ΠΑΟΚ: Κοντά στην πρόκριση με φοβερό “διπλό” επί της Νίμπουργκ

Ο ΠΑΟΚ γύρισε από το -15 και πανηγύρισε ένα τεράστιο “διπλό” επί της Νίμπουργκ, καλύπτοντας παράλληλα τη διαφορά της εντός έδρας ήττας.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε και πήρε μια παλικαρίσια νίκη με 71-75 επί της Νίμπουργκ, για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League, παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν να χάνουν και με 15 πόντους στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου.

Αυτό το αποτέλεσμα είναι απίστευτα θετικό για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος κάλυψε το -1 του πρώτου γύρου και έχει πλεονέκτημα κόντρα στη Νίμπουργκ. Πλέον οι Θεσσαλονικείς θέλουν μια νίκη στα επόμενα δύο παιχνίδια, ή δύο ήττες των Τσέχων, προκειμένου να πάρουν εκείνοι την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Ο Γκρίφιν κράτησε ζωντανό τον ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο, σκοράροντας συνολικά 22 πόντους και έχοντας 7 ριμπάουντ, ενώ οι Τζόουνς (18π.) και Λοβ (10π.) ήταν αυτοί που υπέγραψαν τη μεγάλη νίκη στην Τσεχία επί της Νίμπουργκ που μετρούσε 9 σερί νίκες σε Ευρώπη και Τσεχία. Ο Χάρντινγκ με 17 πόντους πήγε να πάρει το ματς στο τέλος, ο Ρίβερς πρόσθεσε 16 και ο Χρούμπαν είχε 13.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά στο ξεκίνημα, όμως η άμυνά του δεν ήταν η ενδεδειγμένη. Έτσι, το σκορ ανέβηκε, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 21-21.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο, με μόνο ζήτημα όμως για τον ΠΑΟΚ να είναι η άμυνα πάνω στον Χρουμπάν. Ο Τσέχος έβαλε δύσκολα στην άμυνα της ελληνικής ομάδας και κάπως έτσι το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 40-37.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος συνδύασε την αστοχία με τις κακές άμυνες. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν άμεσα την περίσταση, πήραν πολλά από τους κοντούς και κάπως έτσι έχτισαν διψήφιο προβάδισμα, το οποίο έφτασε μέχρι το +15 (64-49) με την έναρξη της τέταρτης περιόδου.

Ο Γκρίφιν ανέλαβε δράση και με 6 πόντους και μία ασίστ ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 66-58 (34’). Δύο τρίποντα των Κάρτερ και Τζόουνς και ακόμα ένα καλάθι του Γκρίφιν έβαλαν τον ΠΑΟΚ ξανά σε θέση οδηγού, 66-68 (36’). Με το σκορ στο 69-70 ο Τζόουνς χρεώθηκε με αυστηρό επιθετικό φάουλ  και στην επόμενη επίθεση ο Χάρντινγκ έβαλε τη Νίμπουρκ μπροστά (71-70) στα 40’’ πριν το φινάλε. Η μπάλα πήγε στον Λοβ και εκείνος με παλικαρίσιο λέι απ και φάουλ έγραψε το 71-73. Ο Τζόουνς έκοψε το μπάσιμο του Χάρντινγκ στα 10’’, με τους διαιτητές να το επιβεβαιώνουν μετά από εξέταση του ριπλέι. O Λοβ βάζοντας και τις δύο του βολές υπέγραψε τη νίκη και με την απαιτούμενη διαφορά κόντρα στους Τσέχους με 71-75.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-37, 61-49, 71-75.

Νίμπουργκ (Σέκουλιτς): Χάρντινγκ 17 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Χρούμπαν 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κόβαρ 1, Πάλιτσα 4 (1/5 σουτ, 2/2 βολές), Ρίβερς 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπέντα 6, Γκακ 5 (10 ριμπάουντ), Ρος 7 (1), Τούμα 2, Βάνα.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Κάρτερ 12 (3), ΝτιΛεο 7 (6 ριμπάουντ), Γκρίφιν 22 (11/20 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζόουνς 18 (6/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Λαβ 10 (1/6 σουτ, 8/9 βολές), Χριστοδούλου, Γιάνκοβιτς 4 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμαριανός 2, Καμπερίδης, Ογκμπέιντε, Τολιόπουλος.

Ομαδικά στατιστικά – Νίμπουργκ: 20/40 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 13/16 βολές, 41 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 14 επιθετικά), 12 ασίστ, 13 λάθη, 2 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά – ΠΑΟΚ: 23/48 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 17/23 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 12 επιθετικά), 12 ασίστ, 9 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ.