“Πικρός” αποκλεισμός για ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε εκ νέου από την Κράσνονταρ στην Τούμπα και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Champions League. O “Δικέφαλος του βορρά” συνεχίζει στους ομίλους του Europa League.

Ο ΠΑΟΚ δέχτηκε την ήττα με 1-2 από την Κράσνονταρ στην Τούμπα, για τα playoffs του Champions League. Η ελληνική ομάδα με αυτή την ήττα, αποκλείστηκε από τη διοργάνωση και θα συνεχίσει στους ομίλους του Europa League.

Η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα αν και καλύτερη στον αγώνα, κατάφερε να δεχτεί ένα απίστευτο αυτογκόλ του Μιχαηλίδη (74′) και παρόλο που ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα με τον Ελ Καντουρί (76′), η Κράσνονταρ τον “σκότωσε” και με δεύτερο γκολ στο επόμενο λεπτό (Καμπελά 77′), έβαλε “ταφόπλακα” στην πρόκριση των γηπεδούχων.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος και δυνατά στο παιχνίδι και έψαξε το γκολ από τα πρώτα λεπτά. H πρώτη καλή ευκαιρία σημειώθηκε στο 16ο λεπτό μετά από ωραία προσπάθεια του Ζίβκοβιτς από τα αριστερά, επιχείρησε το διαγώνιο σουτ, με τον Σαφόνοφ να αποκρούει.

Συνέχισε την πίεση ο Δικέφαλος που είχε την κατοχή της μπάλας και έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 34ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Κρέσπο. Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή των Ρώσων, ο Ινγκασον με κεφαλιά πάσαρε στον Κρέσπο, ο οποίος εξ επαφής έκανε πάλι κεφαλιά, με τον Σαφόνοφ να μπλοκάρει.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, με τον ΠΑΟΚ να είναι καλύτερος από την Κράσνονταρ, αλλά του έλειπε το γκολ.

Στο δεύτερο μέρος, η ελληνική ομάδα μπήκε το ίδιο δυνατά και στο 55′ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, στο πρώτο δοκάρι ο Βαρέλα πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από δεξί δοκάρι του Σαφόνοφ.

Ο ΠΑΟΚ είχε τα ηνία, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το μηδέν, να κλείνουν τους χώρους στην άμυνα και να προσπαθούν να επιτεθούν κυρίως με αντεπιθέσεις.

Σε μία από αυτές και στο 74′ ο Σμολνίκοφ από τα αριστερά, έκανε την παράλληλη σέντρα, με τον Μιχαηλίδη να προσπαθεί να διώξει, αλλά πάνω στον βηματισμό του, η μπάλα βρήκε στο τακουνάκι και πήγε στα δίχτυα του ΠΑΟΚ! Απίστευτο αυτογκόλ κόντρα στη ροή του αγώνα, με την Κράσνονταρ να προηγείται με 0-1.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε δυνάμεις και απάντησε άμεσα στο 76′. Μετά από εκτέλεση του Σβαμπ, ο Ελ Καντούρί πήρε την κεφαλιά, νικώντας τον Σαφόνοφ, κάνοντας το 1-1.

Πριν σωπάσει από τους πανηγυρισμούς ο Δικέφαλος, δέχτηκε στο επόμενο λεπτό το 1-2! Ο Βιλχένα σούταρε έξω από την περιοχή, με τον Ζίβκοβιτς να αποκρούει, στη συνέχεια η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και ο Καμπελά παίρνοντας το “ριμπάουντ” σε κενό τέρμα έκανε το 1-2.

Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα του Φερέιρα προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, αλλά μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε, με το 1-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Ίνγκασον, Πέλκας – Κάιο, Βιλχένα

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μιχαΐλίδης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Κρέσπο (59′ Ουαγκέ), Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας (59′ Τσολάκ), Τζόλης, Ζίβκοβιτς

Κράσνονταρ (Μουράντ Μουσάεφ): Σαφόνοφ, Κάιο, Μαρτίνοβιτς, Ραμίρες, Πετρόφ, Γκαζίνσκι, Ούτκιν (58′ Σμολνίκοφ), Βιλχένα, Κλάεσον, Καμπελά, Μπεργκ