ΠΑΟΚ: Ηττήθηκε στην Τουρκία από τη Γαλατάσαραϊ

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από την Γαλατάσαραϊ στην Τουρκία για την 5η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να φτάσει στην τρίτη του νίκη στο Basketball Champions League, καθώς ηττήθηκε με 87-75 από τη Γαλατάσαραϊ.

Ο Ακούν-Πουρσέλ πλήγωσε τον ΠΑΟΚ με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ επίσης τη διαφορά έκαναν ο Μποστ με 16 πόντους, 8 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Καμπάτσα με 16 πόντου, 6 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Ο αγώνας

Οι Θεσσαλονικείς παρά το γεγονός ότι ξεκίνησαν με ανταγωνιστικότητα την αναμέτρηση και το σκορ βρέθηκε στο 10-10, στη συνέχει η Γαλατάσαραϊ έδειξε ότι ήταν αποφασισμένη για τη νίκη από νωρίς. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους Τούρκους στο +6 με το σκορ στο 28-22.

Η δεύτερη περίοδος ήταν αποκαρδιωτική για τον ΠΑΟΚ, καθώς οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά ακόμα και με 16 πόντους, στα μέσα του δεκαλέπτου (15’), με το σκορ στο 44-28. Οι Βορειοελλαδίτες κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στα μισά, βγάζοντας αντίδραση. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν το 48-40.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το δεύτερο μισό της αναμέτρησης με το ίδιο τέμπο, καταφέρνοντας να επαναφέρουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με το σκορ στο 59-45 (25’). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε μάταια να δείξει αντίσταση, μειώνοντας για αρχή στους 8 πόντους. Στη συνέχεια όμως, η Γαλατάσαραϊ με ένα σερί 8-0, έκανε το 68-52. Το σκορ του αγώνα έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά ήταν το 76-58.

Με τους Τούρκους να ξεκινάνε την τελευταία περίοδο με τρίποντο και να σπάνε για πρώτη φορά το φράγμα των 20 πόντων διαφορά, ο ΠΑΟΚ είδε την ήττα να έρχεται, 79-58 (31’). Η εικόνα δεν άλλαξε στα επόμενα αγωνιστικά λεπτά και το σκορ ήταν 82-63 (35’). Οι Θεσσαλονικείς το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 12 πόντους, με το τελικό σκορ να είναι το 87-75.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 48-40, 76-58, 87-75.

Γαλατάσαραϊ (Μεμνούν): Μποστ 16 (4/11 τρίποντα, 8 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Τριμπλ 13 (3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμπατζά 16 (5/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ακούν – Παρσέλ 20 (3/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Κράβις 7, Οντσέλ, Αράρ 2, Ουλουμπάι 3 (1), Μπλάκσιαρ 7 (5 ριμπάουντ), Κοκσάλ 3.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου 9 (1), Καμαριανός 4, ΝτιΛέο 10 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Τζόουνς 15 (3/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 9 (2/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Λαβ 12 (4 ασίστ, 5 λάθη), Καμπερίδης Μ., Μάντζαρης 5 (1), Ρούμογλου 3 (1), Καμπερίδης Γ. (0/3 τρίποντα), Ογκμπέιντε 8 (2/8 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Γαλατάσαραϊ: 16/28 δίποντα, 14/35 τρίποντα, 13/15 βολές, 37 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 11 λάθη, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – ΠΑΟΚ: 15/35 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 15/20 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 9 επιθετικά), 22 ασίστ, 14 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ.