ΠΑΟΚ: Φιλική νίκη με Σαρλερουά, βρήκε δίχτυα ο Ολιβέιρα

Σε φιλική αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ νίκησε τη Σαρλερουά, με τον Νέλσον Ολιβέιρα να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα

Ο ΠΑΟΚ πήρε φιλική νίκη κόντρα στη Σαρλερουά με 2-0, με τα γκολ των Ολιβέιρα και Μουργκ.

Στο πρώτο μέρος οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου είχαν τον έλεγχο του αγώνα και οι πρώτες ευκαιρίες ήρθαν με τα σουτ των Ροντρίγκο (18′) και Βιεϊρίνια (19′) που έφυγαν λίγο άουτ.

Στο 24′ ο “Δικέφαλος” άγγιξε τον γκολ μετά από υπέροχη πάσα του Ουάρντα, όταν ο Ζίβκοβιτς νικήθηκε εξ επαφής δυο φορές από τον Κόφι και στην επαναφορά ο Εσίτι αστόχησε.

Όσο χρόνος περνούσε οι παίκτες του ΠΑΟΚ ανέβαζαν την πίεση τους. Κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να δημιουργήσει τρεις φάσεις μέσα σε δέκα λεπτά με του Σφιντέρσκι (31′) Ζίβκοβιτς (42′) που δεν κατάφερε να σκοράρει εξ επαφής και στο 43′ μετά την κεφαλιά του Κρέσπο που έφυγε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λουτσέσκου άλλαξε όλη την ενδεκάδα και μόλις στο 47′, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μουργκ, ο Ολιβέιρα με ωραία γυριστό σουτ έκανε το 0-1 και άνοιξε λογαριασμό με τα “ασπρόμαυρα”.

Η πρώτη φάση για τους Βέλγους ήρθε στο 65′, όταν ο Ριμπέιρο απείλησε από κοντά, αλλά ο Ζίβκοβιτς είχε την απάντηση.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Μούργκ στο 89′ με υπέροχο δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή.

Οι συνθέσεις:

Σαρλερουά: Κόφι, Κνέζεβιτς, Ντεσολέιλ, Ανδρέου, Μάρκο, Μοριόκα, Ζιλέ (Χέντριξ 76′), Ζαρουρί, Καγιέμπε, Μπεντιά (Ριμπέιρο 62′), Τσατσούα (Φαν Κλέενπουτ 46′).

ΠΑΟΚ (α’ ημίχρονο): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Ροντρίγκο, Εσίτι, Σβαμπ, Ουάρντα, Α. Ζίβκοβιτς, Καγκάβα, Σφιντέρσκι.

ΠΑΟΚ (β’ ημίχρονο): Ζ. Ζίβκοβιτς, Τέιλορ, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Περέιρα, Νινούα, Τσιγγάρας, Μούργκ, Τζόλης (Λάμπρου 82′), Βρακάς, Ολιβέιρα.

πηγή: paokday.gr