασταλτική λειτουργία, δεχόμενος γκολ από τους Ματσούο (14′), Γκρίφιν Γιόου (15′) και Έρντον Ντάτσι (64′).

Πλέον, ο “Δικέφαλος του βορρά” στρέφει την προσοχή του στις διπλές αναμετρήσεις με την Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ, με φόντο την πρόκριση στον Γ’ προκριματικό γύρο του UEFA Europa Conference League.

Το πρώτο 20λεπτο ήταν… χορταστικό. Οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ πολύ νωρίς, όταν από σέντρα του Ράφα Σοάρες, η μπάλα κόντραρε, κατέληξε στον Νάρεϊ που σούταρε διαγώνια για το 0-1.

Εννέα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το σκορ με ένα απίθανο σουτ του Ματσούο που άφησε… σύξυλο τον Ντόμινικ Κοτάρσκι. Ο Κροάτης τερματοφύλακας δεν μπορούσε, επίσης, να κάνει το παραμικρό δευτερόλεπτα αργότερα, με τη Βέστερλο να ανατρέπει την εις βάρος της κατάσταση.

Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας έκανε λάθος έξω από τη μεγάλη περιοχή, το οποίο εκμεταλλεύτηκε με εξαιρετικό τελείωμα ο Γιόου για το 2-1.

Στο 17′ οι παίκτες του Λουτσέσκου έφεραν το ματς στα ίσια, με τον Τόμας να λέει… ευχαριστώ στον Νίκο Γκίλεκενς για το δώρο, με τον Ισπανό φορ να κάνει το 2-2.

Ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Ματίας Φίξελς είδε το σουτ του να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κοτάρσκι στο 36′, με τον Κροάτη δύο λεπτά μετά να αντιδρά σωστά στο πλασέ του Ματσούο.

Στην απέναντι πλευρά, Παναγιώτης Τζίμας και Στέφαν Σβαμπ απέτυχαν να νικήσουν τον Γκίλεκενς.

Εντελώς διαφορετικός ο ρυθμός στο β’ ημίχρονο. Στο 64′, ωστόσο, η Βέστερλο πήρε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ. Ωραία αντεπίθεση των Βέλγων και πάσα του Έντισον Γιορντάνοφ, με τον Ντάτσι να πλασάρει ιδανικά τον Κοτάρσκι για το 3-2.

Κάπου εκεί ουσιαστικά έπεισαν… οι διακόπτες από τις δυο ομάδες, με τις αλλαγές να μη βοηθούν στο να παιχτεί αξιόλογο ποδόσφαιρο.

ΒΕΣΤΕΡΛΟ (Γιόνας ντε Ρεκ): Γκίλεκενς, Φιξέλ (84′ Σμέκενς), Μπος, Μάντσεν, Γκιουμουσκαγιά, Γιόου, Ντάτσι (84′ Κάστρο), Ταγκίρ, Γιορντάνοφ, Νόισταντερ, Ματσούο.
Στις καθυστερήσεις πέρασαν και οι Ρέτζις, Φαν Χάουτ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κετζιόρα (63′ Λύρατζης), Εκόνγκ, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες (75′ Βιεϊρίνια), Τσιγγάρας, Σβαμπ, Κωνσταντέλιας, Νάρεϊ (63′ Ρικάρντο), Τόμας (77′ Γκορντεζιάνι), Π. Τζίμας (63′ Κανίς)