ΠΑΟΚ-Λαμία: Δύσκολη νίκη για τους Θεσσαλονικείς

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τη Λαμία και συνεχίζει αήττητος στο πρωτάθλημα

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 της Λαμίας στην Τούμπα, για την 4η αγωνιστική της Super League.

Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Κούρτιτς στο 43ο λεπτό. Πλέον ο «Δικέφαλος του βορρά» έχει 10β, ενώ η ομάδα της Φθιώτιδας παραμένει στους 2β.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό. Η πρώτη κλασική ευκαιρία χάθηκε στο 4’ για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Τσιλούλης έκανε την ατομική ενέργεια, ωστόσο νικήθηκε στο πλασέ του από τον Ντομινίκ Κοτάρσκι.

Είκοσι λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά, όταν ο Ντάντας βρήκε τον Κάλεντ Νάρεϊ, όμως το πλασέ του τελευταίου «έβγαλε» ο Σαράνοφ.

Στην αντεπίθεση, ο Τσιλούλης ταλαιπώρησε την άμυνα του ΠΑΟΚ, έκανε τη σέντρα, αλλά ο Μανούσος δεν βρήκε την μπάλα, όπως θα ήθελε.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μανούσος, μετά από ενέργεια του Σλίβκα, απείλησε τον Κοτάρσκι και στην αντεπίθεση, σε σέντρα-σουτ του Ντάντας, με υπερένταση ο Σαράνοφ έστειλε την μπάλα δοκάρι και κόρνερ. Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με την κεφαλιά του Κούρτιτς στο 43’, μετά από το κόρνερ του Νάρεϊ (1-0).

Το δεύτερο μέρος δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο. Τα σουτ των Φάνη Τζανδάρη (64’) και Νάρεϊ (66’) δεν απείλησαν ιδιαίτερα Κοτάρσκι και Σαράνοφ, αντίστοιχα, ενώ στο 75’ το σουτ του Σβαμπ από το ύψος του πέναλτι ήταν άστοχο.

Τα λεπτά κύλησαν με τους γηπεδούχους να κρατούν τους τρεις βαθμούς σε ένα παιχνίδι με επεισοδιακό φινάλε.

Ο διαιτητής κράτησε 15 λεπτά καθυστέρηση, καθώς προέκυψε ο τραυματισμός του Κοτάρσκι στο κεφάλι, έπειτα από σκληρό χτύπημα του Ρίτσμοντ Μποάκιε που αποβλήθηκε, με τον Σβαμπ να κάθεται για τα τελευταία δευτερόλεπτα κάτω από τα δοκάρια.

Κίτρινες: Κούρτιτς, Φελίπε Σοάρες – Μανούσος, Σιμόν.

Κόκκινες: Μποάκιε (90+12′)

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Βιεϊρίνια (77’ Τσαούσης), Ντάντας, Κούρτιτς (71’ Σβαμπ), Νάρεϊ, Αουγκούστο (63’ Φελίπε Σοάρες), Μπίσεσβαρ (62’ Α. Ζίβκοβιτς), Ολιβέιρα (63’ Τόμας).

Λαμία (Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Τζανδάρης, Μπεχαράνο (83’ Γιακουμάκης), Τσιλούλης (68’ Μαρμεντίνι), Σλίβκα, Ντε Βινσέντι (58’ Ασκόφσκι), Μανούσος (58’ Μποάκιε).