ΠΑΟΚ-Λαμία: Άνετη νίκη για τους Θεσσαλονικείς

Με φόρα από τη νίκη από τη Φρανκφούρτη, ο ΠΑΟΚ επικράτησε και της Λαμίας

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 τη Λαμία στην Τούμπα, για την 13η αγωνιστική της Super League 1.

Κωνσταντέλιας (21′), Ράφα Σοάρες (43′) και Σάστρε (57′) σημείωσαν τα γκολ της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου που διατηρήθηκε στο -2 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό στο φινάλε του πρώτου γύρου.

O αγώνας:

Οι γηπεδούχοι πήραν εξαρχής τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο στα πρώτα λεπτά δε δημιούργησαν κάποια κλασική ευκαιρία. Στο 14′ ο Αλεξέι Κοσέλεφ πρόλαβε την προβολή του Μπράντον Τόμας όμως έξι λεπτά μετά, ήρθε το 1-0.

Ο Τσιγγάρας έκλεψε την μπάλα, τροφοδότησε τον Κωνσταντέλια που με σουτ άνοιξε το σκορ. Τρία λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά του, αλλά ο Τόμας, μετά την πάσα του Στέφαν Σβαμπ, νικήθηκε από τον Κοσέλεφ.

Νέα ευκαιρία που σπατάλησαν οι «ασπρόμαυροι» στο 35′, με τον Κοσέλεφ να νικάει σε τετ α τετ τον Τόμας και τον Άνταμ Τζανετόπουλο να διώχνει πάνω στη γραμμή την προσπάθεια του Κιρίλ Ντεσπόντοφ.

Σε όλο αυτό το διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, η Λαμία είχε μία καλή στιγμή με τον Ρούμπεν Μαρτίνεθ στο 42′, με τον Κοτάρσκι να πραγματοποιεί δύσκολη επέμβαση.

Κι αφού δεν ήρθε η ισοφάριση για την ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου στο καλό της διάστημα, ο ΠΑΟΚ έφτασε και σε δεύτερο γκολ. Ο Κωνσταντέλιας προσπάθησε να βρει τον Τόμας, η μπάλα κόντραρε στον Τζανδάρη και στρώθηκε στον Ράφα Σοάρες για το 2-0 στο 43′.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Λαμία σαφώς πιο επιθετική, θέλοντας να πετύχει ένα γκολ που θα τη βάλει ξανά στο παιχνίδι. Ο Καρλίτος (51′) κι ο Ομάρ Σαντάνα (59′) απείλησαν την εστία του Κοτάρσκι, αλλά και πάλι, δίχτυα βρήκαν οι γηπεδούχοι. Αυτή τη φορά ήταν ο δεξιός μπακ, ο Ζόαν Σάστρε, που με πλασέ νίκησε τον Κοσέλεφ μετά την πάσα του Κωνσταντέλια, για το 3-0 στο 57′.

Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ της τιμής, αλλά ούτε ο Τσιλούλης, που πήρε τη μπαλιά του Καρλίτος, μπόρεσε να βρει δίχτυα στο 72′.

Το 3-0 έμεινε μέχρι τέλους, με τον ΠΑΟΚ να προσθέτει ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση στο ενεργητικό του, πετυχαίνοντας την τέταρτη διαδοχική νίκη του.

Κίτρινες: Τζανδάρης.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (83′ Λύρατζης), Εκόνγκ, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ (76′ Μάρκος Αντόνιο), Τσιγγάρας (70′ Οζντόεφ), Ντεσπόντοφ, Τάισον, Κωνσταντέλιας (83′ Τζίμας), Τόμας (70′ Σαμάτα).

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Βασιλαντωνόπουλος, Κορνέζος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ, Σλίβκα, Σαντάνα (59′ Μάλτσι), Τζανδάρης, Mαρτίνεθ (60′ Τόσιτς), Τσιλούλης (85′ Τσιλιανίδης), Καρλίτος (72′ Λόνγκο).